Potvrzeno: Google Pixel 4 přišel o neomezené úložiště fotek v originální kvalitě. iPhony jej paradoxně získaly

Google Pixel 4 vzbudil v posledních dnech rozruch tím, že přišel o jeden z největších benefitů řady Pixel: neomezené úložiště v Google Fotkách v originální kvalitě. S novými Pixely 4 tak můžete pořízené snímky ukládat stejně jako u jiných telefonů pouze ve „Vysoké kvalitě”, která prochází kompresí, aby Googlu ušetřila místo na serverech. V případě originální kvality už budete omezeni kapacitou zaplacenou na Google Disku.

O to zajímavější je zjištění serveru 9To5Mac, že neomezené úložiště v originální kvalitě na Google Fotkách získají majitelé iPhonu 7 a všech novějších. Tyto telefony totiž nabízí možnost pořizovat fotografie v efektivním formátu HEIC, který je při vysoké kvalitě obrazu mnohem paměťově úspornější. Aktivujete jej v sekci Nastavení -> Fotoaparát -> Formáty -> Vysoká efektivita.

Jak se ukázalo, HEIC v plné kvalitě zabírá méně místa, než klasické JPG fotografie zkomprimované Googlem. Pokud tedy do Google Fotek nahrajete snímek z iPhonu ve formátu HEIC, aplikace ji dále nekomprimuje a uloží ji v originále, i když v appce máte nastavenou „Vysokou kvalitu”. Google si tak díky Applu ušetří zbytečnou práci s komprimací i místo na serveru. Tento trik jsme vyzkoušeli s pozitivním výsledkem:

Klepněte pro větší obrázek
Pro ověření jsme zkusili nahrát fotku na Google Photos a poté ji znovu stáhnout. Z pokusu můžeme potvrdit, že fotka je velikostí naprosto shodná s originálem, takže Google ji opravdu nijak nekomprimuje.

Situace by se však brzy mohla změnit i pro ostatní zařízení. S Androidem 10 totiž nativní podporu HEIC získají všechny telefony. Nyní už jen bude záležet, který z výrobců v něm umožní fotky také pořizovat. Je ale možné, že s rozmachem tohoto formátu upraví Google i své algoritmy a začne tyto fotky znovu dále komprimovat.

Aktualizováno: Google se nyní pro server Android Police vyjádřil, že se bohužel jedná pouze o chybu, které jsou si vědomi a již pracují na její nápravě. I fotografie z iPhonů se tedy znovu dočkají komprimace, otázka je zda si Google pohraje se samotným HEIC formátem nebo je jednoduše převede na jejich JPG verzi, navzdory vyšší velikosti.

Zdroj: Reddit, Via 9To5Mac

Diskuze (10) Další článek: CAT S52 má být nejelegantnější outdoorový smartphone. Výrobce ho představí za pár dní

Témata článku: Google, iPhone, Android, Smartphony, Fotoaparát, Software pro mobily, Google Fotky, Google Photos, Pixel, Google Pixel 4, Efektivita, Originál, Google Fotka, Telefon, Úložiště, Vysoká kvalita, Ori and The Blind Forest, Google Disk, Formát


Určitě si přečtěte

RECENZE: Xiaomi Mi 10T Lite – 5G je ještě dostupnější a má sexy design

RECENZE: Xiaomi Mi 10T Lite – 5G je ještě dostupnější a má sexy design

** Xiaomi dostává 5G konektivitu do telefonu pod 8 000 Kč ** Líbit se bude i skvělý poměr cena/výbava a dlouhá výdrž ** Benefitem je 120Hz displej s funkcí Adaptive Sync

Martin Miksa | 15

Testujeme Samsung Galaxy S21 Ultra: Když chcete smartphone bez kompromisů

Testujeme Samsung Galaxy S21 Ultra: Když chcete smartphone bez kompromisů

** Včera jej Samsung představil, dnes pro vás máme první dojmy ** Galaxy S21 Ultra je povedené univerzální zařízení od Samsungu ** Líbit se vám bude foťák i podpora stylusu

Martin Chroust | 72

Natočte si EKG u chytrých hodinek od Samsungu. Ukážeme vám, jak na to

Natočte si EKG u chytrých hodinek od Samsungu. Ukážeme vám, jak na to

** Už dva modely chytrých hodinek od Samsungu podporují natočení EKG ** Samsung však v Evropě stále čeká na potřebné schvalovací procesy ** Pokud máte zájem, lze točení EKG na hodinkách aktivovat neoficiálně, ale na své vlastní riziko

Martin Chroust | 46