Polemika: Microsoft a Smartphone versus Nokia a Series 60

Magazín The Economist zveřejnil před nedávnem článek Ricka Rowella pojednávajícím o souboji Microsoftu a jeho platformy Smartphone s Nokií a její platformou Series 60. Volný překlad si dovoluji doplnit o vlastní náhled.
Polemika: Microsoft a Smartphone versus Nokia a Series 60

Rick Rowell ve svém článku pro The Economist srovnává platformy Microsoftu a Nokie pro tzv. „chytré telefony“. Doporučuji vám přečíst si ponejprv celý článek v angličtině. Dovolím si vyjmout a volně přeložit odstavce či části, které nejsou dle mého názoru nejobjektivnější. K nepřeloženým a zde nezmíněným pasážím nemám výhrady.

Palm stále vede

I když je Microsoft mnohem silnější, stále se mu nedaří společnost Palm v mobilních zařízení překonat. Ve skutečnosti Palm v roce 2002 zvýšil počet prodaných licencí, zatímco Microsoft přišel fůzí HP a Compaqu o jednoho z nejvýznamnějších odběratelů.

Nemohu zde otáčet přesná čísla, je však zřejmé, že: Fůzí HP a Compaqu nezmizely velmi úspěšné iPAQy, zmizely Jornady, kterých se prodaly zlomky iPAQů. Pocket PC mezitím licencovaly společnosti jako Toshiba, Fujisu-Siemens a v neposlední řadě Dell.

Palm OS se stále častěji objevuje v chytrých telefonech. Proč? Palm OS je od základu stavěn pro zařízení s omezenou energií, pamětí i velikostí displeje. Microsoft „scvrknul“ Windows OS pro trh s kapesními počítači. Dieta však byla očividně neúspěšná. Pocket PC je „přerostlý“ OS  pro přenosná zařízení. Může mi někdo představit uživatele, který skutečně upravuje excelové tabulky či textové soubory ve svém PDA?

Vezmeme-li to s nadhledem, zákazníka vlastně nemusí zajímat, jak je OS, který využívá, paměťově náročný. Zákazníka zajímá, zda-li mu PDA v ceně patnácti tisíc poskytne stejné možnosti jako konkurence. Je nepsaným pravidlem, že Palm se 16MB se rovná Pocket PC se 32MB. Například Palm Tungsten za 15 tisíc a Dell Axim X5 za podobnou cenu si v tomto směru mohou podat ruce. Autorovi mile rád představím několik uživatelů, kteří Pocket Word a Pocket Excel využijí. Uznávám, že tvorba excelových tabulek není v PDA příliš reálná, existuje však spousta firem, které své nabídky poskytují formou dokumentů v excelovém formátu (ceníky, menší databáze). Majitel PDA tak může mít aktuální firemní dokumenty stále při sobě. Pocket Word ve spojení s externí klávesnicí může nahradit notebook – ten do kapsy neschováte.

Je Symbian méně náročnější na hardware?

Fakta z kapesních počítačů můžeme vztáhnout i na chytré telefony. Smartphone 2002 je příliš velký OS, vyžadující energii, dostačující paměť a displej s vysokým rozlišením, což jde ruku v ruce s nižší výdrží baterie. Platforma Series 60 nabízí stejné funkce jako Smartphone 2002, rozšiřuje schopnosti mobilního telefonu a vyžaduje jen mírně vyšší nároky na energii. Všichni víme, že výdrž akumulátoru je jednou z klíčových vlastností u mobilních zařízení všeho druhu.

Nejsem si jist, zda-li je na trhu dostatek zařízení na jednotlivých platformách pro vyvození uvedených závěrů. Myslím, že v souboji Nokia 7650 a Orange SPV – jako jediných zástupců svých platforem – půjde spíše o hardware a um výrobce, než o náročnost platformy. A co víc, výdrž akumulátoru již z daleka není hlavním kritériem výrobců jakýchkoli mobilitek. Devětadevadesát procent uživatelů se jednou denně k elektrické zásuvce dostane a na to výrobci spoléhají.

Srovnejme si Orange SPV a Nokii 7650 nebo Sony Ericsson P800. Obě zařízení na platformě Symbian OS mají fotoaparát integrovaný, Orange SPV musí užít vnější modul. Pohotovostní doba SPV je 100 hodin, 7650 a P800 mají 400 hodin.

Autor svádí ne/integraci fotoaparátu do těla přístroje na použitý OS. Malicherné. Humorně působí též poslední věta o pohotovostní době. Vydrží některá Nokie 7650 či P800 bez nabíječky téměř půl měsíce? Sami víte, že ne, a sami víte, jak jsou údaje výrobců nepřesné. Obě předešlé výtky se opět týkají samotných zařízení, rozhodně bych se nepokoušel na základě těchto čísel zhodnotit náročnost jednotlivých platforem na energii.

Nepomlouvejte kovaný meč

Článek neměl v žádném případě obhájit Microsoft a Pocket PC či Smartphone 2002. Rick Rowell však pracuje s fakty, které jsou postaveny a odvozeny ze tří dnes dostupných zařízení. Neříkám, že by se obě platformy neměly srovnávat, myslím však, že si musíme na objektivní zhodnocení nějaký ten rok počkat, až bude na trhu dostatek chytrých telefonů od různých výrobců.

