Policie pátrá po autorech poplašné SMS, která vyzývá k mobilizaci. Má poškodit kandidáta na prezidenta Pavla

Policie České republiky se zabývá případem, v němž anonymní autor rozesílá na česká telefonní čísla hromadnou SMS a vyzývá v ní jménem kandidáta na prezidenta Petra Pavla k mobilizaci. Zpráva nemá viditelné mobilní číslo odesílatele, je skryta pod hlavičkou informační služby SMSinfo. Policie vyzývá ty, kterým tato zpráva na mobil dorazila, aby ji kontaktovali.

Uvedená SMS je součástí dezinformační zastrašovací kampaně proti prezidentskému kandidátovi Petru Pavlovi, o kterém se jeho odpůrci snaží před druhým kolem prezidentských voleb vytvořit obraz, že Českou republiku zavleče do války na Ukrajině. Na podobnou notu strachu se snaží své voliče „naladit“ i protikandidát Andrej Babiš, který oblepil republiku billboardy s heslem:„Nezavleču Česko do války. Jsem diplomat. Ne voják.“

Znění poplašné SMS zprávy:

Dobry den, tady General Pavel. Touto zpravou bych Vam chtel podekovat za hlas ve volebni kampani na prezidenta. Poprosim Vas, abyste se dostavil na nejblizsi pobocku ACR, kde budete vybaven potrebnou zbroji pro mobilizaci na Ukrajine.

Odesilatel: SMSinfo

Babišovy billboardy, které jsou sice naprosto nevkusné, morálně nízké a navíc dehonestují českou armádu, nicméně neporušují zákon. To ovšem neplatí o rozesílané SMS, která má potenciál naplnit znaky trestného činu šíření poplašné zprávy podle § 357 trestního zákoníku. Policie proto vyzývá příjemce, kterým zpráva na mobil dorazila, aby ji kontakovali na email pp.tisk@pcr.cz.

§ 357 Šíření poplašné zprávy

(1) Kdo úmyslně způsobí nebezpečí vážného znepokojení alespoň části obyvatelstva nějakého místa tím, že rozšiřuje poplašnou zprávu, která je nepravdivá, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta nebo zákazem činnosti.

(2) Kdo zprávu uvedenou v odstavci 1 nebo jinou nepravdivou zprávu, která je způsobilá vyvolat opatření vedoucí k nebezpečí vážného znepokojení alespoň části obyvatelstva nějakého místa anebo bezdůvodnou záchrannou práci integrovaného záchranného systému sdělí soudu, orgánu Policie České republiky, orgánu státní správy, územní samosprávy, nebo jinému orgánu veřejné moci, právnické osobě, fyzické osobě, která je podnikatelem, anebo hromadnému informačnímu prostředku, bude potrestán odnětím svobody na šest měsíců až tři léta nebo zákazem činnosti.

Zdroj: Trestní zákoník (Zákon 40/2009 Sb.)

Diskuze (17) Další článek: Tecno ukázalo koncept skládačky s výsuvným displejem. Displej na zádech připomene úkoly a ukáže čas

Témata článku: , , , , Mobilizace, Česká republika, Policie České republiky, Petr Pavel, Odnětí svobody, ACR, Prezidentský kandidát, Prezidentské volby, Policie