Pozor při volání na barevné linky. Hovor se může prodražit, i když máte neomezený tarif

  • Při volání na některé typy telefonních čísel bychom měli zpozornět
  • Nejdráž nás mohou vyjít hovory na číslo začínající devítkou
  • I zde jsou ale výjimky, tento článek udělá v barvách jasněji
Pozor při volání na barevné linky. Hovor se může prodražit, i když máte neomezený tarif

Ani s tarifem, v němž máte neomezené minuty pro volání v tuzemských sítích byste neměli ztratit pojem o tom, na jaký typ telefonního čísla voláte. Ne na všechny se totiž neomezený objem volných minut aplikuje, nejčastější výjimkou jsou tzv. barevné nebo duhové linky. Český telekomunikační úřad (ČTÚ) proto spotřebitelům doporučuje, aby se vždy podrobně seznámili s cenou a způsobem účtování telefonního hovoru.

ČTÚ připravil následující vysvětlující video o barevných linkách:

Platí to zejména při účasti v nejrůznějších televizních soutěžích a volání na linku, jejíž číslo začíná devítkou. Úřad nedávno řešil případ spotřebitelky, která během jedné minuty uskutečnila několik volání do televizní soutěže na linku s tzv. vyjádřenou cenou – provozovatel linky má vždy povinnost uvést cenu hovoru (např. 90 Kč za minutu) a už z formátu takového čísla se dá při znalosti principu číslování zjistit, jaká cena bude účtována.

Soutěžící si bohužel uvedenou minutovou sazbu vyložila tak, že když do minuty stihne několikrát zavolat na dané číslo (aby zvýšila pravděpodobnost na přepojení do televizního studia), bude platit uvedenou cenu pouze jedenkrát. V tomto případě se ale bohužel zmýlila, protože celá částka se účtuje vždy na začátku každé započaté minuty a tedy i při každém spojení hovoru. Za účast ve třech hodinových televizních soutěžích tímto způsobem špatně informovaná spotřebitelka utratila několik desítek tisíc korun...

Není linka jako linka

ČTÚ proto upozorňuje, že cena běžného telefonního hovoru se může značně lišit od ceny hovoru, který směřuje na tzv. barevné linky. Zpozornět by spotřebitelé měli zejména u žluté a duhové kategorie. Tyto linky začínají číslicí 9 a jsou tzv. službou s vyjádřenou cenou – což znamená, že je z daného telefonního čísla možné zjistit, kolik bude minuta telefonního hovoru stát. Platí pravidlo, že čtvrtá a pátá číslice v telefonním čísle, resp. číslo jimi tvořené, určuje minutovou sazbu. U linky s předvolbou 908 používanou především k hlasování do různých soutěží a anket jde o celkovou sazbu za hovor.

Klepněte pro větší obrázek
Typy duhových linek a příklady výpočtu ceny za volání

Pro duhovou a žlutou kategorii (linky začínající číslicí 9) platí ceny citelně vyšší, než u ostatních barevných linek či běžných hovorů, a proto by měli být spotřebitelé obezřetní a cenu hovoru si předem spočítat. Měli by také vzít v úvahu fakt, že za každý jednotlivý hovor, byť sebekratší, je účtována minutová sazba podle způsobu tarifikace, přičemž pro tuto kategorii linek platí nejčastěji účtování 60+60, tedy po celých minutách za každou, byť jen započatou minutu.

Typy barevných linek podle číselné předvolby:

800 – volání na účet volaného (zelená linka)

Za volání na tato čísla neplatíte nic. Řada společností je využívá, aby umožnila svým zákazníkům informovat se zdarma o nabízených produktech a službách. Tato čísla se využívají mimo jiné při kontaktování technické podpory telefonních operátorů nebo call-centra dodavatelů energií. 

810 až 819; 830 až 839; 843 až 846 – volání se sdílenými náklady (modrá linka)

Při volání na tato čísla si volaný a volající náklady rozdělí. Výši ceny, kterou za volání zaplatíte, určí váš operátor ve svém ceníku. Pozor, tato volání se účtují vždy, i když máte neomezený tarif nebo nevyčerpané volné minuty. Volání na barevné linky se do nich nezapočítávají.

840 až 842; 847 až 849 – univerzální přístupové číslo (bílá linka)

Univerzální přístupové číslo umožňuje, aby se jeho držiteli dovolali lidé z celé republiky za jednotnou sazbu a nemuseli rozlišovat, zda např. volají z Brna do Prahy apod. Služba měla opodstatnění především v minulosti, kdy se v rámci pevných linek rozlišovalo meziměstské volání.

900, 906, 908 a 909 – služby s vyjádřenou cenou (žluté a duhové linky)

Využití čísel začínajících číslicí 9, pro která jsou uplatněny vyšší než běžné ceny:

  • 900 a 906 – zejména obchodní, odborné, inzertní a soutěžní služby
  • 908 – služby s jednorázovou cenou využívané např. pro hlasování
  • 909 – zábavné služby pro dospělé.

U těchto čísel platí, že 4. a 5. číslice určuje cenu za minutu volání v Kč včetně DPH, v případě předvolby 908 určuje 4. a 5. číslice jednorázovou cenu za spojení.

976 – datatarif

Ceny za přístup k veřejné datové síti a k síti internet prostřednictvím čísel začínajících 976 (datatarif ). U těchto čísel platí, že 4. a 5. číslice určuje cenu za minutu volání v Kč včetně DPH.

