Předčasně odhalená Nokia 5250 je nyní oficiální

I když nezapadla do řady X, patří Nokia 5250 mezi hudební telefony. Kromě dotykového ovládání a 3,5mm jacku toho ale nemá moc co nabídnout.

Nokia konečně oficiálně odhaluje nový levný dotykový přístroj, jehož malá fotografie před nedávnem nedopatřením unikla do seznamu podporovaných zařízení na portálu Ovi (čtěte V Ovi Store se objevuje nepředstavená Nokia 5250). Označení 5250 jsme už znali a náš odhad, že půjde o levný dotykový přístroj, který se zařadí po bok úspěšného modelu 5230, se ukázal jako správný.

Novinka vychází designově z Nokie X6, její nekompromisní ostré hrany však mírně zaobluje, hlavně na přední straně. Dotykový TFT displej se smrskl na úhlopříčku 2,8", dosáhne však stejného rozlišení 360 × 640 bodů a zobrazí opět 16 milionů barev. O dotykové vrstvě Nokia nehovoří, z obsaženého příslušenství, které zahrnuje stylus, je jasné, že půjde o levnější rezistivní řešení. Rozměry přístroje činí 104 × 49 × 14 mm, hmotnost příjemných 107 g.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Nokia 5250 je dalším smartphonem, u kterého Nokia využije starší verze operačního systému Symbian S60 páté edice. Ten se označuje také jako Symbian^1 a pracuje ve všech v současnosti prodávaných dotykových telefonech Nokia, vyjma N900. Novější verzi Symbian^3 přinese až Nokia N8. Ovládání probíhá pomocí tří tlačítek pod displejem, jde o známou trojici červené, zelené sluchátko a středové tlačítko pro vstup do nabídky.

Navigace nebude

Prostředí Nokie 5250 se výrazněji neliší od hudebních mobilů X6 nebo 5800 XpressMusic, nakonec i u novinky dává Nokia najevo příslušnost k hudební rodině. Pro poslech z vlastních sluchátek disponuje 3,5mm audio konektorem. Přímo z widgetu na pohotovostní obrazovce bude dostupný hudební přehrávač, v některých zemích bude 5250 uvedena se službou Ovi Music Unlimited (dříve známou jako Comes With Music), kdy si majitel po vymezenou dobu bude moci do telefonu stáhnout neomezené množství písniček. Vedle hudebního přehrávače obsahuje 5250 také FM rádio.

K ukládání vlastních souborů poslouží nepříliš velká vnitřní paměť 51 MB, kterou lze rozšířit kartou microSD s maximální kapacitou 16 GB. Fotoaparát u novinky je pouze jednoduchý s rozlišením 2 Mpx, chybí mu dioda i autofocus. Stejně tak bychom marně hledali Wi-Fi, na rozdíl od starší 5230 se tentokrát nedočkáme ani podpory 3G nebo přítomnosti GPS. Nokia 5250 podporuje pouze čtyři pásma GSM, v datové oblasti GPRS a EDGE.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Jako bonus je do telefonu nainstalována hra Guitar Hero 5 Mobile, telefon podporuje sociální sítě (Facebook, Hi5, MySpace), instant messaging i přihlášení k několika e-mailovým účtům najednou (Ovi Mail, Yahoo! Mail, Gmail, Windows Live Hotmail). Telefon pohání akumulátor s kapacitou 1 000 mAh, měl by vydržet na 450 hodin pohotovosti, 7,7 hodin hovoru nebo 24 hodin přehrávání hudby.

Nokia 5250 vstoupí na trh ve čtvrtém čtvrtletí za předpokládanou koncovou cenu kolem tří a půl tisíce korun. Na výběr bude v pěti barvách: černé, bílé, modré, červené a fialové. Cena je o něco vyšší než jsme předpokládali, proti 5230, která v současnosti stojí zhruba stejně nenabídne novinka žádné vylepšení, naopak má o něco chudší výbavu, zejména kvůli absenci GPS chybí bezplatná navigace. Uvidíme, jak se jí na trhu bude dařit.

Diskuze (30) Další článek: Zamávejte mobilem, aneb VISA pouští platby mobilem mezi lidi

Témata článku: Nokia, Nokia 5250, Nokia N8, Pře, Nainstalovaná hra, Bezplatná navigace, Zelené sluchátko, Guitar Hero


Určitě si přečtěte