Porevoluční srovnání flatů podruhé: jak kynul FUP

T-Mobile přidal k flatu 0,5 GB a své tarify nepodmiňuje úvazkem. 2× navyšoval Vodafone, nejdříve na 1,2 a pak 1,5 GB. O2 zůstává na 1 GB.

Za posledních sedm týdnů se toho na českém telekomunikačním trhu událo dost a dost. Revoluce začala 11. dubna a už čtyři dny po té jsme srovnávali nové tarify všech tří operátorů. Vodafone s T-Mobilem byli ale pořádně opaření a od 15. dubna a našeho „Porevolučního srovnání flatů“ se mnohé změnilo, zapracovali jsme proto do článku události dnů minulých.


Aktualizace: Ještě dva měsíce zpět stál neomezený tarif u Telefóniky 1 900 Kč (v akci), 3 299 Kč u Vodafonu a 3 290 Kč u T-Mobilu. Časy se mění a dnes je všechno jinak. O2 vytáhlo do cenové války a oba konkurenti (očividně zaskočeni) museli přes noc s cenami dolů.

Zoufalost a nepřipravenost byla vidět zejména na T-Mobilu, který nejdříve okopíroval od O2 flat a za další týden i zbytek své nabídky. Abychom byli naprosto přesní, původní okopírovaný flat T-Mobile obohatil 0,5 GB dat navíc, takže úplně stejné nejsou.

Klepněte pro větší obrázek
Najednou nakynul Vodafoňákům FUP na 1,5 GB, operátor změnu potvrdil na Twitteru (obr.: @Vodafone_pece)

Pořekadlo jeden za 18 a druhý bez dvou za 20 sedne i na Vodafone. Operátor nejdříve narychlo spíchnul dva tarify, ten neomezený po týdnu ladil ve stylu T-Mobilu, když zdvojnásobil FUP na data na 1,2 GB. Před několika dny pak na Twitteru potvrdil, že dorovnal FUP datového balíčku na úroveň T-Mobilu, tedy na 1,5 GB. Prvně ohlášená cena 691 Kč se pravděpodobně bude také hýbat, a to na 699 Kč.

Flat proti flatům

Tolik k dění české mobilní revoluce, nyní srovnáme aktuální nabídku neomezených tarifů:

Tarifměsíční paušál (smlouva na 2 roky)měsíční paušál (smlouva na neurčito)voláníSMSdata (FUP)rychlost po překročení FUP
O2 Free CZ749 Kč899 Kčneomezeněneomezeně1 GB200 kb/s
Vodafone neomezený tarif691 Kč901 Kčneomezeněneomezeně1,5 GB20 kb/s
T-Mobile S námi síť nesíť749 Kč899 Kčneomezeněneomezeně1,5 GB64 kb/s

Zde prakticky není co komentovat, T-Mobile s Vodafonem nabízí vyšší FUP 1,5 GB, O2 se svým 1 GB zaostává. T-Mobile také nově umožňuje vzít tarif bez úvazku, byť s vyšší cenou. Za pozornost stojí rychlost dat po překročení FUP: s 200 kb/s u O2 se dá žít, 64 kb/s je na hranici použitelnosti a 16 kb/s už je k uzoufání.

Online mapy pokrytí:

K rychlosti 200 kb/s po překročení FUP přičtěme O2 k dobru navýšení rychlosti datové sítě na úroveň konkurence, jeho 3G nyní jede 14,4 Mb/s. Vybrané lokality jsou pokryty HSPA+ s teoretickou rychlostí 42 Mb/s.

Oba konkurenti mají ve městech 21,6 Mb/s a na pár místech se teoretická rychlost jejich sítě šplhá až k 42 Mb/s. V praxi je třeba počítat s tím, že teoretické rychlosti padnou zhruba na třetinu. V každém případě ale do výběru tarifu zahrňte i místa, kde se nejčastěji pohybujete a prověřte pokrytí.

Co to znamená „neomezeně“?

