Pozor na podvodné SMS. Neomezená 5G data za 199 Kč jsou na Česko příliš dobrá nabídka, než aby to byla pravda

Jak se pozná nefunkční trh v některé oblasti zboží nebo služeb? Neexistuje zde konkurenční nabídka a podvodníkům stojí za to vymýšlet způsoby, jak oklamat zákazníky, kteří evidentně stojí o jiný mix služeb za jiné než nabízené ceny. A to je přesně případ českého trhu s předraženými mobilními tarify.

Podle informací bezpečnostního uskupení CSIRT.CZ jsou v těchto dnech na česká mobilní čísla rozesílány SMS zprávy s falešnou nabídkou výhodného mobilního tarifu s neomezenými daty za 199 Kč měsíčně. Taková cena by samozřejmě byla pro český trh nepředstavitelně výhodná. Bohužel jde o podvod. Z textovky vede odkaz na stránky imitující webovky Vodafonu, kde si údajně můžete tarif objednat.

Klepněte pro větší obrázek
Podvodná stránka věrohodně imituje stránky Vodafonu. Odpovídá i název tarifu Premium 5G a jeho původní cena 1307 Kč před falešnou slevou. Kdyby ceny mobilních tarifů v Česku nebyly tak vysoké, útočníci by podobný podvod nejspíš ani nezkoušeli | Foto: CSIRT.CZ

Stránka vypadá věrohodně a také název paušálu Premium 5G odpovídá existujícímu tarifu Vodafonu. Jedná se ovšem o podvodnou prezentaci, jejímž cílem je po napálených uživatelích vylákat jejich přihlašovací údaje s hesly k bankovním kartám a získat přístup do internetového bankovnictví (této metodě se říká phishing). Proto dávejte velký pozor, na jaké stránky se proklikáváte a při sebemenším podezření na jejich pravost rozhodně nezadávejte žádné osobní údaje ani hesla.

Podle úrovně podvržené stránky jde o promyšlený podvod „šitý na míru“ českému spotřebiteli s dobrou znalostí poměrů na tuzemském operátorském trhu. Podvod s falešnou internetovou stránkou vystupující pod záměrně matoucí URL adresou „sleva-vodafone.cz“ zaznamenal také samotný operátor Vodafone a vybízí uživatele, kteří na stránku cokoli vyplnili, k rychlému jednání: „Web už není dostupný, ale pokud jste mu svěřili údaje, je potřeba co nejdřív kontaktovat banku,“ uvádí operátor na sociálních sítích.

Diskuze (8) Další článek: Vyzkoušeli jsme novinky řady Samsung Galaxy S23. Sází na jistotu a zatím jim to vychází

Témata článku: , , , , Stránka, Tarif, Dobrá nabídka, Mobilní tarif, Česká republika, Operátor, Neo +, CSIRT, Nabídka,