Pozor při volání na barevné linky. Hovor se může prodražit, i když máte neomezený tarif

Pozor při volání na barevné linky. Hovor se může prodražit, i když máte neomezený tarif

Ani s tarifem, v němž máte neomezené minuty pro volání v tuzemských sítích byste neměli ztratit pojem o tom, na jaký typ telefonního čísla voláte. Ne na všechny se totiž neomezený objem volných minut aplikuje, nejčastější výjimkou jsou tzv. barevné nebo duhové linky. Český telekomunikační úřad (ČTÚ) proto spotřebitelům ve své říjnové monitorovací zprávě doporučuje, aby se vždy podrobně seznámili s cenou a způsobem účtování telefonního hovoru.

Platí to zejména při účasti v nejrůznějších televizních soutěžích a volání na linku, jejíž číslo začíná devítkou. Úřad nedávno řešil případ spotřebitelky, která během jedné minuty uskutečnila několik volání do televizní soutěže na linku s tzv. vyjádřenou cenou – provozovatel linky má vždy povinnost uvést cenu hovoru (např. 90 Kč za minutu) a už z formátu takového čísla se dá při znalosti principu číslování zjistit, jaká cena bude účtována.

Soutěžící si bohužel uvedenou minutovou sazbu vyložila tak, že když do minuty stihne několikrát zavolat na dané číslo (aby zvýšila pravděpodobnost na přepojení do televizního studia), bude platit uvedenou cenu pouze jedenkrát. V tomto případě se ale bohužel zmýlila, protože celá částka se účtuje vždy na začátku každé započaté minuty a tedy i při každém spojení hovoru. Za účast ve třech hodinových televizních soutěžích tímto způsobem špatně informovaná spotřebitelka utratila několik desítek tisíc korun...

Není linka jako linka

ČTÚ proto upozorňuje, že cena běžného telefonního hovoru se může značně lišit od ceny hovoru, který směřuje na tzv. barevné linky. Zpozornět by spotřebitelé měli zejména u žluté a duhové kategorie. Tyto linky začínají číslicí 9 a jsou tzv. službou s vyjádřenou cenou – což znamená, že je z daného telefonního čísla možné zjistit, kolik bude minuta telefonního hovoru stát. Platí pravidlo, že čtvrtá a pátá číslice v telefonním čísle, resp. číslo jimi tvořené, určuje minutovou sazbu. U linky s předvolbou 908 používanou především k hlasování do různých soutěží a anket jde o celkovou sazbu za hovor.

Klepněte pro větší obrázek
Typy duhových linek a příklady výpočtu ceny za volání

Pro duhovou a žlutou kategorii (linky začínající číslicí 9) platí ceny citelně vyšší, než u ostatních barevných linek či běžných hovorů, a proto by měli být spotřebitelé obezřetní a cenu hovoru si předem spočítat. Měli by také vzít v úvahu fakt, že za každý jednotlivý hovor, byť sebekratší, je účtována minutová sazba podle způsobu tarifikace, přičemž pro tuto kategorii linek platí nejčastěji účtování 60+60, tedy po celých minutách za každou, byť jen započatou minutu.

Typy barevných linek podle číselné předvolby:

800 – volání na účet volaného (zelená linka)

Za volání na tato čísla neplatíte nic. Řada společností je využívá, aby umožnila svým zákazníkům informovat se zdarma o nabízených produktech a službách. Tato čísla se využívají mimo jiné při kontaktování technické podpory telefonních operátorů nebo call-centra dodavatelů energií. 

810 až 819; 830 až 839; 843 až 846 – volání se sdílenými náklady (modrá linka)

Při volání na tato čísla si volaný a volající náklady rozdělí. Výši ceny, kterou za volání zaplatíte, určí váš operátor ve svém ceníku. Pozor, tato volání se účtují vždy, i když máte neomezený tarif nebo nevyčerpané volné minuty. Volání na barevné linky se do nich nezapočítávají.

840 až 842; 847 až 849 – univerzální přístupové číslo (bílá linka)

Univerzální přístupové číslo umožňuje, aby se jeho držiteli dovolali lidé z celé republiky za jednotnou sazbu a nemuseli rozlišovat, zda např. volají z Brna do Prahy apod. Služba měla opodstatnění především v minulosti, kdy se v rámci pevných linek rozlišovalo meziměstské volání.

900, 906, 908 a 909 – služby s vyjádřenou cenou (žluté a duhové linky)

Využití čísel začínajících číslicí 9, pro která jsou uplatněny vyšší než běžné ceny:

  • 900 a 906 – zejména obchodní, odborné, inzertní a soutěžní služby
  • 908 – služby s jednorázovou cenou využívané např. pro hlasování
  • 909 – zábavné služby pro dospělé.

U těchto čísel platí, že 4. a 5. číslice určuje cenu za minutu volání v Kč včetně DPH, v případě předvolby 908 určuje 4. a 5. číslice jednorázovou cenu za spojení.

976 – datatarif

Ceny za přístup k veřejné datové síti a k síti internet prostřednictvím čísel začínajících 976 (datatarif ). U těchto čísel platí, že 4. a 5. číslice určuje cenu za minutu volání v Kč včetně DPH.

Pozor, výjimky!

Ne všechna čísla začínající 9 ovšem nutně znamenají vysoké účty. Při volání na telefonní čísla začínající trojčíslím 910, 970, 971, 977, 980, 983, 960 až 969, 972 až 974 či dvojčíslím 93 nebo čtyřčíslím 9500 až 9599 a 9890 až 9899 zaplatíte dle ceníku vašeho operátora jako za hovor do vlastní či cizí sítě. Jedná se o čísla, která využívají pro své účely např. ministerstvo obrany, ministerstvo vnitra nebo České dráhy.

Diskuze (15) Další článek: Huawei nepřidá do balení s Mate 40 Pro plastový kryt. Chce tak chránit přírodu

Témata článku: Neomezený tarif, ČTÚ, České dráhy, Barevné linky, Účtování, Duhové linky, Ministerstvo vnitra, Telefonní číslo, Volání, Minutová sazba, Číslice, Spotřebitel, Internet, Praha, Hovor, Brno, Cena hovoru, Ministerstvo obrany


Určitě si přečtěte

Nejlepší univerzální tarif za tři stovky. Vodafone se spojil s Kauflandem
Lukáš Václavík
Tarify a mobilní službyVodafone
Tim Cook: Apple pracuje na něčem ještě větším, než je iPhone [komentář]
Filip Kůžel
KomentářTim CookHospodaření a finance
T-Mobile ztratil 140 tisíc zákazníků, mizí mu předplacenkáři. Na tržbách si ale polepšil
Jan Láska
StatistikaHospodaření a financeT-Mobile
Android 12: Nainstalovali jsme první preview, tady jsou hlavní novinky
Filip KůželVladislav Kluska
Android 12Video
Možná ho máte i vy. Nejprodávanějším mobilem roku 2020 je...
Jan Láska
ŽebříčkyStatistika
Garmin Pay funguje skvěle, ale jak do hodinek dostat i věrnostní karty?
Filip Kůžel
Bezkontaktní platbyChytré hodinkyGarmin
Hejt na Google. Android 11 vzal skvělé bubliny a totálně je zkazil
Filip KůželVladislav Kluska
HejtAndroid 11