Polopatě: jak a kdy využívat blokování hovorů

Víte o tom, že když chcete, máte možnost si určit, kdo se vám dovolá nebo kam z vašeho telefonu půjde volat? K tomu slouží prastará, ale přesto málo známá služba blokování hovorů.
Polopatě: jak a kdy využívat blokování hovorů

K čemu blokovat telefon

Už podle svého názvu slouží služba k zablokování hovorů, ať už jdou jakýmkoli směrem. Může se týkat jak hovorů příchozích, tak i odchozích. Služba je vhodná v případě, pokud nechcete, aby vám někdo volal nebo pokud chcete nějakým způsobem zamezit určitým typům volání z vašeho mobilu. Služba blokování hovorů je velmi stará a nabízí se už od samotného počátku fungování sítě GSM. Podobně jako funkce přesměrování hovorů, o níž jsme psali nedávno zde, nebo konferenční hovory, jejichž podrobný popis je v tomto článku, je i služba blokování ještě stále nepříliš známá a všeobecně rozšířená.

V případě odchozích hovorů si můžete zablokovat jednak úplně všechny odchozí hovory bez výjimky, dále je možné blokovat pouze odchozí mezinárodní hovory nebo všechny mezinárodní hovory vyjma volání do České republiky. Blokování všech odchozích hovorů může být užitečné např. v případě, kdy mobilní telefon dáváte do rukou třeba dítěti, u kterého hrozí nebezpečí, že vám nekontrolovaným voláním způsobí vítr v peněžence.

Podobně jako u odchozích hovorů se má situace i s hovory příchozími. Je tedy možné zablokovat si příchozí hovory do zahraničí, což vám může uspořit nezanedbatelné množství peněz. To znamená, že jakmile překročíte hranice, nikdo se vám nedovolá. Tím se chráníte situace, kdy automaticky přijmete hovor, za který v roamingu pochopitelně zaplatíte.

Blokovat lze pak také komplet všechno najednou, tedy příchozí i odchozí hovory. Poslední dvě varianty blokování se na první pohled mohou zdát krajně zvláštní a neužitečné. Vždyť telefon lze přece jednoduše vypnout a je to. To je jistě pravda, ale pokud telefony vypnete, nebudete moci listovat v kalendáři, telefon vás neupozorní na schůzku a některé modely vás dokonce ani nevzbudí.

Jak si zablokovat hovory

Službu blokování hovorů nabízejí bez výjimky všichni tři naši mobilní operátoři. Avšak stejně jako některé jiné služby tohoto typu je blokování hovorů plně k dispozici pouze tarifním zákazníkům jednotlivých operátorů, ovšem s výjimkou Oskaret, které dovolují blokování plně využít. Zákazníci s předplacenkami Go a Twist však mohou na různé varianty blokování zapomenout. Pro majitele karty Twist je k dispozici pouze blokování příchozích hovorů v zahraničí a pro uživatele s kartou Go je pak blokování zapovězeno úplně. Blokování hovorů lze nastavit třemi způsoby. Jednak to jde prostřednictvím menu v telefonu, dále pak je to možné na infolince toho kterého operátora a třetí možností je využít standardizovaných kódů sítě. Ty jsou pro všechny operátory bez rozdílu stejné, jsou ale na zapamatování poněkud komplikovanější. Přesto ale stojí za to o kódech sítě vědět, a to právě kvůli jejich univerzálnosti. Rozmanitostem nastavení v menu různých telefonů se nemá smysl podrobněji věnovat, což také platí i o infolinkách operátorů.

Kódy sítě GSM pro různé typy blokování jsou pro přehlednost uvedeny v následující tabulce.

Kódy GSM pro blokování hovorů
Typ blokování Aktivace Zrušení Stav
Všechny hovory *330*kód*služba# #330*kód# *#330#
Všechny odchozí hovory *33*kód*služba# #33*kód# *#33#
Odchozí mezinárodní hovory *331*kód*služba# #331*kód# *#331#
Odchozí mezinárodní vyjma hovorů do ČR *332*kód*služba# #332*kód# *#332#
Všechny příchozí hovory *35*kód*služba# #35*kód# *#35#
Příchozí hovory při roamingu *351*kód*služba# #351*kód# *#351#

Číslo služby, které je uvedeno za bezpečnostním kódem, není potřeba uvádět. Pokud na místě čísla nebude nic, bude se blokování týkat hovorů. Koho by zajímaly čísla pro jednotlivé služby, jsou k dispozici v další tabulce.

Čísla služeb GSM
Typ služby Číslo
Všechny služby 10
Hlasové služby 11
Data 12
Fax 13
SMS 16
Všechny služby bez SMS 19
Data a fax 25

Bezpečnostní kódy se používají proto, aby s blokováním hovorů a jiných služeb nemohl disponovat kdokoli. Je ale třeba mít na paměti, že při aktivaci služby je kód nastaven od operátora pro všechny účastníky stejně a je proto vhodné si bezpečnostní číslo po aktivaci změnit. Eurotel nastavuje zabezpečení při aktivaci standardně na hodnotu 9999, T-Mobile pak na 0000 a Oskar také na 0000. Bezpečnostní kód musí mít vždy právě čtyři cifry a změnit si jej můžete takto:

**03*330*starý_kód*nový_kód*nový_kód#

Kódy se po zadání odesílají do sítě stejně jako klasický hovor. Ještě je třeba dodat, že při blokování příchozích hovorů dojde i k zablokování příchozích SMS. Také je třeba myslet na to, že blokování hovorů není použitelné současně s přesměrováním. Kromě deaktivace jednotlivých druhů blokování lze zrušit všechna blokování současně, a to zadáním následující sekvence čísel #330*kód#.

