Předběhly i doktory. Apple Watch odhalily ženě nemoc několik měsíců před diagnózou

Srdeční tep o člověku prozrazuje daleko více, než si myslíme. Kromě samotného tepu a změn se srdcem totiž dokáže upozornit i na jiné zdravotní problémy. Navíc to zvládne dříve, než změny člověk sám začne pociťovat. Potvrdit to může například australská studentka medicíny, Lauren.

Ta se nyní ve videu na TikToku pochlubila příběhem o tom, jak ji hodinky Apple Watch v předchozích měsících často upozorňovaly na změny v souvislosti se srdečním tepem a kyslíkem v krvi. Začátkem února se pak u lékaře dozvěděla, že jí odstartovaly problémy se štítnou žlázou. První upozornění od hodinek prý registrovala už v říjnu.

Využívejte všech dostupných zdravotních funkcí

Studentka teď všem doporučuje, aby lidé upozornění ze strany Apple Watch nepodceňovali a hlavně aby si notifikace na hodinkách nezapomněli aktivovat. Sama prý dnes lituje, že jim nedávala příliš velkou váhu a nechala nemoc zajít dál, než bylo nutné. Lauren na svém videu ukazuje screenshoty z aplikace Zdraví, kde je na grafu hezky patrné, jak v průběhu října nastal skokový propad v průměrném srdečním tepu i VO2 Max, který nadále pokračoval.

Že lze z kontinuálně měřených dat získat včas podezření na diagnózu, není nic nového. Na podobném systému postavil svůj úspěch například prsten Oura Ring, který dokáže z tepu, respektive jeho variability (tato veličina se někdy označuje jako HRV) vyčíst ještě další informace.

Na druhou stranu je ale nutné připomenout, že všechna tato zařízení jsou stále pouze spotřební elektronikou a nejedná se o zařízení určené k lékařskému vyšetření, takže je nelze brát za ekvivalent odborného vyšetření. Přesto mohou být v těchto situacích velkým pomocníkem, který minimálně upozorní na nějaké změny, které mohou v organismu nastat.

Apple se pochlubil, jak jeho hodinky zachraňují život:

 

Via: Apple Insider

Diskuze (16) Další článek: Huawei fušuje do kosmetiky. Jeho fotomobily mají pomocí analýzy kůže poznat vyrážku či zvětšené póry

Témata článku: Apple, Chytré hodinky, Apple Watch, Hodinky, Smartwatch, Měření teploty, EKG, Měření, TikTok, Zdraví, Oura Ring, Doktor, Nemoc, Upozornění, HRV, Oura, Lauren, Apple insider, Diagnóza, Srdeční tep, Chytré hodinky na Heureka.cz