Než si porovnáme další nové tarify, podívejme se ještě na slůvko neomezeně. O2 ve skutečnosti neomezené tarify omezuje stropem 10 000 minut a 10 000 SMS. T-Mobile toto omezení z podmínek odstranil. Vodafone podobný limit neuplatňoval od počátku. Jinak řečeno: flat od Vodafonu a T-Mobilu je na volání a SMS neomezený.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Vodafone nakonec ujistil zákazníky, že volat a posílat SMS mohou absolutně bez omezení

Limit má svoji logiku, ale zkrátka deset tisíc minut a SMS není neomezeně i když můžeme meditovat nad tím, zda je v lidských silách tento objem minut provolat... Můžete se vyjádřit v diskuzi, pokud se vám to někdy podařilo a jak. Mobilní internet se stropem 1 GB, resp. 1,5 GB pak rozhodně neomezený není.

„Economy class“, aneb když je flat zbytečný luxus

V následující tabulce najdete přehledně shrnuty tarify střední třídy. Cenové rozpětí není velké, a proto bych jako zásadní kritérium při výběru tarifu doporučil provést individuální analýzu, do které sítě bude směřovat většina hovorů (nebo kdo bude volat vám). Je jasné, že pokud máte například v rodině Vodafone, tak není zrovna ideální pořídit si tarif O2 a opačně.

Tarifměsíční paušál (smlouva na 2 roky)měsíční paušál (smlouva na neurčito)výhodavolné jednotky (minuty/SMS/data)minuty/SMS nad rámec tarifuúčtování hovorů
O2 Free Plus499 Kč649 Kčneomezené volání a SMS ve vlastní síti120/0/150 MB3,50/1,50 Kč60+60
Vodafone částečně neomezený tarif399 Kč597 Kčneomezené volání a SMS ve vlastní síti50/0/150 MB5,03/1,51 Kč1+1
T-Mobile S námi v síti+499 Kč649 Kčneomezené volání a SMS ve vlastní síti120/0/200 MB3,50/1,50 Kč60+30

Pro pořádek nabízím i srovnání dvou nejlevnějších tarifů O2 Free a T-Mobile S námi v síti. Porovnání v tomto případě ovšem poněkud ztrácí význam, jelikož magentový operátor předvedl kreativitu hluboce pod bodem mrazu, vlastně někde na úrovni absolutní nuly, když tarif S námi v síti(+) opsal od O2.

Tarifměsíční paušál (smlouva na 2 roky)měsíční paušál (smlouva na neurčito)výhodavolné jednotky (minuty/SMS/data)minuty/SMS nad rámec tarifuúčtování hovorů
O2 Free249 Kč399 Kčneomezené volání a SMS ve vlastní síti0/0/0 MB3,50/1,50 Kč60+60
T-Mobile S námi v síti249 Kč399 Kčneomezené volání a SMS ve vlastní síti0/0/0 MB3,50/1,50 Kč60+30

Není konec, Vodafone ještě kuchtí...

Připomínám, že O2 má nachystanou slevu pro seniory, studenty a pro stávající zákazníky s pevným internetem. Ti první mají nárok na úlevu 50 Kč měsíčně, ti druzí na dvojnásobek a pokud někdo splňuje podmínky obě, pak si může říct o slevu 150 Kč.

Klepněte pro větší obrázek
Mladí do 26 a staří nad 60 let dostanou slevu 50 Kč z paušálu. Kdo má pevný internet, dostanou slevu 100 Kč.

Na čtvrtek 23. května slibuje kuchyně Vodafonu servírovat celé portfolio nových tarifů s názvem Red, pak pravděpodobně bude zase všechno jinak. Čili, pořád se něco děje a konečně vidíme nějaký konkurenční boj. Rada je tedy jasná:

Neupisujte se, dejte si čas do léta, kdy mají své služby rozběhnout noví virtuální operátoři. Možná i oni nabídkou neomezené tarify a pokud ano, je velká pravděpodobnost, že půjdou s cenou lehce pod síťové operátory. Je pro vás léto daleko? Přejděte na nový flat, ale alespoň jeden měsíc si připlaťte za svobodu, upište se až za měsíc či dva, situace může být jiná. V každém případě se teď dějí nevídané změny a co platí dnes, nemusí být zítra aktuální.

Jste spokojeni s vývojem na českém telekomunikačním trhu? Stihli jste už změnit tarif na některý z nově uvedených v minulém týdnu?

Diskuze (27) Další článek: Nové tarify Vodafone Red: tady poteče krev

Témata článku: , , , , , , Jak, Celé portfolio, Pór, , F +, Zbytečný luxus, Navýšení rychlosti, Velká pravděpodobnost, Zásadní kritérium, UPI,