1188, 1212 a další – asistenční a informační telefonní služby

Čtyřmístná čísla se speciální minutovou tarifikací, která může být odlišná podle vašeho operátora. Jednotky se vždy účtují nad rámec paušálu (i při neomezeném tarifu) a cena se pohybuje obvykle okolo 35 Kč za minutu hovoru.

Pozor, výjimky!

Ne všechna čísla začínající 9 ovšem nutně znamenají vysoké účty. Při volání na telefonní čísla začínající trojčíslím 910, 970, 971, 977, 980, 983, 960 až 969, 972 až 974 či dvojčíslím 93 nebo čtyřčíslím 9500 až 9599 a 9890 až 9899 zaplatíte podle ceníku vašeho operátora jako za hovor do vlastní či cizí sítě. Jedná se o čísla, která využívají pro své účely např. ministerstvo obrany, ministerstvo vnitra nebo České dráhy.

Diskuze (5) Další článek: Apple vytáhl proti zlodějům. Do svých obchodů chystá nové stojany proti krádeži

Témata článku: Internet, ČTÚ, Neomezený tarif, Praha, České dráhy, Účtování, Barevné linky, Duhové linky, Hovor, Spotřebitel, Telefonní číslo, Soutěž, Cena hovoru, Číslo, Ministerstvo vnitra, Linka, Volání, Číslice, Brno, Ministerstvo obrany, Minutová sazbaSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v květnu 2022 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v květnu 2022 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

** Nejteplejší místo na Zemi nemusí být to nejnebezpečnější ** Největším zabijákem se stane až mix tepla a vlhkosti ** Asie se nebezpečně přiblížila hraniční hodnotě 35 °C twb

Jakub Čížek
MeteorologieGlobální oteplování
Malé telefony s Androidem ještě nevymřely. Už brzy se dočkáme nového čtyřpalcového telefonu do kapsy

Malé telefony s Androidem ještě nevymřely. Už brzy se dočkáme nového čtyřpalcového telefonu do kapsy

** Hledáte kompaktní telefon okolo čtyř palců? ** Dotykáč už možná nenajdete, budou zde jen tlačítkové telefony ** Zavedené pořádky chce brzy změnit Cubot Pocket

Martin Chroust
Kompaktní velikostAndroid
Toto jsou nejlepší levné telefony. Alespoň 90Hz displej je už téměř standard, 5G ani zdaleka ne

Toto jsou nejlepší levné telefony. Alespoň 90Hz displej je už téměř standard, 5G ani zdaleka ne

** Vybrali jsme ty nejlepší levné smartphony ** Nejlevnější startují na 2 000 Kč, nejdražší jsou téměř za 6 tisíc ** Většina nabídne alespoň 90Hz displej a některé i 5G konektivitu

Martin Miksa
Nižší třída
Nejlepší aplikace pro tento týden: Lenivé kosti, topografické mapy a preventivka

Nejlepší aplikace pro tento týden: Lenivé kosti, topografické mapy a preventivka

**V marketech najdete množství titulů, ale jak objevit ty kvalitní? **Každý týden je vybírá Apple, ale řada z nich má i verzi pro Android. **Výsledkem jsou kolekce těch nejlepších aplikací svého druhu.

Adam Kos
Nejlepší aplikace
Jak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

Jak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

** Nelibí se vám, když cizí lidé okukují váš dům? ** Všechny mapové aplikace nabízejí možnost rozmazání snímku ** Máme návod pro Apple Maps, Bing Maps, Mapy Google a Mapy.cz

Karel Kilián
SoukromíNávodyMapy
S odolnými telefony se musí počítat. Tenhle tank se může opřít o vysoký výkon, noční vidění i o rychlá data

S odolnými telefony se musí počítat. Tenhle tank se může opřít o vysoký výkon, noční vidění i o rychlá data

** Značka Blackview uvedla na trh dvě nová odolná monstra ** Pyšní se maximální odolností, obří baterií i podporou 5G sítí ** Jeden telefon vsadil na noční vidění, druhý zase na termovizi

Martin Chroust
TermokameraMIL-STD 810BlackView
Vyzkoušeli jsme levnou autodiagnostiku s Androidem. Servisy ohrnou nos, řidičům bude stačit

Vyzkoušeli jsme levnou autodiagnostiku s Androidem. Servisy ohrnou nos, řidičům bude stačit

** Smartphone s Androidem dnes využijete i pro autodiagnostiku ** Jednotku OBD-II dnes pořídíte za pár stovek ** Co se vše dokáže diagnostika s bezplatným SW v češtině?

Martin Chroust
DiagnostikaPro řidiče
Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Ať už se chcete pochlubit fotkami z dovolené na velké obrazovce, nebo si přehrát video uložené na disku počítače, neobejdete se bez zrcadlení obrazovky. Ve výchozím stavu jej podporuje Windows i Android.

Stanislav Janů
NávodyTelevizeWindows
Přehled zařízení, která dostanou Android 12. Aktualizace se týká topmodelů i levnějších telefonů

Přehled zařízení, která dostanou Android 12. Aktualizace se týká topmodelů i levnějších telefonů

** Pixely už jej mají, postupně se přidávají další mobilní výrobci ** Android 12 přináší spoustu softwarových novinek a vylepšení ** V našem seznamu se dozvíte, kdy aktualizace dorazí i na váš telefon

Martin ChroustJan Láska
Android 12Aktualizace softwaruSmartphony