Ve snaze zachytit vše zajímavé, co se kolem nás děje, může dojít až k nenávratnému poškození fotoaparátu telefonu. Jen z poslední doby jsou známy dva případy poškození hlavního fotoaparátu telefonu - za jedním stojí lidar, za druhým laserová show, která „vypálila“ fotočip smartphonu.

Poškození fotočipu telefonu lidarem při natáčení detailního videa
První případ se týká lidaru, konkrétně u vozu Volvo EX90. Když telefonem natáčíte místo, kde je umístěna technologie využívající laserové paprsky k měření vzdálenosti a mapování terénu, může dojít k vypálení části fotočipu. V diskusním vlákně na Redditu je toto poškození dokonce viditelné na natočeném videu. U fotočipu se „usmaží“ některé pixely a dojde i k dalšímu poškození, které nelze vyřešit jinak než výměnou celého fotočipu.
Pozor na lidar a lasery
Problém je natolik vážný, že Volvo na svých stránkách podpory uvádí varování o možném poškození fotomobilu. Pokud se tedy dostanete do blízkého kontaktu s vozidly vybavenými lidarem, rozhodně je nenatáčejte zblízka. Problémy však nehrozí jen u aut, ale i u různých laserových show, které je někdy vyloženě škoda nezaznamenat. Druhý zaznamenaný případ vychází právě z této oblasti - na displeji Samsungu Galaxy S24 Ultra se při dvojnásobném přiblížení objevila bílá tečka (vypálený pixel) s horizontální a vertikální čárou. I to je neklamnou známkou poškození fotočipu, které lze vyřešit pouze výměnou fotoaparátu.

Další poškození fotočipu, které má za vinu laserová show a „pohled“ fotoaparátu přímo do zdroje paprsku
Asociace ILDA (International Laser Display Association) doporučuje, abyste se při focení a natáčení laserových show vyhnuli situaci, kdy paprsek směřuje přímo na fotočip. Bez problémů je focení a natáčení většinou jen tehdy, když na záznamu není přímo vidět zdroj paprsku. Je to proto, že fotočipy jsou mnohem citlivější než lidské oči, a pokud nebudete opatrní, může u nich snadno dojít k poškození.