Mozilla ohlásila spuštění beta verze svého populárního e-mailového klienta Thunderbird pro Android. Po dvou letech od prvního oznámení je tento open-source program, který existuje už od roku 2003, dostupný ke stažení a testování pro zařízení s operačním systémem Android 5.0 a novějším.
Thunerbird Beta
Thunderbird pro Android vychází z e-mailového klienta K-9 Mail, kterého Mozilla získala v roce 2020. To znamená, že nový Thunderbird obsahuje řadu prvků, které uživatelé aplikace K-9 Mail dobře znají. Přechod mezi těmito dvěma aplikacemi je snadný díky nástroji pro migraci, který umožňuje přesun všech účtů z K-9 Mailu do Thunderbirdu bez nutnosti opětovného zadávání přihlašovacích údajů.
Beta verze Thunderbirdu
Beta verze Thunderbirdu nabízí automatické nastavení účtů, což znamená, že ve většině případů stačí zadat jen e-mailovou adresu a heslo. Pokročilí uživatelé mohou využít manuální nastavení a nakonfigurovat parametry poštovního serveru dle vlastních preferencí. Aplikace zvládá čtení a odesílání e-mailů, psaní konceptů, přeposílání e-mailů, přesouvání zpráv mezi složkami, mazání e-mailů, upozornění na nové zprávy a snadné přepínání mezi účty.
Aplikace přináší moderní design s rozhraním dle standardů Material 3. Díky tomu nabízí vizuálně příjemné a intuitivní ovládání. Oproti K-9 Mailu byla také zlepšena kompatibilita s TalkBack, což ocení především uživatelé, kteří se spoléhají na technologie pro usnadnění přístupu.
Kromě migrace z K-9 Mailu Mozilla plánuje v budoucnu přidat možnost přenosu dat z desktopové verze Thunderbirdu na Android. Uživatelé, kteří se rozhodnou využívat Thunderbird na více zařízeních, tak nebudou muset nastavovat vše od nuly.
Odkud Thunderbird stáhnout?
Fáze beta testování bude poměrně krátká – vydání prvního sestavení „release candidate“ se očekává už ve třetím říjnovém týdnu a finální verze by měla přijít do konce měsíce. Zrychlený testovací cyklus naznačuje, že aplikace je již relativně stabilní a vývojáři se zaměřují na vychytání drobných chyb a dokončení finální podoby.
Mozilla je známa především díky svému webovému prohlížeči Firefox. Protože si zakládá na ochraně soukromí uživatelů, bude i Thunderbird open-source a bez reklam. Na rozdíl od jiných populárních e-mailových klientů nabízí plnou funkcionalitu zcela zdarma, což je v tomto segmentu spíše výjimka. Thunderbird tak bude alternativou k aplikacím jako jsou například Gmail nebo Outlook.
Mozilla vyzývá uživatele, aby se zapojili do testování a pomohli odhalit chyby, které je třeba vyřešit před vydáním finální verze. Zájemci mohou aplikaci stahovat z Obchodu Google Play nebo z Githubu. V případě zjištění chyb vývojáři prosí o co možná nejpodrobnější zpětnou vazbu, včetně kroků vedoucích k chybě, informací o zařízení a operačním systému.
Jak Thunderbird funguje v praxi?
Beta verzi aplikace Mozilla Thunderbird (8.0b) jsme na zkoušku nainstalovali na Xiaomi 12 s Androidem 14. Po prvním spuštění se nás ujal česky komunikující průvodce, který nabídl možnost Importovat nastavení. V tuto chvíli lze však importovat pouze ze souboru uloženého v interní paměti zařízení – možnost importu z jiných aplikací (např. z Gmailu) není zatím aktivní.
Průvodce prvním spuštěním a import nastavení
V další fázi se nás Thunderbird zeptal na e-mailovou adresu. Zadali jsme e-mail na Gmailu, přičemž jsme nemuseli uvádět žádné další podrobnosti (např. adresy poštovních serverů). Následovalo tradiční ověření účtem Google, což je patrně ten nejméně komplikovaný postup. Aplikace pak načetla strukturu složek a další údaje. Nakonec jsme si mohli účet pojmenovat, zadat své jméno a podpis.
Zadání adresy, přihlášení účtem Google a další údaje
V následujícím kroku jsme dostali možnost zvolit interval synchronizace, počet zobrazovaných zpráv a zda si přejeme zobrazovat oznámení. Interval lze vybírat z několika předdefinovaných hodnot od 15 minut do 24 hodin. Je tedy zjevné, že Thunderbird nepodporuje okamžité push notifikace. V další fázi jsme pak museli povolit přístup ke kontaktům a možnost zobrazovat oznámení.
Interval synchronizace a oprávnění
Uživatelské rozhraní aplikace není nijak radikálně odlišné od toho, nač jsme zvyklí z jiných poštovních klientů. Velmi silně se podobá prostředí mobilní verze Gmailu, což je svým způsobem dobře, protože není nutné si zvykat na žádné novoty.
Seznam zpráv, nová zpráva, přijatá zpráva, postranní nabídka
Mozillu Thunderbird jsme testovali po dobu čtyř dnů jako hlavního poštovního klienta a s potěšením můžeme konstatovat, že jsme nenarazili na žádné chyby či nedostatky.