Používáte svůj mobil účelně?

Telefonujeme déle, textovky posíláme více, na internet se připojujeme intenzivněji, hry stahujeme častěji, wapujeme nadšeněji. Anebo jinak – platíme více, platíme intenzivněji, platíme častěji. Ale neděláme to náhodou zbytečně?
Používáte svůj mobil účelně?
Operátorům mobilních telefonů se v celém světě daří poměrně dobře, v České republice může být jejich spokojenost ještě větší. Nové ovečky přibývají a je pouze otázkou času, kdy začnou operátoři vykazovat mnohem více uživatelů, než má naše země obyvatel. Kromě toho se zvyšují tržby přepočtené na jednoho zákazníka a také roste podíl zákazníků využívajících tarifní plány. Z těchto údajů plyne, že mobilní komunikace je využívána stále víc a víc, manipulovat s mobilem nás prostě baví.

Kdo telefonuje?

Uživatele mobilů je možné rozdělit do několika skupin podle účelu, k jakému svůj telefon používají. Na jedné straně budou stát teenageři, kteří chtějí mobilem především uchvátit a potřebují se identifikovat se svou sociální skupinou. Na druhé straně pak stojí podnikatelé, manažeři a případně nejrůznější kategorie lidí, při jejichž zaměstnání je mobil nepostradatelný, např. záchranáři, různí terénní pracovníci apod. ¨

Někde mezi těmito dvěma extrémy se vyskytují všichni ostatní uživatelé mobilů. Ponechme nyní stranou otázku, na kolik zmíněné dvě skupiny mobilistů svého mobilního miláčka opravdu potřebují. Podle mého názoru je mobil pro obě kategorie stejně potřebný. Zatímco podnikatel bez mobilu nic nezařídí, středoškolák bez něj vypadne z kolektivu.

Voláme a platíme víc

Otázka, kterou bych tímto článkem rád nastolil, však leží trochu jinde. Ze statistických údajů naznačených v úvodu článku vyplývá, že roste nejen počet uživatelů mobilů, ale i jejich aktivita. Jinak řečeno, mobilujeme a platíme více než před pár lety. I přesto, že ceny jednotlivých služeb spíše klesají. Jak je to možné?

Na jedné straně určitě stojí rozšiřující se spektrum a s ním spojená atraktivita služeb. Před lety jsme kromě hovorů a textovek mohli využívat snad jen několik druhů informačních zpráv, které nám v nepříliš elegantní formě sdělovaly aktuality, předpovědi počasí nebo odjezdy vlaků. Zaslání takové zprávy jsme si navíc museli vyžádat nešikovným odesláním speciálního kódu, jehož zapamatování bylo problematičtější než získání požadované informace jinde. Kde jsme tedy měli utrácet?

Časy se však mění a o mobilních službách to platí dvojnásob. Dnes si můžeme s novějšími telefony vyhrát mnohem víc. Pokud budeme chtít, vyřídíme s mobilem významnou část běžné denní agendy, připojíme se k internetu, získáme řadu důležitých údajů a informací, zjistíme aktuální polohu vlaku, zkontrolujeme zpoždění očekávaného letadla, najdeme odjezd vlaku i autobusu, najdeme si nejbližší bankomat nebo čerpací stanici, zhrozíme se nad aktuální dopravní situací a až nás to všechno přestane bavit, stáhneme si pár her, obrázků a melodií, vyfotíme a pošleme zajímavou scénu, přečteme si povídku i noviny, televizní program i nabídku sázkové kanceláře, ověříme stav svých výpůjček v knihovně, zaplatíme faktury, ponoříme se i do přitažlivého světa erotiky atd. atd.

Zkrátka a dobře – mobil je dnes nedílnou součástí našeho světa, našeho každodenního shonu, naší práce a našeho volného času. Mnoho lidé si život bez něj už ani neumí představit. Nedávno si při večeři posteskl majitel jedné veliké firmy: „Já kdybych někde ztratil svůj mobil, tak mi opravdu nezbývá než skočit z Nuseláku.“ V zápětí sice pod nátlakem přiznal, že samozřejmě provádí pravidelné zálohy dat, nicméně jádro myšlenky je jasné – v mobilu máme uloženy často nenahraditelné kontakty i důležité informace.

Proč vůbec mobil používáte?

Všechny argumenty, které jsou uvedeny v předchozích odstavcích, jsou jistě pádné a dost možná vysvětlují, proč mobil využíváme stále častěji a proč za něj i ochotně platíme. Ale neexistuje kromě těchto logických a racionálních argumentů ještě něco dalšího? Otázka zní: používáme svůj mobil účelně? Neplýtváme svými penězi a svým časem zbytečně?

