Pozor na podvodné SMS. Hackeři zneužívají nákupní horečky Black Friday a lákají z lidí osobní údaje

Zvýšený objem nákupů přes e-shopy v předvánočním období využívají jako příležitost hackeři, kteří vymýšlejí nové útočné strategie. Svoje kybernetické podvody zaměřují i na mobilní telefony. Uživatelé by proto zejména během slevových akcí Black Friday, ale i v následujících týdnech měli být obezřetnější, radí IT společnost Soitron.

Podvodníci obvykle zneužívají automatizované systémy za účelem provedení určité akce nebo pro získání informací. V automaticky rozesílaných phishingových e-mailech lákají na předvánoční půjčky, na slevy elektroniky, hraček a dalších vánočních dárků, s cílem od lidí vylákat hotovost a jejich citlivé údaje. Nově k podvodům čím dál častěji využívají i mobilní telefony.

Dobře si prohlédněte webovou stránku

Základní ideou je předpoklad, že zákazník s mnoha objednanými zásilkami ztratí přehled, co a odkud objednával a kdy má zásilka dorazit. Útočníci odešlou podvodnou SMS zprávu, v níž uvedou, že objednaný balíček se nepodařilo doručit a že pro nový termín doručení máte kliknout na uvedený odkaz. Na něm se otevře podvodná stránka napodobující web kurýrní společnosti.

Klepněte pro větší obrázek
Podvodná SMS může vypadat relativně normálně a sama o sobě žádnou škodu neudělá. Důležité je, kam vede uvedený odkaz a co na dané stránce potom vyplníte

Na počítači by asi většina uživatelů falešnou stránku poznala, v mobilním prohlížeči je ale vše méně přehledné a mnoho uživatelů si například nemusí všimnout, že se nezobrazuje celá adresa webu. Útočníci pak využívají triku, kdy podvrženou část webu skryjí, zobrazuje se jen důvěrně vypadající hlavička. Následně dochází k výzvě na vyplnění jména, adresy a čísla platební karty k uhrazení „manipulačního poplatku“ za nové doručení zásilky.

Pokud to oklamaný spotřebitel udělá, získají útočníci veškeré potřebné údaje ke zneužití jeho karty, případně odcizení identity. Mají mobilní číslo, kontaktní adresu a dokonce i platební kartu – známá je identita člověka a jeho platební údaje. A takovýto kompletní balíček informací na černém trhu má svoji hodnotu. „Logicky lze očekávat, že těchto podvodů se objeví nejvíce na Black Friday a v následujících dvou týdnech po něm,“ říká Martin Lohnert ze společnosti Soitron.

Váš názor Další článek: Apple už pracuje na vlastních 5G modemech. V telefonech je uvidíme za dva roky

Témata článku: , , , , , , , Osobní údaje, Údaj, Nákupní horečka, Platební údaj, Horečka, Většina uživatelů, Mobilní telefon, F +