Diskuze (52) Další článek: Horníková, Tlustý, Klas – více z odposlechu

Témata článku: Microsoft, Nokia, Smartphony, Windows, Software pro mobily, Symbian, Microsoft, Nokia 7650, Sony Ericsson P800, Pole, Series, Dostačující paměť, Pol, Economist, Smartphone, MicroNejlepší herní notebooky i pracovní stroje pod stromeček. Nemusíte platit ranec, abyste si užili kvalitu

Nejlepší herní notebooky i pracovní stroje pod stromeček. Nemusíte platit ranec, abyste si užili kvalitu

Výborné notebooky najdete už kousek nad hranicí 20 tisíc, přičemž dražší stroje nabídnou nejen vyšší výkon, ale i lepší provedení. Hlavně si už můžete vybírat notebook přímo na míru konkrétním požadavkům.

Tomáš Holčík
Notebooky
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v říjnu 2021 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v říjnu 2021 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Apple si patentoval šílený iPhone. Je celý ze skla a má vysouvací komponenty

Apple si patentoval šílený iPhone. Je celý ze skla a má vysouvací komponenty

** Apple pustil fantazii na špacír a vymyslel celoskleněný mobil ** Na vizualizacích vypadá zajímavě, v praxi by byl asi hodně nepraktický ** Jde jen o další z konceptů, blízkou výrobu nečekejte

Martin Miksa
PrototypPatentiPhone
Recenze mobilní hry Slovní Duel. Nadějný, ale nedotažený fotbálek

Recenze mobilní hry Slovní Duel. Nadějný, ale nedotažený fotbálek

Procvičujete rádi slovní zásobu a chcete zapálit mozkové závity? Třeba bude tahle hříčka z českých luhů a hájů zrovna pro vás!

Ladislav Novák
Mobilní hryRecenze
Francie chce zablokovat Wish ve vyhledávačích, protože prodává padělané a nekvalitní zboží

Francie chce zablokovat Wish ve vyhledávačích, protože prodává padělané a nekvalitní zboží

** Francie vytáhla do boje proti nákupní platformě Wish ** Regulačním orgánům vadí například prodej padělků ** Trnem v oku je také nekvalitní a nebezpečné zboží

Karel Kilián
E-shopyFrancieVyhledávače
Švédové vyzývají Evropskou unii, aby zakázala těžbu kryptoměn. Bojí se o životní prostředí

Švédové vyzývají Evropskou unii, aby zakázala těžbu kryptoměn. Bojí se o životní prostředí

** Ředitelé dvou švédských orgánů chtějí zakázat těžbu kryptoměn ** Důvodem jsou negativní dopady na životní prostředí ** Kryptoměny jsou prý z pohledu klimatických změn hrozbou

Karel Kilián
ŠvédskoEvropská unieKryptoměny
Nikon Z9 má opět ostřejší obrysy
Petr Březina
BezzrcadlovkyNikon
Vybrali jsme 15 výborných levných smartphonů pod stromeček. Jsou čím dál lepší

Vybrali jsme 15 výborných levných smartphonů pod stromeček. Jsou čím dál lepší

** Levné smartphony se už dávno staly spotřebním zbožím ** Použitelný telefon se dá koupit už za dva tisíce korun ** Vůbec poprvé se do výběru dostaly telefony s 5G

Martin Miksa
Nižší třída
Vybrali jsme 15 smartphonů s nejlepším poměrem ceny a výkonu. Pod stromečkem udělají radost

Vybrali jsme 15 smartphonů s nejlepším poměrem ceny a výkonu. Pod stromečkem udělají radost

** Hledáme smartphone, který nestojí jmění, ale přitom je kvalitní ** Podle hlediska ceny a výkonu jsme vybrali 15 nejvýhodnějších modelů ** Připravte si šest až třináct tisíc korun

Jan Láska
Střední třídaSmartphonyNákup a ceny
Mobilní protivzdušný systém Skynex z Německa během testu vyřídil osm malých dronů

Mobilní protivzdušný systém Skynex z Německa během testu vyřídil osm malých dronů

** Německá společnost Rheinmetall nedávno představila nový pozoruhodný systém protivzdušné obrany Skynex ** Ten může být vybaven senzory, zbraněmi, taktickým radarem i dalšími prvky ** Během testu si hravě poradil s hejnem osmi malých dronů

Stanislav Mihulka
ZbraněVojenstvíDrony
Jak promítnout displej telefonu na počítač s Windows 10

Jak promítnout displej telefonu na počítač s Windows 10

Chcete jednoduše ukázat známým fotky z dovolené a displej vašeho telefonu vám přijde malý? Promítněte si jej na obrazovku počítače, bez nutnosti kopírování nebo připojení přes kabel.

Jan Spěšný
SmartphoneWindows 10Android
8 důvodů, proč uživatelé iPhonu nikdy nepřejdou na Android

8 důvodů, proč uživatelé iPhonu nikdy nepřejdou na Android

** Obě největší mobilní platformy mají svůj tábor skalních příznivců ** Ti mají jasno, proč je právě iOS nebo Android jediný správný systém ** Tady je několik důvodů, proč jablíčkáři nechtějí o robotech ani slyšet

Martin Miksa
SmartphonyiPhoneAndroid