Pravidla slušného chování pro majitele mobilů s foťáčkem

Mobilní etiketa se musí díky mobilům s foťáčkem pozměnit nebo spíše doplnit. Fotoaparát je mocné medium a je třeba s ním podle toho zacházet. Proto buďte ohleduplní a dodržujte naše desatero.
Pravidla slušného chování pro majitele mobilů s foťáčkem

Klepněte pro větší obrázek

Snad každý při vstupu do divadla, kina a dalších společenských prostor vypne vyzvánění, aby jím nerušil ostatní v místnosti. Několik let stačilo k tomu, aby si tyto základy slušného chování vštípili i ti největší barbaři. Etiketa však opět bije na poplach. Na vině jsou mobily s foťáčkem.

Mobilní telefony s foťáčkem dnes nejsou ničím výjimečným a jsou stále dostupnější pro větší počet uživatelů. Jejich penetrace v naší republice sice není tak vysoká jako v ostatních vyspělých státech, ale následující desatero lze aplikovat i u nás. A když ne hned, tak určitě v blízké budoucnosti, kdy mobil s foťáčkem bude mít většina uživatelů.

Morálním problémem telefonů s foťáčkem je totiž  jejich chlouba – schopnost fotografovat. Ne každý chce být fotografován a snímky z převlékárny taky nikoho nepotěší. Zanedlouho se jistě setkáte s výstražnými tabulkami, jenž budou zakazovat či regulovat používání mobilů s foťáčkem na určitých místech a v určitých situacích. Zejména šatny budou pro tyto telefony tabu.

Cizímu člověku rovněž není dvakrát příjemné, že na něj míří váš miniobjektiv z telefonu. Problémy mohou nastat i s publikováním pořízených snímků – nebo snad máte ke všem souhlas fotografované osoby?

Tyto pohnutky a mnohé další vedly k stručnému desateru, jak s takovým mobilem zacházet.

  • Pokud právě nefotíte a váš telefon nabízí možnost čočku zakrýt – udělejte to.
  • Pokud si s telefonem jen hrajete (například při psaní textovky) miřte někam jinam a ne do lidí.
  • Před focením cizí osoby ji požádejte o souhlas. Úplně nejhorší co můžete udělat, je tiše se vplížit a fotit potajmu.
  • Před hromadným rozesláním pořízených snímků se ujistěte, že dotyčná osoba s tím je obeznámena. Souhlas k focení není to samé jako souhlas k publikování.
  • Tabule s přeškrtnutým fotoaparátem platí i pro mobily s foťáčkem.
  • Nefoťte mobilem na palubě letadla. Jen málo mobilů umí vypnout svou vysílací část. Většinou se mobil snaží přihlásit k síti a hrozí nebezpečí, že nepříjemně ovlivníte citlivé přístroje letadla.
  • Respektujte odlišné kulturní zvyky. Na cestách nebo během dovolené můžete očekávat, že fotografované osobě budete muset zaplatit.
  • Pokud je to možné, nepoužívejte blesk v prostorách, kde může působit rušivě či agresivně. Zejména v blízkosti zvířat. Typicky v zoo.  
  • Buďte ohleduplní. Při fotografování můžete blokovat výhled ostatním okolo.
  • Neposílejte obrázky všem svým přátelům, aniž byste věděli, zda mají o ně zájem. Přestože si myslíte, že obrázek vysypané popelnice je úžasný, ostatní váš smysl pro humor nemusí docenit. A to zejména, když budou muset za příchozí MMS zprávu zaplatit (u některých operátorů v zahraničí). 
Diskuze (76) Další článek: Nokia vylepšuje 7250 - přichází 7250i

Témata článku: Operátoři, Ostatní, Majitel mobilů, Chování, Etiketa, Mobil, MOBI, MajitelŠvýcaři legalizovali sebevražednou kapsli Sarco vytištěnou na 3D tiskárně

Švýcaři legalizovali sebevražednou kapsli Sarco vytištěnou na 3D tiskárně

** Firma Exit International chce usnadnit proces asistované sebevraždy ** Jako řešení nabízí „kapsli“ Sarco vytištěnou na 3D tiskárně ** S důstojným odchodem pomůže dusík a umělá inteligence

Karel Kilián
ŠvýcarskoSebevraždaTechnologie
Matrix Awakens oficiálně oznámen. Předvede, co umí Unreal Engine 5

Matrix Awakens oficiálně oznámen. Předvede, co umí Unreal Engine 5

Fanoušci si všimli zařazení Matrixu Awakens do digitálních obchodů už před pár dny. Epic ale nyní přichází s oficiálním oznámením.

Martin Nahodil
Matrix AwakensTechnologie
Doposud neznámým zdroje vody na Zemi je překvapivě Slunce

Doposud neznámým zdroje vody na Zemi je překvapivě Slunce

** Kde se na Zemi vzala voda? ** Mezinárodní tým odborníků tvrdí, že v jejím původu sehrálo roli naše Slunce ** K tomuto závěru je přivedly analýzy nepatrných úlomků planetky (25143) Itokawa

Stanislav Mihulka
ZeměSlunceVoda
Pozor na AliExpress. Aby byl pořád levný, musíte zvolit správný způsob dopravy

Pozor na AliExpress. Aby byl pořád levný, musíte zvolit správný způsob dopravy

** Už několik měsíců platí nová daňová pravidla pro zásilky nejen z Asie ** Tkaničky z AliExpressu mohou být stále laciné ** Musíte ale zvolit správného dopravce, jinak poště zaplatíte 150 Kč

Jakub Čížek
E-shopyAliExpress
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v říjnu 2021 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v říjnu 2021 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Přehled zařízení, která dostanou Android 12. Aktualizace se týká topmodelů i levnějších telefonů

Přehled zařízení, která dostanou Android 12. Aktualizace se týká topmodelů i levnějších telefonů

** Pixely už jej mají, postupně se přidávají další mobilní výrobci ** Android 12 přináší spoustu softwarových novinek a vylepšení ** V našem seznamu se dozvíte, kdy aktualizace dorazí i na váš telefon

Martin Chroust
Android 12Aktualizace softwaruSmartphony
9 lehce paranoidních tipů a triků, jak si ve WhatsApp zabezpečit soukromí

9 lehce paranoidních tipů a triků, jak si ve WhatsApp zabezpečit soukromí

** Řešíte přes WhatsApp věci, k nimž by se neměl dostat nikdo cizí? ** Máme pro vás 9 tipů na zvýšení ochrany soukromí a bezpečnosti ** Udělejte z komunikátoru nedobytnou pevnost!

Karel Kilián
WhatsAppNávodyTipy a triky
Rusko obviňuje astronautku NASA ze sabotáže Mezinárodní vesmírné stanice
Jiří Černý
Mezinárodní vesmírná staniceNASARusko
Co s antivaxery? Psychologové radí, jak změnit náhled odpůrců očkování

Co s antivaxery? Psychologové radí, jak změnit náhled odpůrců očkování

** Lidé často jednají podle toho, co si myslí o druhých ** Odmítají očkování i proto, že jsou přesvědčeni, že stejně smýšlí většina, ale v tom se pletou ** Pokud jsou se svými omyly konfrontováni, existuje reálná šance, že své rozhodnutí korigují

Jaroslav Petr
COVID-19OčkováníPsychologie