Pořád stejné problémy. Ukazuje se, že telefony s nejvýkonnějším procesorem od Qualcommu trpí přehříváním

Už se z toho stává pomalu takové nešťastná tradice. Na trh totiž dorazily první telefony s nejvýkonnějším procesorem Snapdragon 8 Gen 1 od Qualcommu a opět to vypadá, že se potýkají s problémy kvůli přehřívání. YouTube kanál TechTablets proti sobě otestoval dvojici novinek s tímto čipem - Xiaomi 12 Pro a OnePlus 10 Pro a je nutno říci, že výrobci čipů neudělaly zrovna nejlepší vizitku.

U obou telefonů tester vyzkoušel výkon a stabilitu v benchmarku 3DMark, konkrétně v jeho Stres testu, který telefony vytíží na delší dobu, čímž lze dobře simulovat, jak si takový telefon povede například při delším hraní náročných her. Ukázalo se, že základní výkon procesoru je u obou telefonů obrovský, ač rovněž trošku zaostává za očekáváním.

Problém pocítí hlavně hráči

Po delší době se však telefony pod náporem vysokého výkonu začnou zahřívat a Xiaomi 12 Pro dokonce po 17 minutách testu bylo nuceno aplikaci ukončit kvůli přehřívání. Testeři vše monitorovali termokamerou, která při ukončení aplikace zachytila na telefonu teplotu 47 °C. OnePlus sice test dokončil celý, jelikož má zřejmě lépe odladěné chlazení, ovšem daní mu byl nižší výkon, který od spuštění testu klesl o 37 %.

Opakuje se tak tedy podobný scénář jako loni, kdy v úvodu roku 2021 bylo také hlášeno několik případů, kdy se výkonně telefony s procesorem Qualcomm Snapdragon 888 přehřívaly, shodou okolností tomu rovněž bylo hlavně u Xiaomi a jeho tehdejším vlajkovém modelu Mi 11. 

Problémy s přehříváním se ale s Qualcommem táhnou již dlouhou dobu. Nejvíce se tímto problémem „proslavil” procesor Snapdragon 810 z roku 2015, který pak z tohoto důvodu výrobci raději nahrazovali jiným. Časem ale výrobci problém vždy nějak odladili a doufejme, že tomu tak bude i tentokrát. Na druhou stranu kvůli letošní vyrovnané konkurenci v podobě výkonného čipu Dimensity 9000 od MediaTeku však novinka Qualcommu nedělá nejlepší vizitku.

Představení procesoru Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1:

Via: Notebookcheck.net

Diskuze (31) Další článek: Tečka brzy ztratí smysl. Už za pár dní nebude aplikace potřeba ani při vstupu na kulturní a sportovní akce

Témata článku: Smartphony, Mobilní procesory, Snapdragon, Qualcomm, Benchmark, 4nm, Problém, Přehřívání, Telefon, Pro +, Procesor, Dlouhá doba, Čip, Pór, Úkaz, Qualcomm Snapdragon, Nejvýkonnější procesor, Stres Test, Stejný problém