iPhone 14 rozpoznal dopravní nehodu a přivolal pražské hasiče. Na infolinku nahlásil přesnou polohu

Že služba automatického přivolání pomoci iPhonem při nárazu vozidla opravdu funguje, se mohli přesvědčit pražští hasiči, které v sobotu večer na tísňovou linku 112 kontaktoval automaticky iPhone 14.

„Majitel tohoto iPhonu měl těžkou autonehodu a nereaguje na výzvy telefonu,“ slyšel mimo ruchu na pozadí pracovník tísňové linky odříkávat syntetický hlas. Ten doplnil ještě souřadnice, které záchranáře navedly na pražskou adresu v Bubenské ulici.

Po příjezdu hasičů na místo se naštěstí nepotvrdil nejčernější scénář, oba řidiči z nehody vyvázli bez zranění. V praxi se tak poprvé veřejně v Česku ukázaly výhody detekce autonehody na nových iPhonech řady 14 a 14 Pro. Přitom ještě nedávno byla tato funkce občas zpochybňována pro svoji nepřesnost nebo aktivaci v nesprávné situaci.

iPhone 14, případně také nejnovější modely hodinek Apple Watch dokážou automobilovou nehodu rozpoznat na základě kombinace údajů z několika senzorů (akcelerometr, gyroskop, barometr, mikrofon).

Klepněte pro větší obrázek
Podobně jako autonehodu dokážou hodinky Apple Watch rozpoznat pád z kola

Zjednodušeně řečeno, pokud se iPhone ocitne v prudkém, náhle ukončeném pohybu doprovázeném typickým hlukem nebo křikem, při současném zakolísání tlaku, vyhodnotí situaci jako autonehodu. Když majitel nereaguje na výzvy telefonu, předpokládá jeho iPhone, že je zaklíněný nebo v bezvědomí a automaticky vytočí místní tísňovou linku (v Evropě 112).

Jak funguje detekce nehod na iPhonu:

Když iPhone 14 detekuje závažnou autonehodu, zobrazí upozornění a po 20 sekundách automaticky zahájí tísňové volání (pokud ho nezrušíte). V případě, že nebudete reagovat, iPhone tísňovým službám přehraje zvukovou zprávu, kterou je informuje, že jste se stali účastníkem závažné nehody, a předá jim zeměpisnou délku a šířku s přibližnou velikostí okruhu pátrání. Pokud máte v čase události nasazené Apple Watch, volání tísňovým službám se bude realizovat prostřednictvím iPhonu, ale funkce detekce nehod budou směrovány přes Apple Watch. Detekce nehod je standardně zapnutá a nezruší probíhající tísňový hovor zahájený jiným způsobem.

Klepněte pro větší obrázek

Detekce autonehody funguje na těchto modelech iPhonu a Apple Watch:

  • Modely iPhonu 14 a iPhonu 14 Pro s nejnovější verzí iOS
  • Apple Watch Series 8, Apple Watch SE (2. generace) a Apple Watch Ultra s nejnovější verzí watchOS

Zdroj: Apple

Zdroj: Hasiči Praha

Diskuze (19) Další článek: Huawei v mobilním světě stále vydělává velké peníze. I přesto, že přišel o Google služby a vydává méně telefonů

Témata článku: , , , , , Hasiči, Česká republika, Autonehoda, Detekce, Bouračka, Nehoda, Tísňová linka, Evropa,