Populární čipset střední třídy se dočkal nástupce. Ve specifikacích budete brzy vyhlížet Snapdragon 782G

  • Androidy střední třídy vyhlížejí nový mainstreamový čipset
  • Vychází z populárního Snapdragonu 778G
  • Zůstává na 6 nanometrech a poradí si s 200Mpx fotoaparáty

Qualcomm má ve značení mobilních čipsetů velký zmatek, který se brzy přenese na uživatele smartphonů. Zatímco je na trhu již druhá generace „osmičkového“ Snapdragonu, letos v květnu byl oznámen čipset střední třídy Snapdragon 7 Gen 1. Jenže pravým nástupcem populárního čipsetu střední třídy, Snapdragonu 778G, resp. 778G+, se stal až nově uvedený čipset Snapdragon 782G. V mobilních čipsetech tohoto polovodičového giganta se brzy nevyzná ani on sám...

Pokud budete za pár měsíců hledat telefony se zajímavým poměrem výkon/cena, zřejmě v nich poběží právě tato v tichosti uvedená novinka. Trochu matoucí je však výrobní proces, zatímco první generace „sedmičkového“ čipsetu už přešla na 4 nm, tento model se sedmičkou na začátku zůstává u 6nm technologie. Nový čipset tak primárně vychází z loňského modelu, navrch přidává o 5 % vyšší výkon čipsetu a 10% nárust grafického výkonu. Čipset používá jádra Kryo 670 taktovaná na 2,7 GHz, 2,2 GHz a 1,9 GHz (Prime, Gold a Silver), a grafický adaptér Adreno 642L.

Klepněte pro větší obrázek
Kompletní specifikace Snapdragonu 782G, zamrzí zejména 6nm výrobní proces

Qualcomm u čipsetu dále vyzdvihuje vylepšenou umělou inteligenci, simultánní ukládání fotek ze tří foťáků najednou či z jednoho 200Mpx snímače. Hodit se může i podpora milimetrových vln a 5G pásma pod 6 GHz daná modemem Snapdragon X53, maximální rychlost downloadu je 3,7 Gbps. Čipset dále umožňuje pořizovat HDR 10+ videa s miliardou barevných odstínů, podporuje Bluetooth 5.2 a Wi-Fi 6. Displej telefonu může mít maximálně Full HD+ rozlišení se 144Hz obnovovací frekvencí, RAM moduly budou typu LPDDR5.

Prvním telefonem, v němž nový čipset poběží, by měl být Honor 80. Záhy budou jistě následovat i další modely vyšší střední třídy konkurenčních značek.

Zdroj Qualcomm

Váš názor Další článek: Dva měsíce je moc. Samsung zrychlí updaty, všechny aktuální modely dostanou Android 13 ještě letos

Témata článku: , , , , , , , , , , , , Nástupce, Čipset, Prime, Třída, Silver, Gold,