Polopatě: jak přehrát firmware a změnit grafiku Siemensů

Mobilní telefony Siemens jsou proslaveny svými možnostmi softwarových úprav. Sám výrobce poskytuje na svých stránkách aktualizace firmwarů a bez ztráty záruky si telefon můžete udržovat sami. Ukážeme vám, jak firmware na Siemensy řady 65 nainstalovat a jako bonus nabízíme návod pro kompletní změnu grafického prostředí.
Polopatě: jak přehrát firmware a změnit grafiku Siemensů

Odpůrci značky Siemens rádi tvrdí, že mobilní telefony tohoto výrobce nikdy nejsou zcela hotové a uživatelé si je musí doma „dodělat“. Narážka zde směřuje k možnosti přehrávání firmwaru, kterou sám výrobce podporuje tím, že aktuální firmware pro své telefony poskytuje volně ke stažení na svých internetových stránkách a že i po domácím přehrání firmwaru nadále uznává plnou záruku telefonu.

Příznivci se oprávněně hájí tím, že každý telefon kterékoli jiné značky může mít v softwaru drobné chybky a stejně jako u Siemensu se následně připraví nový firmware, který již chybami netrpí. Přehrání nového firmwaru je však u nich úkol určený pouze pro servisní střediska a uživatelé Siemensů si mohou telefon udržovat svépomocí.

Možnosti hrátek se softwarem telefonů Siemens však přehráním firmwaru zdaleka nekončí. Na internetu je velké množství tzv. patchů, neboli softwarových úprav. Ty se do telefonu aplikují prostřednictvím speciálních programů a při jejich instalaci hrozí riziko poškození softwaru mobilu. Také proto Siemens na telefony po takových zásazích neposkytuje záruku. Odměnou však uživateli může být telefon bez potvrzovacích hlášek, s pozměněnou grafikou nebo s rychlejší nabídkou. Kompletní seznam dostupných patchů pro svůj telefon najdete na stránkách serveru SiemensMania. Více se o patchování dočtete v našem starším článku.

Dnes si ukážeme, jak postupovat při nahrávání nového firmwaru. Postup jsme vyzkoušeli se Siemensem CX70, zcela identicky ale funguje i u ostatních Siemensů řady 65 a podobně je nahrávání řešeno i u starších modelů.

Co budeme potřebovat?

Než začnete s přípravami na přehrávání firmwaru, zjistěte si, zda nový firmware vůbec potřebujete. Stačí zadat na klávesnici kód *#06# a po zobrazení čísla IMEI stisknout levé kontextové tlačítko s popiskem Více. V zobrazeném výpisu pak najdete položku SW-version, pod kterou je číslo nahraného firmwaru a Variant, kde je označení dílčí varianty.

Následně zavítejte na stránky Siemensu, které najdete na adrese www.siemensmobile.com. Zůstaňte raději na anglické verzi stránek, kde je podpora výrobků aktuálnější než na české lokalizaci webu. Vyberte si svůj typ telefonu a v sekci podpory produktu zvolte odkaz Service downloads. Dostanete se na stránku, kde můžete stáhnout například komunikační software pro správu telefonu pomocí počítače, ale také slovníky T9 nebo právě aktuální firmware. V nabídce firmwarů jsou uvedeny všechny typy a mutace, vyberte si nejnovější typ firmwaru a variantu. Ne vždy však platí, že nejnovější firmware je také nejlepší. Najdou se uživatelé, kteří raději zůstanou u starší verze.

Na internetu můžete narazit i na firmware z neoficiálních zdrojů. Ten však do telefonu můžete instalovat pouze na vlastní riziko.

Pro přehrání firmwaru budete potřebovat datový kabel, protože přes infraport nebo Bluetooth tento úkon provádět nelze. Kabel je běžně k sehnání přibližně za 700 Kč, má označení DCA-510 a je určen do USB portu počítače. Použít můžete i typ DCA-500 určený pro sériový port. Na trhu lze sehnat i různé neoriginální kabely, se kterými však nemáte zaručenu funkčnost. Ke kabelu dostanete instalační CD s ovladači, které je nutné nainstalovat před připojením kabelu do portu počítače.

Datový kabel DCA-510

Dále je zapotřebí zcela nabít mobilní telefon. Přehrávání totiž trvá až třicet minut, během kterých je mobil energeticky zatěžován. Jakmile by došlo k odpojení či vypnutí přístroje během nahrávání, povede to ve většině případů k nevratnému poškození telefonu. Stejně tak se nedoporučuje nahrávat firmware při hrozícím výpadku elektrické sítě.

Není čeho se bát

Jakmile máte vše připraveno, připojte kabel k počítači a k němu zapnutý telefon. Pokud máte firmware již stažený, jistě jste si všimli, že se jedná o soubor EXE. Nyní přišel ten pravý čas na jeho spuštění.

