Pozor při volání na barevné linky. Hovor se může prodražit, i když máte neomezený tarif

  • Při volání na některé typy telefonních čísel bychom měli zpozornět
  • Nejdráž nás mohou vyjít hovory na číslo začínající devítkou
  • I zde jsou ale výjimky, tento článek udělá v barvách jasněji

Ani s tarifem, v němž máte neomezené minuty pro volání v tuzemských sítích byste neměli ztratit pojem o tom, na jaký typ telefonního čísla voláte. Ne na všechny se totiž neomezený objem volných minut aplikuje, nejčastější výjimkou jsou tzv. barevné nebo duhové linky. Český telekomunikační úřad (ČTÚ) proto spotřebitelům doporučuje, aby se vždy podrobně seznámili s cenou a způsobem účtování telefonního hovoru.

ČTÚ připravil následující vysvětlující video o barevných linkách:

Platí to zejména při účasti v nejrůznějších televizních soutěžích a volání na linku, jejíž číslo začíná devítkou. Úřad nedávno řešil případ spotřebitelky, která během jedné minuty uskutečnila několik volání do televizní soutěže na linku s tzv. vyjádřenou cenou – provozovatel linky má vždy povinnost uvést cenu hovoru (např. 90 Kč za minutu) a už z formátu takového čísla se dá při znalosti principu číslování zjistit, jaká cena bude účtována.

Soutěžící si bohužel uvedenou minutovou sazbu vyložila tak, že když do minuty stihne několikrát zavolat na dané číslo (aby zvýšila pravděpodobnost na přepojení do televizního studia), bude platit uvedenou cenu pouze jedenkrát. V tomto případě se ale bohužel zmýlila, protože celá částka se účtuje vždy na začátku každé započaté minuty a tedy i při každém spojení hovoru. Za účast ve třech hodinových televizních soutěžích tímto způsobem špatně informovaná spotřebitelka utratila několik desítek tisíc korun...

Není linka jako linka

ČTÚ proto upozorňuje, že cena běžného telefonního hovoru se může značně lišit od ceny hovoru, který směřuje na tzv. barevné linky. Zpozornět by spotřebitelé měli zejména u žluté a duhové kategorie. Tyto linky začínají číslicí 9 a jsou tzv. službou s vyjádřenou cenou – což znamená, že je z daného telefonního čísla možné zjistit, kolik bude minuta telefonního hovoru stát. Platí pravidlo, že čtvrtá a pátá číslice v telefonním čísle, resp. číslo jimi tvořené, určuje minutovou sazbu. U linky s předvolbou 908 používanou především k hlasování do různých soutěží a anket jde o celkovou sazbu za hovor.

Klepněte pro větší obrázek
Typy duhových linek a příklady výpočtu ceny za volání

Pro duhovou a žlutou kategorii (linky začínající číslicí 9) platí ceny citelně vyšší, než u ostatních barevných linek či běžných hovorů, a proto by měli být spotřebitelé obezřetní a cenu hovoru si předem spočítat. Měli by také vzít v úvahu fakt, že za každý jednotlivý hovor, byť sebekratší, je účtována minutová sazba podle způsobu tarifikace, přičemž pro tuto kategorii linek platí nejčastěji účtování 60+60, tedy po celých minutách za každou, byť jen započatou minutu.

Typy barevných linek podle číselné předvolby:

800 – volání na účet volaného (zelená linka)

Za volání na tato čísla neplatíte nic. Řada společností je využívá, aby umožnila svým zákazníkům informovat se zdarma o nabízených produktech a službách. Tato čísla se využívají mimo jiné při kontaktování technické podpory telefonních operátorů nebo call-centra dodavatelů energií. 

810 až 819; 830 až 839; 843 až 846 – volání se sdílenými náklady (modrá linka)

Při volání na tato čísla si volaný a volající náklady rozdělí. Výši ceny, kterou za volání zaplatíte, určí váš operátor ve svém ceníku. Pozor, tato volání se účtují vždy, i když máte neomezený tarif nebo nevyčerpané volné minuty. Volání na barevné linky se do nich nezapočítávají.

840 až 842; 847 až 849 – univerzální přístupové číslo (bílá linka)

Univerzální přístupové číslo umožňuje, aby se jeho držiteli dovolali lidé z celé republiky za jednotnou sazbu a nemuseli rozlišovat, zda např. volají z Brna do Prahy apod. Služba měla opodstatnění především v minulosti, kdy se v rámci pevných linek rozlišovalo meziměstské volání.

900, 906, 908 a 909 – služby s vyjádřenou cenou (žluté a duhové linky)

Využití čísel začínajících číslicí 9, pro která jsou uplatněny vyšší než běžné ceny:

  • 900 a 906 – zejména obchodní, odborné, inzertní a soutěžní služby
  • 908 – služby s jednorázovou cenou využívané např. pro hlasování
  • 909 – zábavné služby pro dospělé.

U těchto čísel platí, že 4. a 5. číslice určuje cenu za minutu volání v Kč včetně DPH, v případě předvolby 908 určuje 4. a 5. číslice jednorázovou cenu za spojení.

976 – datatarif

Ceny za přístup k veřejné datové síti a k síti internet prostřednictvím čísel začínajících 976 (datatarif ). U těchto čísel platí, že 4. a 5. číslice určuje cenu za minutu volání v Kč včetně DPH.

1188, 1212 a další – asistenční a informační telefonní služby

Čtyřmístná čísla se speciální minutovou tarifikací, která může být odlišná podle vašeho operátora. Jednotky se vždy účtují nad rámec paušálu (i při neomezeném tarifu) a cena se pohybuje obvykle okolo 35 Kč za minutu hovoru.

Pozor, výjimky!

Ne všechna čísla začínající 9 ovšem nutně znamenají vysoké účty. Při volání na telefonní čísla začínající trojčíslím 910, 970, 971, 977, 980, 983, 960 až 969, 972 až 974 či dvojčíslím 93 nebo čtyřčíslím 9500 až 9599 a 9890 až 9899 zaplatíte podle ceníku vašeho operátora jako za hovor do vlastní či cizí sítě. Jedná se o čísla, která využívají pro své účely např. ministerstvo obrany, ministerstvo vnitra nebo České dráhy.

Diskuze (5) Další článek: Apple vytáhl proti zlodějům. Do svých obchodů chystá nové stojany proti krádeži

Témata článku: , , , , , , , , Číslo, Ministerstvo obrany, Minutová sazba, Cena hovoru, Linka, Brno, Hovor, Ministerstvo vnitra, Soutěž, Spotřebitel, Telefonní číslo, Číslice, Volání, Neo +, Pro +