Pokrok nezastavíš: bez čeho se díky mobilu obejdeme

Někdy je to kompromis, jiné funkce mobil naopak vylepšil. Které jednoúčelové přístroje už dnes nepotřebujeme a které zmizí v propadlišti dějin?
Kapitoly článku

Mobilní telefon se stal samozřejmou součástí našeho života, dávno jsou ale pryč časy, kdy sloužil výhradně jako prostředek komunikace. Tím je sice pořád, ale těžiště se posouvá směrem k instant messagingu, sociálním sítím či videohovorům druhé generace (ala Apple FaceTime). Mobilní telefony (a především ty chytré a výkonné smartphony) totiž už dnes dovedou nahradit několik dalších věcí. A právě takové věci, které pomalu míří do výslužby, si projdeme v tomto článku.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Apple Facetime posunul možnosti videohovorů o kus dále

Budík, adresář, diář, kalkulačka…

Než vymizí klasické budíky, či různé hodiny s alarmem na nočním stolku, ještě hodně vody uplyne. Změny v tomto směru nemají rádi především starší lidé, také z důvodu, že svým telefonům příliš nerozumí.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Věci, které se díky mobilům už nepotřebujeme

Stejně je to i s papírovými adresáři a diáři, to vše lze suplovat (a vylepšit) mobilem. Do křemíkového nebe putují i kalkulačky, díky dnešním smartphonům zvládne mobil i složité výpočty, stačí mít tu správnou aplikaci.

MP3 přehrávače, digitální foťáky

Spojení hudby a mobilu není ničím novým. Soubory MP3 uměla přehrát celá řada mobilů už před léty, ale jen málo z nich (například Walkmany od Sony Ericssonu) dovedlo obstojně nahradit čistokrevný MP3 přehrávač. Telefony také trpěly řadou nedostatků jako špatná kvalita audia v ještě horších běžně dodávaných sluchátkách, mizérie v podobě malé paměťové kapacity, drahé paměťové karty s větší kapacitou, nepříliš sofistikované rozhraní přehrávače, atd.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
iPod je pro mnohé synonymem MP3 přehrávače, najdete ho ve svém iPhone

To vše je ale zapomenuto. Dnešní chytré telefony jako je třeba iPhone standardně vybavené 3,5 mm konektory nahradí hudební přehrávače bezezbytku. Koneckonců iPhone můžeme brát i jako hudební přehrávač iPod Touch obohacený o funkce mobilu. A umí toho ještě více, iPody se třeba v USA staly synonymem pro hudební přehrávač také díky iTunes a distribuci digitální hudby.

Vývoj v oblasti „mobil jako hudební přehrávač“ neustává ani v současnosti. Nejde ani tak o nové funkce, jako spíše posun těch stávajících do nižších cenových pater. Mobil s paměťovou kartou a přehrávačem dnes pořídíte za tisícovku (i když je jasné, že dražším modelům se nevyrovná).

Vášniví fotografové se zrcadlovkami zavěšenými na krku mě možná teď začnou proklínat, ale já jsem přesvědčen, že dnešní mobily už dovedou zachytit jedinečné okamžiky našich životů velmi obstojně. Jistě, nejde jen o počty megapixelů, navíc ne každý telefon má xenonový blesk a možná namítnete, že i levnější digitální fotoaparáty fotí lépe než drahý mobil, ale i mobily mají své klady.

Klepněte pro větší obrázek
Fotoaparáty se hodí na letní dovolenou, jindy postačí mít v kapse fotomobil

Jednak je nosíme stále u sebe a jsou vždy po ruce, fotky se dají odeslat na sociální sítě, mailem či jinak sdílet s přáteli, mobily díky GPS umí Geo-tagging a zaznamenají místo vzniku fotografie. A další výhoda – fotky, které máte doma v PC jen těžko někomu ukážete, ale fotky z dovolené v mobilu můžete u piva v hospodě ukázat všem. Pokud chcete důkaz o kvalitě fotografií z mobilu, otevřete si naši Galerii fotomobilů a přesvědčte se sami.