Někde za poplatek, jinde zdarma

Blokování hovorů může být v mnoha případech užitečná věc a operátoři to moc dobře vědí. Zvláště dobře si je toho vědom Eurotel, kde je pro aktivaci služby potřeba zaplatit poplatek, i když jen při první aktivaci. Prvotní aktivace služby blokování hovorů stojí 238 Kč pro blokování v rámci České republiky, za aktivaci služby blokování v roamingu zaplatíte pak až 397 Kč. V tomto ohledu máme dobrou zprávu pro tarifní zákazníky T-Mobile, kteří mají službu k dispozici úplně zdarma. Totéž platí i pro zákazníky Oskara, kde je blokování možné i u Oskaret, jak již bylo ostatně zmíněno výše.

Diskuze (8) Další článek: Sharp Zaurus SL-C300: PDA s Linuxem a 4 GB harddiskem

Témata článku: Operátoři, O2, T-Mobile, Vodafone, Blok, Pol, Hovor, Jak, Blokování, Klasický hovor, Vodafone — Heureka.czNejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Krásné ženy jsou pro mnohé erotické a sex symboly. Vybrali jsme ty nejslavnější z několika desetiletí filmové a seriálové tvorby. Najdete zde nejen fotografie, ale také název díla, které herečku proslavilo.

Marek Čech
Filmy a seriály
Ostření v digitální fotografii – fázové, kontrastní a hybridní, které je lepší?

Ostření v digitální fotografii – fázové, kontrastní a hybridní, které je lepší?

Povedená fotografie by měla mít nejen svoji specifickou atmosféru a povedenou kompozici, ale zejména by měla být ostrá.

Petr Březina
Fotoškola
Nová tropická mapa Caldera do Call of Duty: Warzone se konečně zcela odhalila

Nová tropická mapa Caldera do Call of Duty: Warzone se konečně zcela odhalila

Po trailerech a teaserech se Activision rozhodlo ukázat novou mapu v plné parádě.

Michal Maliarov
Call of Duty: WarzoneVideo
Pozor na AliExpress. Aby byl pořád levný, musíte zvolit správný způsob dopravy

Pozor na AliExpress. Aby byl pořád levný, musíte zvolit správný způsob dopravy

** Už několik měsíců platí nová daňová pravidla pro zásilky nejen z Asie ** Tkaničky z AliExpressu mohou být stále laciné ** Musíte ale zvolit správného dopravce, jinak poště zaplatíte 150 Kč

Jakub Čížek
E-shopyAliExpress
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v říjnu 2021 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v říjnu 2021 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Nejlepší aplikace pro tento týden: Počasí s radarem, focení makra a zábavné programování

Nejlepší aplikace pro tento týden: Počasí s radarem, focení makra a zábavné programování

** V marketech najdete množství titulů, ale jak objevit ty kvalitní? ** Každý týden je vybírá Apple, ale řada z nich má i verzi pro Android. ** Výsledkem jsou kolekce těch nejlepších aplikací svého druhu.

Adam Kos
Nejlepší aplikace
Vybíráme nejlepší tlačítkové mobily pod stromeček. Některé zvládnou i WhatsApp

Vybíráme nejlepší tlačítkové mobily pod stromeček. Některé zvládnou i WhatsApp

** Klasické tlačítkové mobily se staly okrajovou záležitostí ** Někomu ale k používání stále bohatě postačují ** Z nabídky dostupných modelů vybíráme 15 nejlepších

Jan Láska
Nákup a ceny
Vybrali jsme 15 smartphonů s nejlepším poměrem ceny a výkonu. Pod stromečkem udělají radost

Vybrali jsme 15 smartphonů s nejlepším poměrem ceny a výkonu. Pod stromečkem udělají radost

** Hledáme smartphone, který nestojí jmění, ale přitom je kvalitní ** Podle hlediska ceny a výkonu jsme vybrali 15 nejvýhodnějších modelů ** Připravte si šest až třináct tisíc korun

Jan Láska
Střední třídaSmartphonyNákup a ceny
Vybrali jsme 15 výborných levných smartphonů pod stromeček. Jsou čím dál lepší

Vybrali jsme 15 výborných levných smartphonů pod stromeček. Jsou čím dál lepší

** Levné smartphony se už dávno staly spotřebním zbožím ** Použitelný telefon se dá koupit už za dva tisíce korun ** Vůbec poprvé se do výběru dostaly telefony s 5G

Martin Miksa
Nižší třída
Jak promítnout displej telefonu na počítač s Windows 10

Jak promítnout displej telefonu na počítač s Windows 10

Chcete jednoduše ukázat známým fotky z dovolené a displej vašeho telefonu vám přijde malý? Promítněte si jej na obrazovku počítače, bez nutnosti kopírování nebo připojení přes kabel.

Jan Spěšný
SmartphoneWindows 10Android
Vybrali jsme 17 nejlepších chytrých hodinek a náramků pod stromeček. Začínají už na tisícovce

Vybrali jsme 17 nejlepších chytrých hodinek a náramků pod stromeček. Začínají už na tisícovce

** Nositelnosti jsou specifická kategorie, vybírají se jinak než mobily ** Co model, to charakter, unikátní mix vlastností, parametrů a funkcí ** Vybírejte od jednoduchého náramku po našlapané sporttestery

Martin Chroust
Hodinky