Aplikace eRouška, která má pomoct s koronavirem, už je také pro iPhone

Aktualizováno: Aplikace eRouška už je dostupná také pro Apple iOS (o pár dní starší verzi pro Android najdete zde).


Iniciativa Covid19cz pod záštitou Ministerstva zdravotnictví vydala aplikaci eRouška, součást Chytré karantény. To je projekt, která trasuje nákazu koronaviru pomocí mobilních telefonů. K trasování je potřeba jen chytrý telefon s Androidem či iOS, zapnuté Bluetooth a telefonní číslo, ke kterému se dostanou výhradně hygienické stanice.

Aplikace funguje tak, že pomocí bezdrátové technologie Bluetooth skenuje okolí, ukládá si identifikátory a sílu signálu jiných telefonů. Síla signálu je důležitá, aby bylo možné odhadnout, k jak blízkému kontaktu mezi telefony/osobami došlo.

V případě, že uživatel bude pozitivně otestován na COVID-19, anonymizovaná data z telefonu nasdílí hygienikům. Ti anonymizovaná data spárují s telefonními čísly zadanými při registraci uživatelů. Díky tomu mohou hygienici kontaktovat lidi, kteří s nakaženým přišli do styku a projednat s nimi další postup. 

Výhodou eRoušky proti jiným řešením je, že k fungování nepotřebuje polohové služby ani připojení k internetu, tudíž je aplikace mnohem šetrnější k baterii telefonu. Aplikaci eRouška je nyní možné stáhnout z Google Play a v příštích dnech se objeví i v Apple AppStore.

Více o projektu na webu eRouska.cz.

Diskuze (97) Další článek: League of Runeterra oficiálně na iOS a Androidu. Verze 1.0 přidává novou frakci

Témata článku: , , , , , , , , , , , , Aplikace, Apple IOS, Telefonní číslo, Telefon, Hygienik, Síla signálu, Iniciativa, Pro +, Internet, Identifikátor,