Česko zažívá masivní nárust podvodných SMS zpráv, které zneužívají značku České pošty. Ve zprávách odesílaných ze zahraničních čísel vás podvodníci informují o tom, že balíček, který k vám směřuje, nemá úplnou adresu, popř. na něm vaše adresa chybí úplně, a nebo je balíček pozastaven a čeká, až za něj doplatíte nějakou částku. Na podivně vypadajícím odkazu máte vyplnit všechny potřebné údaje, včetně platebních údajů nutných pro „opětovné doručení“. Tyto textové zprávy jsou podvodné, a neměli byste na ně vůbec reagovat ani odesílatelům odpovídat.
Konec března se nese ve znamení velkého „útoku“ podvodných SMS maskujících se za Českou poštu. Tu je textovka, která nám přišla včera. Odesílatelé pocházejí z Nepálu a Pákistánu, v některých případech vám však podobná SMS dorazí i z českého čísla...
Česko je opětovně pod palbou phisingových SMS, které zneužívají jména České pošty. I když čekáte balíček, Česká pošta žádná podobné textové zprávy rozhodně nezasílá, a už vůbec vás v nich nevybízí k zadávání osobních nebo platebních údajů. Prvním vodítkem pokusu o podvod je odeslání zprávy ze zahraničního čísla (česká mezinárodní předvolba je +420), ovšem objevují se i podvodné zprávy, které jsou zasílány přímo z Česka.
Podivná čeština i podezřelé odkazy
Na redakční telefon mi včera, poměrně překvapivě, dorazila SMS zpráva, která pochází z čísla, které mě před půl rokem prozvánělo (zřejmě s cílem zjistit, zda je číslo aktivní, aby se na něj mohla v budoucnu poslat podvodná zpráva), a které je vedeno v seznamu blokovaných čísel. Podle předvoleb (+977 a +92) pochází současný útok z Nepálu a Pákistánu.
Druhým vodítkem je jednoznačně webová adresa, která směřuje na podivné domény is.gd, rb.gy, cpost.czf, qrco.de, a další. velkým varováním je také použití různých zkračovačů URL, tj. služeb shorturl.at nebo tinyurl.com. Po kliknutí na odkaz na první pohled vůbec nevíte, kam směřuje. Třetím vodítkem může být podivný slovosled, absence mezer v textu nebo použití hranatých závorek, které pro češtinu rozhodně nejsou typické.
Podvodné SMS, které se maskují za Českou poštu, je v Česku čas od času objevují, od poloviny března však jde vypozorovat masivní útočnou kampaň, zřejmě kvůli blížícím se Velikonocím. Dá se předpokládat, že při takto masivní „kampani“ mohou někteří důvěřiví uživatelé útočníkům naletět. Snažte se mezi ně nepatřit a zprávy podobného typu rovnou smažte.
Zdroj: Česká pošta