Před Vánocemi se v Česku nejlépe prodávaly iPhony. Realme vstoupilo do Top 5

Předvánoční trh s mobilními telefony v Česku jednoznačně ovládl Apple. Podíl prodaných iPhonů na celkovém objemu distribuovaných smartphonů činil neuvěřitelných 40 %. V jiných obdobích roku se podíl Applu drží stabilně mezi 10 a 15 %. Data lokalizovaná pro český trh zveřejnila výzkumná agentura Canalys.

Klepněte pro větší obrázek
Pořadí výrobců na českém trhu v 4Q 2020 podle objemu distribuce | Zdroj: Canalys via Realme

Zatímco Apple meziročně narostl skoro o třetinu, ostatní značky podle těchto čísel „hynuly na úbytě“. Samsung i Xiaomi spadly skoro o polovinu, Huawei dokonce o 80 %. S pětiprocentním podílem se do první pětky poprvé za kvartál dostala mladá čínská značka Realme, která mimo Top 5 vytlačila matadory jako Sony, Motorola nebo Nokia. Konkrétní čísla prodejů Canalys neuvádí.


Aktualizováno:

Proti relevanci čísel agentury Canalys se ohradilo tuzemské zastoupení Samsungu. Podle něj nejsou údaje vypovídající, protože jsou založeny na odhadech tzv. „sell-in“ distribuce, tedy počtu kusů dodaných od výrobců distributorům. Teoreticky tak může docházet k re-exportům a tím pádem umělému navýšení čísel. „Sell-out“ hodnoty (od prodejců ke koncovým zákazníkům) na českém trhu sleduje agentura GfK. Její průzkumy jsou ale placené a neveřejné.

Diskuze (3) Další článek: Klasika je zpátky! Nebo aspoň tak trochu. Nokia 6300 4G v prodeji

Témata článku: Apple, Huawei, Realme, Samsung, Xiaomi, , , , , , , Pro +, Vánoce ??, VST, Česká republika, Předvánoční trh, Podíl, Mobilní telefon,