Predikce: Nejrychleji porostou prodeje true wireless sluchátek a 5G smartphonů

Výzkumná společnost Strategy Analytics zveřejnila prognózu trhu mobilních zařízení pro rok 2021. Letos mají mezi sledovanými typy zařízení (smartphony, tablety, chytré hodinky a nositelnosti) nejrychleji růst dvě podkategorie – 5G smartphony a zcela bezdrátová sluchátka (true wireless).

U chytrých telefonů s 5G konektivitou se očekává doslova boom s meziročním nárůstem až o 1 400 %. První příčku mezi výrobci má zdolat Huawei, zejména díky velké poptávce po 5G zařízeních v domovské Číně.

S pomocí první generace 5G iPhonů 12 se Apple utká o druhé místo se Samsungem, jenž své 5G smartphonové portfolio buduje letos už třetím rokem (první model byl Samsung Galaxy S10 5G pro Koreu v roce 2019) a v roce 2020 byl největším výrobcem v této kategorii.

Vytrvalý růst čeká také kategorii zcela bezdrátových sluchátek, která výrazně expandovala již v uplynulém roce 2020. Letos má jít podle Strategy Analytics o pokračující meziroční růst o 75 %. Hnacím motorem segmentu jsou modely Apple AirPods, v nižších cenových relacích zaujmou zejména sluchátka Huawei a Xiaomi.

V kategorii zcela bezdrátových sluchátek se prosazuje i Huawei:

Sítě 5G

5G je zkratka pro bezdrátové sítě páté generace. Mají kratší odezvu, vyšší přenosové rychlosti, kapacitu a variabilitu. Jsou vyvíjené tak, aby zvládaly širokopásmové připojení miliónů lidí a strojů v metropolích, energeticky nenáročné senzory, které s jedinou baterií vydrží roky, a cokoliv mezi tím.

Ve světě začalo hromadné spouštění 5G sítí v roce 2019, start 5G v Česku byl opožděný. Nejvýznamnějšími vývojáři 5G technologií a výrobci síťových komponent jsou Huawei, Nokia, Ericsson a Samsung.

Diskuze (2) Další článek: Potvrzeno. Samsung představí řadu Galaxy S21 na online eventu 14. ledna

Témata článku: , , , , , , , , , , , Wire, Bezdrátová sluchátka, Sluchátko, SMA, Pór, True, Pro +