Jaxtr má ambice stát se velkým webem pro mezilidskou komunikaci. Nám se líbí obzvláště jedna z jeho funkcí...
Jaxtr je jedním z mnoha v poslední době tolik populárních komunitních serverů. Podobným časožroutů příliš nefandím, takže přejdu rovnou k tomu, co by mohlo vás, čtenáře MobilManie, zajímat nejvíce. Aby se Jaxtr odlišil od početné konkurence, zařadil do svého portfolia služeb SMS bránu. Zprávy je možné posílat zdarma do 38 zemí. A teď to nejdůležitější (…chvíle napětí…): Česká republika je mezi nimi.

Můžete si je spočítat, skutečně jich je bez dvou čtyřicet
Abyste mohli posílat zprávy z Jaxtru, musíte se zaregistrovat. Více položek než je na screenshotu po vás Jaxtr chtít nebude
...zato z vás bude chtít mnoha různými způsoby vytáhnout seznam „vašich přátel“, což v řeči komunitních webů znamená kontakty – z mnoha freemailů, ale pomocí nabídnutého programu to Jaxtr umí i z Outlooku. Tento krok ale můžete směle přeskočit a rovnou se ocitnete...
...na hlavní stránce svého Jaxtr profilu. Nás bude zajímat hlavně okénko s nadpisem „Send a FREE Text Message“
V roletce najdete položku Czech republic, čímž se do prvního okénka vyplní naše mezinárodní předvolba +420. Do dalšího políčka vepíšete devítimístné telefonní číslo adresáta a do rámečku se pak vejde 65 znaků (počítadlo zaručí, že máte přehled). První testovací zpráva byla plná české diakritiky a jak to dopadlo se můžete přesvědčit na následujícím screenshotu.
ěščřžýáíé? To je pro americký Jaxtr něco jako sekvence čínských obrázkových znaků a ve výsledku je přeloží jako AAAAAAAAA
Poučka č. 1 tedy zní: nepoužívejte diakritiku. Jak jste si mohli všimnout, součástí výsledné SMS je odkaz. Jeho prostřednictvím vám může adresát odpovědět.

K odpovědi je ovšem potřeba připojení k internetu, což se nemusí líbit každému
Odpověď dojde uživateli Jaxtru jako běžný e-mail, což je rozhodně lepší, než kdyby zpráva došla zpět do webové schránky systému
To už tu bylo
První testovací zpráva měla zpoždění asi pět minut. Poučka č. 2 tedy zní: mějte trpělivost. Při posílání další zprávy hlásilo SMS okénko „sending SMS“. Když už tam tato hláška visela dvě minuty, chtěl jsem Jaxtr zavrhnout. Hledal jsem pravidla o omezení počtu odeslaných SMS, ale pak jsem přišel na to, že stačí před obnovit (znovunačíst) stránku v prohlížeči. Poučka č. 3 tedy zní: před odesláním každé další zprávy stiskněte klávesu F5 (testováno ve Firefoxu).
TIP: přečtěte si také článek SMS z počítače na několik způsobů
Pozitivní je, že další zprávy přišly už přišly bez zmíněné časové prodlevy. Zkusil jsem několik zpráv do sítě O2, několik na T-Mobile a pokud jsem dodržel dvě tučně zvýrazněná pravidla z předchozího odstavce, nebyl se spolehlivostí doručení zpráv problém. Ten však paradoxně nastal při posílání na Vodafone. Paradoxně proto, že tento operátor má nejvolnější „webovou SMS politiku“. Na druhou stranu tento nedostatek nás nemusí trápit, SMS na SIM Vodafonu můžeme posílat pohodlně a spolehlivě z webu operátora. Poučka č. 4: na Vodafone ne!
SMS do sítě Vodafonu? Zvolte raději klasiku
Když jsem naposledy popisoval posílání SMS z internetu zdarma, jednalo se o český web (HelloReality), který službu bral jako propagaci svého podnikání zcela jiného zaměření. Tehdy stránky zahltily tisíce uživatelů, a protože firma posílání zpráv dotovala, celkem pochopitelně to nevydržela příliš dlouho a službu zrušila. V případě Jaxtru by mohla být situace jiná. Několik tisíc českých uživatelů bude jen kapkou v moři těch amerických.
Vyzkoušeli jste posílání SMS z Jaxtru? Jaké jsou vaše zkušenosti? Otestovali jsme službu důkladně? Zapomněli jsme na něco? Podělte se s námi v diskuzi.