Jistě se vám občas stane, že nechtěně vyslechnete cizí telefonní hovor. Dostanu-li se do takové situace já, obvykle přemýšlím o tom, proč dotyčný vůbec takový hovor vede:

„No, zrovna jsem na cestě.“

„Tak co, jak se máš?“

„Ahoj, za deset minut jsem u tebe, jak jsme se domluvili.“

„Prosím tě, tak zpoždění dneska nemáme, takže přijedu přesně.“

„U Prostějova je hrozná mlha. Jak jste na tom v Ostravě?“

Vezmete-li to racionálně, hovor postavený na některém z těchto témat je přísně vzato zbytečný. I přesto však takových hovorů slyším kolem sebe v tramvajích, ve vlacích, na ulicích, v práci, ve škole i kdekoli jinde dost. Ale musím přiznat, že pokud někdy v tramvaji zaslechnete můj hovor, budete si možná myslet to stejné, že je prostě naprosto zbytečný.

Dokážete odhadnout, z kolika procent používáte svůj mobilní telefon účelně? Troufnete si realisticky zhodnotit, kolik hovorů, textovek, prowapovaných minut a kilobajtů, stažených aplikací a ememesek jste mohli vynechat, aniž by vás to jakkoli poznamenalo? Asi bych měl po takovém mluvení do duše jít příkladem, viďte? Takový tip není jednoduchý, ale mám-li jej opravdu s čistým svědomím vyřknout, bude to nejvýše 20 %. Tedy abychom si dobře rozuměli, těch zbylých osmdesát je zbytečných. Jak jste na tom vy?

Diskuze (47) Další článek: Acer a jeho první Bluetooth sluchátko (recenze)

Témata článku: Ostatní, MOBI, Každodenní shon, Nejrůznější kategorie, Záchranáři, Cizí telefon, Mobil, ÚčelMějte aktualizace Apple Watch pod kontrolou. Automatické updaty nemusí být vždy žádoucí

Mějte aktualizace Apple Watch pod kontrolou. Automatické updaty nemusí být vždy žádoucí

** Aktualizace iPHonů jsou dnes samozřejmostí ** Myslete však i na updaty hodinek Apple Watch ** U starších modelů je třeba vhodnost aktualizace zvážit

Martin Miksa
NávodyApple Watch
Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v červnu 2022 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v červnu 2022 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle
Recenze hry We Were Here Forever. Digitální verze únikové hry

Recenze hry We Were Here Forever. Digitální verze únikové hry

Úniková hra se vyznačuje pokusem překonat hromadu hádanek v místnosti, aby člověk postoupil dál. We Were Here Forever je k tomuto konceptu ve světě videoher asi nejblíž. Bohužel by to chtělo dopilovat.

Vojtěch Matušinský
We Were Here ForeverKooperaceRecenze
Nové PlayStation Plus dorazilo do Evropy. Streamované hraní a další vychytávky nechybí ani v Česku

Nové PlayStation Plus dorazilo do Evropy. Streamované hraní a další vychytávky nechybí ani v Česku

Je to jen pár měsíců, co Sony oznámilo, že chystá přepracování předplatného PlayStation Plus. Ode dneška jsou jeho nové varianty dostupné i v Česku a na Slovensku.

Martin Nahodil
OznámeníPlayStation PlusPlayStation
Horší než covid, mobilní výrobci zažívají krušné časy. Samsungu uvízlo po světě 50 milionů neprodaných telefonů

Horší než covid, mobilní výrobci zažívají krušné časy. Samsungu uvízlo po světě 50 milionů neprodaných telefonů

** Dozvuky pandemie, nedostatek čipů a teď zase válka ** (Nejen) mobilní výrobci zažívají krušné časy ** Samsung má např. ve skladech na 50 milionů neprodaných telefonů

Martin Chroust
Nižší třídaStřední třída
S odolnými telefony se musí počítat. Tenhle tank se může opřít o vysoký výkon, noční vidění i o rychlá data

S odolnými telefony se musí počítat. Tenhle tank se může opřít o vysoký výkon, noční vidění i o rychlá data

** Značka Blackview uvedla na trh dvě nová odolná monstra ** Pyšní se maximální odolností, obří baterií i podporou 5G sítí ** Jeden telefon vsadil na noční vidění, druhý zase na termovizi

Martin Chroust
TermokameraMIL-STD 810BlackView
Kříží dráhu Země, je obrovský a nezvykle modrý. Vědci odhalili tajemství asteroidu Phaethon

Kříží dráhu Země, je obrovský a nezvykle modrý. Vědci odhalili tajemství asteroidu Phaethon

** Phaethon je pět kilometrů velký asteroid, kteří se pohybuje po protáhlé dráze okolo Slunce ** Phaethon má modrou barvu a vědci už ví, proč tomu tak je

Petr Kubala
AstronomieAsteroidyVesmír