Pokuta 10 milionů eur za zpomalování iPhonů platí. Itálie odvolání nevyslyšela

Na konci roku 2018 prohrál Apple žalobu, italský soud rozhodl, že společnost náležitě neinformovala své uživatele o změnách ve výkonu jejich iPhonů zavedených s iOS 10.2.1. Jednalo se o tu aktualizaci, která souvisela se stárnutím baterií. Apple měl z důvodu „implementace nekalých obchodních praktik“ zaplatit více jak 10 milionů EUR, ale odvolal se.

Toto rozhodnutí o pokutě však nyní potvrdil italský odvolací soud. Nová zjištění, objevená společností setteBIT, vysvětlují, že počáteční vyšetřování bylo v jeho rozhodnutí o pokutě správné, že změny výkonu v důsledku stavu baterie měly být majitelům iPhone okamžitě oznámeny, což se nestalo.

„Opomenutí a nedostatečné informování o bateriích iPhonu společnosti Apple v souvislosti s aktualizací jejich operačního systému do prosince 2017, mají za následek nesprávnou obchodní praxi podle čl. 22 spotřebitelského zákoníku: tento závěr je založen na zjištění, že opomenutí zveřejnění informací týkajících se jedné z hlavních charakteristik produktu, které ovlivnily jeho výkonnost a výdrž, vedlo spotřebitele k omylům jak v rozhodování o nákupu nového produktu, tak i v používání toho stávajícího.“

Apple tak bude zase platit, protože už dříve se zavázal k zaplacení 500 milionů dolarů za urovnání sporu v domovských Spojených státech. S ohledem na baterii ale dělá jisté pokroky. Může za to nejen její správa v nabídce Kondice baterie, ale v iOS 13 např. přibyla i možnost optimalizovaného nabíjení, které je k baterii o něco šetrnější, pokud ji nabíjíte přes noc.

Diskuze (57) Další článek: Aplikace od Yamahy vrátí aplaus na prázdné stadiony. Fanoušci povzbudí sportovce klepáním do displeje

Témata článku: , , , , , , , Opomenutí, Zjištění, Zpomalování, Aktualizace, Itálie, Milión eur, Stárnutí,