Poslanec interpeloval Babiše kvůli zpackané 5G aukci. Čtvrtý operátor prý nebyl cíl a ceny za služby už klesly

Minulý týden proběhly na půdě Poslanecké sněmovny pravidelné interpelace poslanců na členy vlády. Jeden z dotazů pod názvem „Oligopolní chování operátorů v ČR pokračuje“​ směřoval na premiéra a týkal se aukce 5G frekvencí, která proběhla v listopadu uplynulého roku a bohužel do Česka nepřinesla vytouženého čtvrtého plnohodnotného operátora.

Poslanec za KSČM Jiří Valenta vznesl konkrétní dotaz na Andreje Babiše, proč se přestalo s hledáním velkého čtvrtého operátora, když ještě v roce 2019 o jeho příchod vláda vehementně usilovala. Valenta také poukázal na nenaplněné programové prohlášení vlády, podle kterého mělo dojít k rozbití operátorského oligopolu, posílení konkurence na trhu a následnému snížení cen služeb pro zákazníky. Výsledkem aukce je ale podle Valenty zakonzervování stávajícího stavu a posílení pozic současných tří velkých operátorů.

Babiš ve své odpovědi nejprve znovu shrnul celý průběh aukce a její výsledek označil za úspěch, protože podle něj přispěje ke zvýšení konkurence a snížení cen na trhu. K tomu prý dochází už nyní díky pokračujícímu tlaku vlády na operátory. Za klíčový nástroj pro zlevnění služeb označil premiér zavedení nákladově orientovaného národního roamingu (ten musí případným zájemcům z řad menších operátorů poskytnout operátor O2, jenže menší operátoři nemají žádnou povinnost provozovat celoplošné hlasové služby – pozn. red.). Jako údajný důkaz účinnosti aukce ve prospěch posílení konkurence jsou podle premiéra stížnosti velkých operátorů právě na povinnost národního roamingu. 

Poslanec Valenta využil možnost položení doplňujícího dotazu, kde vyjádřil svoji nespokojenost s Babišovou odpovědí a znovu upozornil na rozpor v tvrzeních, která zaznívala před 18 měsíci a mluvila o nutnosti příchodu čtvrtého operátora, se současností, kdy údajně čtvrtý plnohodnotný operátor není z hlediska snížení operátorských cen vůbec potřeba. Babiš na doplňující dotaz už jen stručně zareagoval, že hlavním cílem bylo snížení cen, ke kterému už došlo a bude dále pokračovat. 

Doslovný přepis této interpelace ze stenozáznamu z Poslanecké sněmovny si můžete přečíst na následujícím listu.

Diskuze (47) Další článek: 18GB RAM v mobilu? Žádný problém. Nové paměti LPDDR5 dodá firma SK Hynix

Témata článku: , , , , , , , , , , Česká republika, Havlíček, Kmitočet, Operátor, Elektronická komunikace, Kellner, Snížení cen, Babišová, Vláda, KSČM, Stanovit, Poslanecká sněmovna, Jižní Korea, Evropa