Předraženého volání v ČR už si všímají i politici

Jan Husák z TOP09 má jasno – v ČR panuje extrémní drahota a ČTÚ by s tím měl něco dělat. Naděje vkládá do 4. operátora, který může srazit ceny.
Předraženého volání v ČR už si všímají i politici

O předražené telekomunikace v České republice se konečně začínají zajímat i politici. Možná i na základě článků na serveru MobilMania.cz se do tuzemských operátorů pustil poslanec Jan Husák za TOP09. Jako nový předseda Podvýboru pro elektronické komunikace a ICT průmysl si nechal zpracovat průzkum, který jasně dokazuje, že Český občan musí platit za mobilní telekomunikační služby téměř šestkrát více než občan Rakouska nebo dvakrát více než občan Polska.

Do průzkumu jsme zahrnuli všechny mobilní operátory v České republice, Polsku, Rakousku a na Slovensku. Abychom simulovali skutečné podmínky, vybrali jsme také čtyři kategorie uživatelů. Studenta a matku na mateřské dovolené, kteří mají omezené finance a většinou méně volají, ale více píší zprávy. A také podnikatele a ředitel firmy, kteří nemají finanční limity, více využívají volání a datové služby a výrazně méně posílají SMS zprávy,“ popisuje Jan Husák.

Vysokých cen si konečně všimli i politici

Ceny uvedené v průzkumu jsou průměrem cen tří nejlevnějších tarifů ze všech mobilních operátorů v každé zemi. Průměr určitým způsobem zohledňuje „netržní chování“ zákazníka, ať už z důvodů subjektivních (zvyk, rodina, tradice atp.), či objektivních důvodů (legislativa, tarifní podmínky ve smyslu nemožnosti vyvázat se ze smlouvy apod.).

Tabulka porovnávající jednotlivé zákazníky ve srovnávaných zemích:

Zákazníkvolání (minut)SMS (počet)ČRRakouskoPolskoSlovensko
Student50100308 Kč186 Kč254 Kč256 Kč
Matka na mateřské dovolené200100687 Kč186 Kč494 Kč595 Kč
Podnikatel10005002 860 Kč479 Kč1 357 Kč2 405 Kč
Ředitel firmy200010003 697 Kč764 Kč2 170 Kč3 443 Kč

Na první pohled je zřejmé, že rakouský trh je dík pokročilému konkurenčnímu prostředí nejvyspělejší. Pokud by si všichni zákazníci v daných zemích vybírali svůj tarif jen dle nejnižší nabídky, byly by služby v České republice dokonce třináctkrát dražší než v Rakousku,“ shrnuje Jan Husák a dodává „To je neakceptovatelné a je zjevné, že by měl Český telekomunikační úřad zasáhnout.“

ČTÚ by měl zasáhnout, ale donutí ho někdo?

Český telekomunikační úřad je neschopný a svou regulační funkci prostě neplní. Důkaz tohoto tvrzení najdete třeba v poslední publikované zprávě Evropské asociace telekomunikačních operátorů (ECTA) z června loňského roku, která obsahuje hodnocení za rok 2009. ČTÚ se v ní umístil na druhém místě od konce, hůře jsou na tom už jen v Bulharsku.

Klepněte pro větší obrázek
Rada ČTÚ má jasno: to nejlepší co můžeme udělat je nedělat nic

Ještě v roce 2008 se přitom tuzemský regulátor mohl „chlubit“ třetím místem od konce. Horší byli tenkrát ještě Poláci a Turci. Loni si ovšem oba polepšili. Jistě není bez zajímavosti, že v žebříčku asociace se ČTÚ tradičně umísťuje mezi těmi nejhoršími regulátory už od roku 2005, což určitě něco svědčí o Radě ČTÚ, která vede úřad celou tuto dobu.

13× vyšší cena? Žádný problém…

Následující tabulka porovnává nabídku nejnižších tarifů. V tomto případě vysají operátoři například matce na mateřské 650 Kč, zatímco za stejné služby by jako zákazník rakouského operátora zaplatila jen 122 Kč, 242 Kč by dělal účet v Polsku a 440 Kč u našich východních sousedů.

Zákazníkvolání (minut)SMS (počet)ČRRakouskoPolskoSlovensko
Student50100228 Kč122 Kč156 Kč210 Kč
Matka na mateřské dovolené200100650 Kč122 Kč242 Kč440 Kč
Podnikatel10005002 780 Kč215 Kč899 Kč820 Kč
Ředitel firmy200010003 200 Kč244 Kč1 899 Kč1 327 Kč
Tabulka mapuje nejnižší z nabízených tarifů.

Nižší ceny snad přinese 4. operátor

Jan Husák věří, že novela zákona o elektronických komunikacích by mohla přinést až padesátiprocentní snížení cen za mobilní volání a internet. Umožní totiž formou aukce prodávat frekvence uvolněné po přechodu na digitální televizní vysílání. Nejdůležitější změnou, kterou novela přináší, je možnost uspořádat výběrové řízení v podobě aukce na kmitočty využitelné pro vysokorychlostní internet.

Je ale třeba, aby podmínky účasti v aukci neznemožňovaly případný vstup nového ‚dravého’ operátora, který by rozhýbal konkurenční prostředí v oblasti českých telekomunikací,“ vysvětluje zpravodaj novely Jan Husák a dodává: „Nové technologie navíc umožní využívat vysokorychlostní internet, na což budou muset operátoři reagovat i přizpůsobením svých cen. Ten, kdo na tom vydělá, je jednoznačně spotřebitel.“

Klepněte pro větší obrázek
Obyčejní spotřebitelé u nás platí extrémně vysoké ceny, změní se to někdy?

Český telekomunikační úřad účastníkům aukce zajistí dík novele to, že budou důležité aspekty výběrového řízení podrobeny veřejné kontrole. Což vnese do celého procesu maximální transparentnost a věřím, že podmínky nebudou nahrávat žádné ze stran, tedy ani dosavadním operátorům, ani těm nově vstupujícím. Jedině rovnými a transparentními podmínkami totiž dosáhneme maximálního efektu, tedy snížení cen za volání a internet i v České republice,“ uzavírá Jan Husák.

Přijde mesiáš, nebo malá domů?

Kmitočty se dražit budou, nový hráč na trhu zcela jistě musí konkurovat cenou. Není ale možné brát nováčka (pokud doopravdy přijde a frekvence neskončí v rukou stávající operátorské trojice) jako spasitele a proto jsme se Jana Husáka ještě zeptali, jak bude proti předraženým operátorům v České republice bojovat. Na odpověď už čekáme několik dní a uveřejníme ji, jakmile k nám dorazí.

Diskuze (99) Další článek: WhatsApp: Zapomeňte na drahé SMS a MMS

Témata článku: Kauzy, Operátoři, LTE, Hospodaření a finance, Pře, Předražené volání, Finanční limit, Volání, Určitý způsob, Pol, Nabízený tarif


Určitě si přečtěte