Pokud byl Mini průšvih, Plus je propadák. O zvětšený základní iPhone 14 není zájem, Apple sníží výrobu

Apple prý v minulých dvou letech nebyl spokojen s prodejním výkonem dvou malých iPhonů 12 mini a 13 mini. Právě ne úplně uspokojivé výsledky prodejů měly vést amerického výrobce k tomu, že letos se čtrnáctkami po pěti letech znovu oprášil variantu Plus a představil zvětšenou verzi základního iPhonu 14 Plus. Jenže zřejmě ani tento krok nebyl trefou do černého.

Klepněte pro větší obrázek
iPhone 14 Plus je větší než základní „čtrnáctka“ má větší baterii. Je ale také výrazně dražší. A to asi zákazníkům tak úplně nevyhovuje.

První náznaky slabého zájmu o Plusový iPhone 14 se objevily už krátce po spuštění předobjednávek. Telefon měl nevýhodu v tom, že proti všem ostatním modelům (základní „čtrnáctce“, 14 Pro, 14 Pro Max) se začal prodávat o tři týdny později, některým zákazníkům se tak nemuselo chtít na novinku čekat. A na rozdíl od Mini iPhonů, které byly vždy z celé čtyřky nejlevnější, nedokáže konkurovat ani cenou, která je vyšší než u základního modelu.


Nejoblíbenější iPhony na českém trhu:

Apple iPhone 15 128GB Apple iPhone 15 128GB
nabízí 87 obchodů za ceny od 18 650 Kč
Porovnat ceny
Apple iPhone 13 128GB Apple iPhone 13 128GB
nabízí 82 obchodů za ceny od 13 640 Kč
Porovnat ceny
Apple iPhone 15 Pro 128GB Apple iPhone 15 Pro 128GB
nabízí 84 obchodů za ceny od 24 790 Kč
Porovnat ceny
Apple iPhone 15 Pro Max 256GB Apple iPhone 15 Pro Max 256GB
nabízí 75 obchodů za ceny od 30 249 Kč
Porovnat ceny
Apple iPhone 14 128GB Apple iPhone 14 128GB
nabízí 79 obchodů za ceny od 16 020 Kč
Porovnat ceny

Další oblíbené iPhony


Jak bude Apple reagovat na nižší poptávku, v tuto chvíli přesně nevíme – firma zásadně žádné průběžné zvěsti o prodejích jednotlivých produktů nekomentuje. Zákulisní zdroje exkluzivně pro portál The Information ale hovoří o tom, že měl Apple údajně u jednoho z výrobců zcela zastavit výrobu modelu Plus a celkově u dodavatelů komponent měl objednávky na součástky pro výrobu tohoto modelu snížit na desetinu. Uvolněná kapacita výroby má být naopak využita pro zvýšenou produkci modelů 14 Pro a 14 Pro Max.

Je otázkou, zda cesta iPhonu 14 Plus skončí pouze utlumením výroby na „udržovací minimum“, nebo nikým příliš nechtěnou novinku čeká ještě jiný osud. Nabízí se například výraznější zlevnění, ke kterému ale Apple dosud nikdy nepřistoupil, anebo předčasné vyřazení modelu z portfolia. To se stalo v historii iPhonů prakticky pouze jednou – když byl po pouhém roce na trhu zcela bez náhrady z nabídky vyřazen plastový model iPhone 5C.

Zdroj: The Information, via GSMArena.com

Diskuze (58) Další článek: WSA je po roce dostupný všem. Ve Windows 11 si spustíte hry a aplikace pro Android, čeká se už jen na Amazon

Když navštívíte internetový obchod přes náš katalog zboží, Živě za to může získat provizi. Službu Zboží Živě provozujeme ve spolupráci s Heureka.cz.

Témata článku: Apple, , , Apple iPhone 14 Plus, Mini iPhone, The Information, Propadák, Plus, Čtrnáctka, Výroba, Mini +, Cut, Model,