Předvolba 905: nebezpečí, nebo nafouknutá bublina?

Předvolba 905, aneb hovor za 990 Kč? Zjistili jsme například, že se zatím nedovoláte, odhalili jsme první podvodníky a víme, jak se chránit.

Včera jsme vás informovali o nebezpečné předvolbě 905, na kterou může hovor bez ohledu na délku stát až závratných 990 Kč. V diskuzi pod článkem se následně objevilo mnoho rozhořčených komentářů sdílejících obavy o zneužívání čísel všemožnými podnikavci a šibaly. Mnozí nás také žádali o napsání článku s přehledy všech operátorů a s návody, jak tyto velmi drahé hovory blokovat. V tomto případě ale platí, že nic není tak horké, jak se uvaří, i když to se časem možná změní.

Čísla s předvolbou 905 jsou v číslovacím plánu Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) už zhruba tři roky a v tuto chvíli si na ně nezavoláte – ještě nejsou aktivní, to by museli povolit operátoři. Ano, ČTÚ už začal taková čísla přidělovat a o těchto novinkách se dozvíte i na jeho webu. Na druhou stranu je pravdou, že aktualita ze dne 14. října 2010 s titulkem „UPOZORNĚNÍ na zahájení využívání nových telefonních čísel začínajících trojčíslím 905 (s vyšší cenou za volání)“ působí, jakoby vše už fungovalo.

Zatím se bát nemusíte, uklidňují operátoři

Pro jistotu ještě jednou opakuji, že zatím nefungují, jelikož je operátoři nepovolili a aktuálně nepovolují žádnou linku, kde by cenová hladina byla vyšší než 99 Kč za minutu. Tuto skutečnost nám potvrdili zástupci všech tří našich GSM operátorů. Vypíchli také, že právě oni se dlouhodobě snaží prostředí m-plateb kultivovat.

Příkladem nám může být iniciativa „Plať mobilem“, která přináší na jednom místě jednak přehled o používaných číslech a poskytovatelích služeb (tam se dá ostatně zjistit, že služba na čísle 905 zatím neexistuje) a dále pak návody jak předejít zneužití jednotlivých služeb, respektive se chránit před případnými problémy.

Výše uvedené ale nic nemění na tom, že ČTÚ už stihl takové číslo přidělit. Najdete ho na webu společnosti Euro Future z Hradce Králové, které poskytuje nebankovní finanční služby. Dle svého webu se specializuje na půjčky, jejich konsolidaci a hypotéky. Láká přitom především klienty, kterým nechce půjčit obyčejná banka třeba i z důvodu, že mají nějaký ten vroubek v registru dlužníků.

První číslo, první lež o ceně

A jak se můžete přesvědčit sami, hned v tomto prvním případě došlo k mylnému informování zákazníků, což dokazuje dnes pořízený screenshot, který naleznete níže. Na této adrese se píše: „Cena hovoru na číslo 905 950 000 je 95 Kč vč. DPH.

Klepněte pro větší obrázek
Web působí jako na rychlo spíchnutý – vzniknul snad pouze a jen kvůli své infolince s chybně uvedenou cenou hovoru?

To ale jak víme není pravda, jelikož cena hovoru na linku s předvolbou 905 se určí jako desetinásobek kombinace čtvrtého a pátého čísla – v tomto případě by tak zákazník platil rovných 950 Kč. Jako důkaz přidávám pro jistotu ještě citaci z webu ČTÚ:

Český telekomunikační úřad v návaznosti na tiskovou zprávu o využívání telefonních čísel začínajících číslicí 9 upozorňuje uživatele, že na základě obdržené řádné žádosti rozhodl o udělení prvního oprávnění k využívání čísla s přístupovým kódem 905 z kategorie čísel pro přístup ke službám s vyjádřenou cenou, u kterého je účtována jednorázová cena za spojení, a to ve výši 10-ti násobku kombinace číslic na čtvrté a páté pozici. Jako první z této kategorie čísel bylo přiděleno číslo 905 AB0 000. Výsledná cena (včetně DPH) za jedno volání bude tedy dána desetinásobkem kombinace číslic A, B, kterou určí držitel čísla.

Společnosti Euro Future jsme požádali o vyjádření, zda jde o omyl, nebo dokonce záměr. Špatný pocit ale přetrvává, nemohu se prostě zbavit dojmu, že je předvolba 905 jako dělaná pro lovce, kteří budou na telefonu čekat na kořist, která se chytí do pasti nevědomí, nebo nevšímavosti.