Uvítá vás úvodní okno instalační aplikace ve které vyberete jazyk a stiskem tlačítka Start postoupíte dále. Po odsouhlasení licenčních podmínek vás přivítá první instrukce přehledného průvodce a zároveň jste upozorněni, že update firmwaru bude trvat přibližně třicet minut. Aplikace si následně prověří porty a pokusí se najít připojený telefon. Pokud se jí to nezdaří, přistupte k manuálnímu nastavení. Stačí jen následovat instrukce. Po výběru správného portu by již neměl nastat žádný problém. Jakmile budete vyzváni, stisknete na telefonu červené tlačítko pro zavěšení hovoru a aktualizace započne.

 
Přehledný průvodce vás provede celou instalací

Během instalace raději vůbec nehýbejte s telefonem a na svém počítači nespouštějte nestabilní aplikace. Po skončení instalace se telefon sám zapne. A to je vše. O kontakty, melodie nebo zprávy přeinstalováním firmwaru nepřijdete.

Tip: pokud aplikace update firmwaru nemůže najít váš připojený telefon a používáte datový kabel DCA-510, vypněte na něm napájení

Nelíbí se vám comicsové ikonky?

Grafických úprav pro telefony značky Siemens existuje nespočet. Sami uživatelé si mohou jednoduše změnit grafické téma celé nabídky pomocí připravených témat. Těch je většinou v nabídce pět, ale na internetu existují celé galerie různorodých témat, ve kterých je zahrnuta změna úvodní a koncové animace, tapeta displeje, pozadí v nabídce, spořič, ale obvykle také úvodní a koncové zvuky. Velkou galerii grafických témat pro telefony řady 65 najdete například zde.

  
Ukázka různých grafických témat

Do telefonu nové grafické téma nahrajete jednoduše přes kabel, infraport nebo Bluetooth. Stačí mít nainstalovaný komunikační software Siemens, který je na stránkách výrobce volně ke stažení. Do adresáře Data/Themes pak vybrané schéma nahrajete a následně se objeví v nabídce telefonu.


Nabídka vašeho Siemensu může vypadat třeba takto...

Fajnšmekři si však jistě dopřejí i změnu ikon hlavní nabídky. Ta již není oficiální, ale tuto změnu provedete pouhým přehráním určitých systémových souborů a poškození softwaru telefonu zde nehrozí. Proto byste neměli mít žádné problémy se zárukou. Pro jistotu doporučuji zachovat původní soubory s „tovární“ nabídkou.

 
... nebo úplně jinak ...

Kde tyto soubory najdeme? Stačí připojit telefon k počítači a v telefonu se dostat do složky Config/Japp/FlexMenu. Zde se nachází soubory hlavní nabídky a všechny soubory v této složce si zkopírujte na bezpečné místo v počítači. Nyní stačí navštívit některou z galerií ikon na internetu, například na SiemensManii, a vybrat si design podle svých představ. Stažený balíček se musí rozbalit a získanými soubory přepsat původní v adresáři FlexMenu. Nakonec stačí telefon vypnout, opětovně zapnout a těšit se z nového vzhledu.


... nebo může vypadat, jako operační systém

Diskuze (28) Další článek: Jak se recyklují mobilní telefony

Témata článku: Nevratné poškození, Firmware, Jak, Zapnutý telefon, Grafik, Bezpečné místo, Pře, Přehledný průvodce, Komunikační software, Pol, Graf


Určitě si přečtěte

RECENZE: Redmi Note 8 Pro – bestseller má úspěšné pokračování

RECENZE: Redmi Note 8 Pro – bestseller má úspěšné pokračování

** Redmi Note 8 Pro přináší nekompromisní poměr výkon / cena ** Přidává čtyřnásobný fotoaparát s 64Mpx rozlišením ** Zamrzí jen košaté MIUI se zbytečnými aplikacemi

Martin Miksa | 9

RECENZE: Redmi Note 9 Pro – impérium vrací úder

RECENZE: Redmi Note 9 Pro – impérium vrací úder

** Redmi Note 9 Pro se chlubí čtveřicí snímačů s až 64Mpx rozlišením ** 5 020mAh baterie zajistí dobrou výdrž a podporuje až 30W dobíjení ** Snapdragon 720G ve spolupráci s 6GB RAM zajistí dostatek výkonu

Milan Měchura | 21

Na práci i pro zábavu. Vybíráme 12 nejzajímavějších tabletů pod stromeček

Na práci i pro zábavu. Vybíráme 12 nejzajímavějších tabletů pod stromeček

** Jak se zorientovat v široké nabídce tabletů a proč tablet vůbec chtít? ** Vybíráme 12 nejlepších modelů ze všech cenových kategorií ** Cena použitelných tabletů začíná na dvou tisících korunách

Martin Miksa | 40

RECENZE: Realme 7 Pro – rychlost, která hledá vyzyvatele

RECENZE: Realme 7 Pro – rychlost, která hledá vyzyvatele

** Má hezký design, skvělý poměr ceny a výbavy a 65W dobíjení ** Super AMOLED displej si zamilujete, stejně tak hlavní fotoaparát ** Přesto Reame 7 Pro mile překvapí svou cenou

Martin Miksa | 6