GPS navigace

Navigace je užitečný pomocník, její síla by proto neměla být spoutaná s autem, v mobilu získává svobodu a nové způsoby využití. Podobně jako kdysi vymizely speciální autotelefony, možná brzy zhynou i speciální autonavigace. Fyzicky se jim dnešní dotykové smartphony s velkým a jemným displejem velmi podobají.

Klepněte pro větší obrázek
Klasické autonavigace dnes spolehlivě nahradí smartphony

Mít navigaci přímo v mobilu se sebou přináší několik výhod, jednou z nich je A-GPS, která dovede určit polohu rychleji díky BTS triangulaci, tedy na základě základnových stanic mobilní sítě, se kterými telefon komunikuje. Nezapomínejme ani na další aplikace jako je třeba Google Latitude, které přináší do našich mobilů s GPS další funkcionality. Navigace v mobilu převyšuje jednoúčelové přístroje i co se týče vyhledávání zájmových bodů na internetu, suverénně zvládá fotomapy a pomůže vám nejen na silnici, ale i s chůzí ve městě.

Témata článku: Technologie, Ostatní, Apple iPhone 4, Apple iPhone 4 16GB, Apple iPhone 4 32GB, Apple iPhone 4GB, Vodováha, Jeskyně, Pokrok, Drahý mobil, EKG, Správný klíč, Herní mobil, Špatná kvalita, Digitální foťák, Křemíkové nebe, Zářný příklad, MOBI, Mobil, Apple FaceTime, CeduleGoogle není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle
Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Horší než covid, mobilní výrobci zažívají krušné časy. Samsungu uvízlo po světě 50 milionů neprodaných telefonů

Horší než covid, mobilní výrobci zažívají krušné časy. Samsungu uvízlo po světě 50 milionů neprodaných telefonů

** Dozvuky pandemie, nedostatek čipů a teď zase válka ** (Nejen) mobilní výrobci zažívají krušné časy ** Samsung má např. ve skladech na 50 milionů neprodaných telefonů

Martin Chroust
Nižší třídaStřední třída
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Rheinmetall se blýskl revolučním ručním granátometem SSW40

Rheinmetall se blýskl revolučním ručním granátometem SSW40

** Rheinmetall nedávno předvedl pozoruhodnou ruční palnou zbraň, která je podle všeho první svého druhu na světě ** Jde o revoluční ruční granátomet SSW40 (Squad Support Weapon 40) ** Podle komentátorů jako by z oka vypadl zbraním terminátorů pod velením Skynetu

Stanislav Mihulka
ZbraněVojenství
Bílý trpaslík přežil vlastní supernovu a je jasnější než předtím

Bílý trpaslík přežil vlastní supernovu a je jasnější než předtím

** Lidé mají obvykle představu, že supernova je extrémně katastrofickou explozí ** Jak se ale ukazuje, neplatí to vždy ** Astronomové nalezli hvězdu, která právě takový výbuch přežila

Stanislav Mihulka
Astronomie
Jak prolomit zapomenuté heslo ve Windows 10. Je to až překvapivě snadné...

Jak prolomit zapomenuté heslo ve Windows 10. Je to až překvapivě snadné...

V době, kdy je tlak na volbu co nejsilnějších hesel, není nic výjimečného, když heslo zapomenete. Co ale dělat, když se pak nemůžete dostat do Windows?

Antonín Trčálek
NávodyHesloWindows 10
Pitva Samsungu Galaxy Z Fold2. Vnitřnosti ohebného telefonu, to je technologický koncert

Pitva Samsungu Galaxy Z Fold2. Vnitřnosti ohebného telefonu, to je technologický koncert

Skládací telefony jsou stále docela nové a drahé, takže se nepoštěstí narazit na kus k popravě každý den. Tento má zničený vnitřní displej, ale jinak je funkční. Tak se pojďme podívat, jak to Samsung uvnitř vyřešil.

Jakub Michlovský
Ohebný displejSamsungPitva
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v červnu 2022 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v červnu 2022 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Scavenger Land je hra v prohlížeči pro gamery i nadšence do krypta. Nechybí NFT

Scavenger Land je hra v prohlížeči pro gamery i nadšence do krypta. Nechybí NFT

Je libo dobrodružství, za které dostanete do kapsy nějakou tu cennou kačku?

Michal Maliarov
ByznysRPG