Polemika: proc je T9 pouze cesky?

Technologie T9 poznala svet jiz pomerne davno. Od jejiho uvedeni uplynula jeste dlouha doba nez se pro ni objevil cesky slovnik. Co je ale nepochopitelne je to, proc ten slovnik je cesky, tedy bez diakritiky.

Je snad cestina podradna?

Jiz moje stara Nokia 3210 obsahovala slovnik T9. Byl anglicky, nemecky a franocuzsky. Kdyz jsem zkousel psat s pomoci T9 v kteremkoliv z techto jazyku, tak byla vsechna slova napsana vzdy spravne (snad s vyjimkou substantiv v nemcine, ktera maji byt vzdy s velkym pocatecnim pismenem). Francouzstina mela vsechny svoje zvlastni znaky, nemcina mela prehlasky a anglicka slova prevzata z francouzstiny (jako cafe) se psala take s dlouhym „e.“

Proc je tedy cestina bez diakritiky?! Dokud nebyl cesky slovnik T9, tak se vyrobci vymlouvali, ze cesky slovnik pro T9 by byl prilis velky a pametove narocny. Hle, jakmile to vyresil Benefon ve svem modelu Benefon Q, tak to problem byt prestal. Ceskou T9 maji nektere telefony Nokia a dokonce i Sony CMD-J5, telefon, ktery sem Sony ani oficialne nedovazi (dovazeji ho sem jednotlive firmy a operatori).

Vskutku nepochopitelny je ale fakt, ze nektere telefony, u kterych muzete psat cesky i s diakritikou, maji ceskou T9 bez diakritiky. Samozrejme, nabizi se zde oduvodneni, ze mnoho mobilnich telefonu ceskou diakritiku nema a kdybyste jim pak poslali takovou SMS psanou s diakritikou, pak by se jim namisto pismenek s hacky a carkami zobrazily nejake nesmyslne znaky.

Diakritika neni problem jen technologie T9

Vyse uvedeny problem bude totiz pravdepodobne duvodem, proc je ceska T9 bez diakritiky. Pokud by mel vyrobce dodat moznost volby psani s ci bez diakritiky, pak by bud musel do telefonu implementovat dva ceske slovniky a nebo dat na vystupu filtr, ktery by odstranoval diakriticka znamenka (jako to ma treba Oskar u sveho SMS e-mailu). Prvni reseni by bylo pro vyrobce pravdepodobne pomerne neprijemne. Varianta cislo 2 ale tak narocna neni.

Pokud pisete napr. na Nokiich textovku bez pouziti T9, muzete si sami vybrat, zda budete psat s diakritikou nebo ne. Bohuzel, operatori mají na svych SMS branach filtr, ktery cestinu odstrani. Je tedy patrne, ze problem neni jen ve vyrobcich mobilu nebo technologii T9. Pokud by ale cestina fungovala spavne na vsech telefonech (vsichni vyrobci by pouzivali stejne znakove sady), nebyl by problem tento filtr u bran operatoru odstranit a cestina by chodila v poradku.

Chceme diakritiku pro vsechny!

Existuje ale velice jednoduche a elegantni reseni, jak mit ceskou T9 s diakritikou bez nutnosti nejakeho dodatecneho vystupniho filtru. Staci zakomponovat ceska diakriticka znamenka do vsech pristroju. Proc temer vsechny telefony maji nemecke „ß” a nemaji treba dlouhe „y?“ Cestina neni zadny podradny jazyk a krome toho diakritiku pouzivaji i Slovaci. Pravda, dohromady nas neni tolik jako anglicky, nemecky ci francouzsky mluvicich lidi, ale je nas dost na to, aby vyrobci pridali tech nekolik malo znaku do znakovych sad svych mobilnich telefonu a naší operatori nefiltrovali na svých branach diakritiku. Cesi poslou kazdou minutu stovky SMS, tak proc je nemohou psat ve svem rodnem jazyce a spravne?!

Jen tak mimochodem, text tohoto clanku je dlouhy jako 21 textovych zprav, ktere musime diky ceske T9 a mobilnim telefonum nepodporujicim ceskou diakritiku dnes a denne cist a musime je cist bez diakritiky stejne jako tento clanek. Moc dobre se to necte, ze? Nebo mate na diakritiku odlisny nazor nez ja a nevadi vam? Napiste nam do diskuse.

Diskuze (103) Další článek: K čemu je synchronizace mobilu s počítačem?

Témata článku: , Nokia 3210, Pole, Pro +, Pol, Český