Polar Ignite: Hodinky a chytrý trenér za neuvěřitelnou cenu

Polar dnes patří mezi významné hybatele v odvětví sporttesterů a živoucím důkazem jsou i nové hodinky Ignite. V čem je přínos Polaru tak zásadní? Kombinuje vývoj nových technologií se skvěle zvládnutými standardními funkcemi při neuvěřitelném poměru ceny a výkonu.

Polar Ignite krásně demonstruje oba tyto směry, když v hodinkách za 5 290 Kč najdete jak nečekaně velké množství klasických vychytávek, tak zcela nové funkce, na které nestačí ani výrazně dražší konkurenční modely.

Jedná se o neuvěřitelné lehké a kompaktní hodinky vážící pouhých 34 gramů s obvodem lunety 43 milimetrů. Hloubka hodinek včetně optického snímače srdeční frekvence je 8,5 milimetru, takže Ignite sedí skvěle i na drobném dámském zápěstí, aniž by na pánské ruce vypadal směšně.

 

Polar Ignite ve zkratce

  • cena: 5 290 Kč
  • rozměry a hmotnost: 43 × 43 × 8,5mm, 35 gramů
  • lokalizace: GPS, GLONASS
  • výdrž baterie s GPS: 18 hodin
  • snímání srdeční frekvence: optický senzor
  • multisport: ano
  • plavání: ano
  • vyměnitelný řemínek: ano (quick release)
  • klíčové funkce: Nightly Recharge, FitSpark
 

Svými rozměry a čistým designem s možností snadné výměny silikonového pásku potvrzuje Ignite současné trendy. Zpracováním si nezadá ani s hodinkami z vyšších cenových relací. Ovládání probíhá pomocí dotykového displeje a jediného tlačítka na levé hraně. Dotykové ovládání je příjemné a problém nepředstavují ani zpocené, nebo zkřehlé ruce. Reakční doba je svižná a logiku ovládání si osvojíte po chvilce používání.

Ignite překvapí nízkou hmotností a překvapení bude ještě větší, když doplním, že s aktivní GPS v režimu s nejvyšší přesností vydrží až 18 hodin. Když se podíváte na konkurenci, je to skvělá hodnota bez ohledu na cenu a hmotnost, tedy skvělá vizitka pro Polar. Ignite má stejný GPS čip Sony, který naleznete u vyšších modelů Polaru, u Suunta a nově i u Garminu. S přesností tak není vůbec žádný problém a zaznamenaná trasa, rychlost i vzdálenost dosahuje velmi solidní přesnosti.

Snímání srdeční frekvence probíhá pomocí optického snímače Precision Prime, který Polar poprvé představil vloni na podzim u řady Vantage. Optika má vždy své mouchy, ale ve srovnání s alternativními senzory je přesnost stejná, nebo lehce vyšší. Záleží ale na utažení a pozici hodinek na zápěstí, teplotě rukou a celé řadě dalších faktorů, které mohou snímání negativně ovlivnit.

Polar Ignite jsou multisportovní hodinky, které kromě běhání zvládnou i jakýkoliv jiný outdoorový sport. Co vás v této cenové relaci možná překvapí, je schopnost měřit plavání v krytém bazénu i na otevřené vodě. Toto byla opět donedávna výsada sporttesterů s minimálně dvojnásobnou cenou.

Co je FitSpark a Nightly Recharge

Pojďme se ale přesunout k těm nejzajímavějším technologickým novinkám, které se v Ignite představily vůbec poprvé. Jedná se především o funkce FitSpark a Nightly Recharge, které spolu úzce souvisí. Budete-li nosit Ignite při spaní, pak se ráno dozvíte velmi podrobné informace o kvalitě spánku a stavu regenerace těla. Vše je na displeji ve velmi přehledné podobě doplněné o české komentáře. Zapomeňte na nic neříkající čísla. Polar Ignite vám dá srozumitelnou zpětnou vazbu a vy budete přesně vědět jak na tom jste.

Analýza spánku je už sama o sobě zajímavé téma, ale do zcela jiné dimenze se dostává v okamžiku, kdy propojíte kvalitu spánku s doporučením tréninku na další dny a tím se dostáváme k funkci FitSpark. Poprvé v historii sportovních hodinek se totiž u Ignite můžete setkat s tím, že přístroj v reálném čase reaguje na váš aktuální stav a podle toho doporučí postup. V případě únavy vám tak nabídne lehčí trénink a naopak.

Vše má jediný cíl. Posunout vás na co nejvyšší sportovní úroveň, aniž by hrozilo riziko přetrénování, zranění, nebo nemoci. Všechny tyto tři nepříjemnosti jsou u sportovců obvykle způsobeny nadměrnou únavou a stresem z příliš těžkého tréninku. Ignite vám namísto toho nadávkuje tréninky tak, abyste si museli pořádně máknout a posouvali své výkony, ale ne za cenu přílišné únavy a přetrénování.

Řeč není jenom o běhání. Ignite vám na každý den doporučí sadu tréninků vytrvalostního i silového, nebo relaxačního charakteru. Těšit se tak můžete na kruhové tréninky, jógu, nebo crossfit. Jednotlivé cviky jsou doplněny názornými piktogramy a slovním popisem, takže Ignite se s trochou nadsázky mění z obyčejných hodinek na trenéra, který dohlédne na to, abyste trénovali ve správné intenzitě a s důrazem na správné provedení.

Jediná nevýhoda je displej

Samozřejmostí je propojení s aplikací na chytrém telefonu, kde si můžete plánovat tréninky, nebo analyzovat dosavadní tréninková data. Na hodinkách jsou dostupné chytré notifikace. Marně budete hledat barometrický výškoměr, přehrávání hudby, nebo mapové podklady.

Jako jedinou nevýhodu pro ryze sportovní využití vidím displej. Nejde o to, že je dotykový, ale o to, že je standardně zhasnutý a rozsvítí se pouze když se na hodinky chete podívat (díky gyroskopu je stačí zvednout před obličej a displej se automaticky rozsvítí). Kvalitou zobrazení se dá displej srovnat s OLED panely, které používá na svých hodinkách například Samsung. To ale zároveň znamená, že rozsvícený displej zatěžuje baterii, takže je zhasnutý z úsporných důvodů. To dává smysl a při běžném nošení i při běžném sportování to není problém. Pro výkonnostního atleta, který po očku neustále sleduje aktuální tempo, nebo každý uběhnutý metr, to ale nemusí být to pravé.

Ve výsledku je Polar Ignite přístroj, který otřásl zaběhnutými cenovými relacemi a za pět tisíc korun vám nabízí úžasnou výdrž se zapnutou GPS a obrovské množství funkcí. Kromě měření sportovní i každodenní aktivity navíc Ignite pozná, jak se vám spalo a jak moc jste unavení a podle toho s precizní přesností doporučí další trénink, abyste ze sebe vydali to nejlepší bez rizika přetrénování, nebo zranění.

Diskuze (13) Další článek: Do prodejen dorazila nová barva Huawei P30 Pro, hodinky Watch GT 2 a náramek Band 4

Témata článku: , , , , , , , , , Displej, Multisport, Quick Release, Snímání, Výsada, Oled panel, Precision Prime, Trénink, Polar Ignite, Přesnost, Ignite, Spark, Výkonnost, Wattmetr, Polar Vantage, Cenová relace,