Poslední Symbian: proč starší aplikace nefungují?

Starší symbianové aplikace na nových smartphonech nespustíte. Symbian poslední generace dal vale i stávajícím grafickým tématům a nechce mít s předešlou verzí nic společného. Nečekejte ani emulátor. Bude se poctivě platit za nové aplikace.
Poslední Symbian: proč starší aplikace nefungují?
Co všechno musí vývojář udělat, aby svůj program pro Symbian starších verzí převedl do podoby, která bude fungovat s Nokiemi N80, N91, 3250, nebo se Sony Ericssonem P990? Znamená to jen jednoduché překompilování, nebo jsou nutné i další úpravy? Přesně to nás zajímá, protože na nekompatibilitu starších aplikací s nejnovější verzí Symbianu si stěžujeme v každé recenzi nových smartphonů.

Všechno je jinak

Problém nefunkčnosti aplikací z původního Symbianu v nové verzi 3rd Edition začíná už v samém základu systému, protože kompatibilita není stoprocentní ani na úrovni zdrojových kódů. To znamená, že pouhé překompilování nepomůže. Mezi ty nejdůležitější změny v systému patří:

  • změna některých API, resp. jejich odstranění
  • nahrazení některých datových typů nativními
  • mnohem silnější podpora standardu C++

Změnila se i struktura adresářů, přičemž spuštěný kód může být pouze v jednom konkrétním adresáři nového systému. Byl zaveden tzv. data-caging; to znamená, že vybraná aplikace může mít svůj vlastní vymezený prostor v paměti, do kterého nemůže vstupovat jiný aspekt.

K tomu přibyla tzv. platform security, což je ucelený systém ochrany integrity nového Symbianu. Jeho součástí je již zmiňovaný data-caging a k němu přistupuje capability model. Capability model představuje systém, ve kterém každá akce může vyžadovat od volajícího procesu jistou úroveň oprávnění. Akcí v tomto případě rozumíme aktivaci vybrané funkce, nebo třeba přístup k určitému zdroji, např. k adresáři nebo k síti.

Úrovně oprávnění se dělí na dvě skupiny, systémové a uživatelské. Systémové jsou přidělovány certifikační autoritou, kterou je například samotný Symbian, v budoucnu však počítáme s oprávněními ukládanými velkými prodejci a vývojáři aplikací (Handango.com a další). Přidělení certifikátu se děje až po odzkoušení aplikace a získání podpisu „Symbian sign“. Toto odzkoušení samozřejmě není zdarma, výjimku tvoří snad jen freewarové aplikace. Certifikace se vztahuje na celý SIS soubor, takže jakákoli změna v aplikace nebo jen v její instalaci znamená celý nový proces zkoušení a tedy i novou certifikaci s příslušným poplatkem.

Aby to nebylo tak jednoduché, některé certifikáty mohou poskytnout pouze výrobci mobilů. Systémová oprávnění se s běžným uživatelem nesetkávají přímo, protože jde často o čtení dat specifických pro samotná zařízení, třeba IMEI telefonu apod.

Emulátor nebude

Druhým typem oprávnění jsou uživatelské certifikace. Ty už jsou známé i běžnému uživateli, to když třeba při instalaci uděluje povolení pro přístup k síti nebo ke čtení uživatelských dat jako telefonního seznamu atd.

Aby v Symbianu fungovala, musí být každá aplikace „podepsaná“. Ale pokud nepotřebuje žádné certifikáty, nebo se spokojí pouze s uživatelskými, pak postačí pouze tzv. self-signed certifikát. A ten si může vývojář vytvořit sám.

Model certifikací je z vývojářského hlediska ještě složitější, nám však toto nastínění pro pochopení stačí; každá instalovaná aplikace tedy musí být „podepsaná“ a potřebuje certifikát. Jiné než nově instalované aplikace není možné v Symbianu nové generace spouštět.

Výjimkou je výměna paměťové karty, i když i tam musí být samozřejmě aplikace originálně instalovaná. Není ani možné měnit paměťové karty a spouštět z nich různé verze stejné aplikace. To znamená, že je znemožněno kopírování aplikace i jejích jednotlivých součástí – dovolená je pouze instalace. Z toho plyne i nemožnost vytvoření jakéhokoli emulátoru, který by byl schopen spouštět starší aplikace v prostředí nového Symbianu.

Budoucnost je jasná, budoucnost je „bezpečí“

Podle slov některých vývojářů aplikací pro Symbian zabere jen pouhý výčet a rozebrání změn v novém systému několik dlouhých hodin. A to by se mluvilo jen o zabezpečení. S novou verzí se jednoduše vsadilo na zatím perfektně pracující ochranu před pirátským kopírováním a tedy podporu prodeje originálních verzí programů. Zároveň se ale vsadilo na to, že uživatelům přecházejícím z původní verze na nejnovější neprasknou nervy. Jak to vidíte vy? Vadí vám zcela nová platforma?

Diskuze (30) Další článek: Ufo: Aftershock - dobyjte Zemi zpět (recenze javové hry)

Témata článku: Aplikace, Smartphony, Symbian, Software pro mobily, Ostatní, Druhý typ, Instalovaná aplikace, Vybraná aplikace


Určitě si přečtěte

Týden Živě: On fakt dnes ještě někdo stahuje filmy z Ulož.to?

Týden Živě: On fakt dnes ještě někdo stahuje filmy z Ulož.to?

** Kauza Ulož.to a proč my dva už (moc) newarezíme ** Windows 10X existují, ale nabízí se otázka proč ** Nissan ukázal vizi kanceláře v podobě karavanu

Jakub Čížek, Vladislav Kluska | 28

RECENZE: Redmi Note 9 Pro – impérium vrací úder

RECENZE: Redmi Note 9 Pro – impérium vrací úder

** Redmi Note 9 Pro se chlubí čtveřicí snímačů s až 64Mpx rozlišením ** 5 020mAh baterie zajistí dobrou výdrž a podporuje až 30W dobíjení ** Snapdragon 720G ve spolupráci s 6GB RAM zajistí dostatek výkonu

Milan Měchura | 21