Zablokování plateb třetím stranám

Ještě to sice není aktuální, ale kdo by měl zájem, může se riziku vyvarovat už dnes. Jako obvykle při nastavování čehokoli platí následující: zákazníci Vodafone a T-Mobile vše vyřídí přes své internetové samoobsluhy (popřípadě zbylými kanály), lidé využívající služeb O2 musí volat zákaznickou linku *11 nebo zajít na značkovou prodejnu. Do plateb třetím stranám patří také PremiumSMS, takže pokud blokaci provedete, nepůjde vám koupit třeba SMS jízdenka, apod.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Zrušení služeb Premium SMS na internetových samoobsluhách T-Mobile a Vodafone, O2 webovou správu služeb nenabízí
Diskuze (39) Další článek: Nokia Mobile TV Headset promění N8 v televizi

Témata článku: Kauzy, Vroubek, První číslo, Nebe, Cenová hladina, Nafouknutá bublina, Přístupový kód, Číslo první, Případný problém, Pře, SMS jízdenka, Cena hovoru, Bublina, Předvolba, Výsledná cenaSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v září 2022 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v září 2022 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Recenze mobilu Nothing Phone (1). Snaží se blýsknout, ale světýlka k tomu nestačí

Recenze mobilu Nothing Phone (1). Snaží se blýsknout, ale světýlka k tomu nestačí

** Nothing Phone (1) je telefon jaký jste pravděpodobně ještě neviděli ** Má průhledná záda se stovkami svítících LED diod ** Pro originální nápad přináší i zajímavá využití

Martin Miksa
Recenze
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle
Recenze reproduktoru Sonus faber Omnia. Luxusní bezdrátový Hi-Fi systém „all-in-one“, držitel letošní ceny EISA

Recenze reproduktoru Sonus faber Omnia. Luxusní bezdrátový Hi-Fi systém „all-in-one“, držitel letošní ceny EISA

Elegantní designová záležitost, která nabízí italsky příjemný, barevný a kultivovaný způsob poslechu hudby. Není to reproduktor, který by dbal na nějaké efekty, ale který má nabídnout pocit důstojného luxusu – a to se daří.

Daniel Březina
Reproduktory
15 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

15 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

** Mapy.cz neslouží jen k zobrazení podkladů a plánování tras ** Nabízejí celou řadu dalších praktických funkcí a možností ** Vybrali jsme 15 tipů a triků, o kterých možná nevíte

Karel Kilián
Mapy.czMapyTipy
Výrobci upouštějí od testování v Dxomark. Pokud nemá telefon šanci na první místo, nestojí to za to

Výrobci upouštějí od testování v Dxomark. Pokud nemá telefon šanci na první místo, nestojí to za to

** Mobilní výrobci přestali Dxomarku posílat telefony na testování ** Výsledky DXO se stále používají, tak v čem je problém? ** Pokud nemá telefon šanci na první místo, testování se nevyplatí

Martin Chroust
FotomobilyDxOMarkFocení mobilem
Vybíráme nejlepší fotomobily současnosti. Dobře mohou fotit i telefony za 6 tisíc

Vybíráme nejlepší fotomobily současnosti. Dobře mohou fotit i telefony za 6 tisíc

** Smartphony válcují nejen levné, ale už i pokročilé kompakty ** Vlajkové modely jsou skoro jistota, dobře fotí ale i levnější přístroje ** Po kterých fotomobilech byste měli aktuálně sáhnout?

Jan Pánek
FotomobilyVýběry
Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby
David Polesný
Sovětský svazAtomová bombaJaderný útokZbraně
Virtuální paměť nemusí být vždy přínosem. Ukážeme, jak je možné „RAM navíc“ vypnout

Virtuální paměť nemusí být vždy přínosem. Ukážeme, jak je možné „RAM navíc“ vypnout

** Virtuální operační paměť má u mobilů nesporné výhody ** Jenže spíše u telefonů s nižší kapacitou RAM ** V článku si ukážeme, jak tuto funkci u Samsungů deaktivovat

Martin Chroust
Virtuální RAMJak...
Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

** Jak poznat, že váš telefon má nejlepší dny za sebou? ** Vypadá potlučeně, má pavučinu nebo nedostává aktualizace? ** Ukážeme si, kdy má smysl jeho oprava, a kdy už jen koupě nového

Martin Chroust
Prasklý displejVysloužilý mobilSmartphony