Přehled cenově nejvýhodnějších mobilů (+ ceník)

Chytré a hloupé, dotykové a nedotykové, levné, dražší a nejdražší. Jaké modely se nejvíce vyplatí koupit v každé ze 16 základních skupin telefonů?
Přehled cenově nejvýhodnějších mobilů (+ ceník)
Kapitoly článku

V uplynulých dvou týdnech internetové obchody nezačaly nabízet žádné novinky a nedošlo ani k žádným zajímavým slevám. Proto se tentokrát podíváme podrobněji na to, jak jsou telefony cenově výhodné.

Už řadu měsíců v ceníku uvádíme index výhodnosti (výkon/cena), podle kterého lze snadno zjistit, zda se příslušný telefon vyplatí koupit, nebo ne. Tento index neodráží žádný náš subjektivní dojem z telefonu, nýbrž vychází z poměru technické vybavenosti a ceny telefonů. Čím vyšší tento poměr je, tím vyšší je i index, který pro přehlednost nabývá hodnot od 0 do 6. Pokud má telefon index 3, není ani výhodný, ani nevýhodný, jeho cena přesně odpovídá výbavě.

Telefony jsme rozdělili do čtyř cenových tříd a také do čtyř kategorií podle toho, zda přístroje mají či nemají dotykový displej a otevřený operační systém. Dohromady tedy máme šestnáct skupin mobilních telefonů a nejvýhodnějšího zástupce každé z nich uvádíme v následujících odstavcích. Tyto mobily si zasluhují vaši zvláštní pozornost, ale v dalších kapitolách najdete kompletní přehled cen a indexů výhodnosti i všech ostatních telefonů na trhu.

Do 3 000 Kč

Nejvýhodnější telefon bez dotykového displeje a bez otevřeného operačního systému je v nejnižší cenové třídě LG GU230 a s indexem 6 jde i o absolutně nejvýhodnější telefon na trhu. V jeho výbavě nechybí podpora EDGE, megapixelový fotoaparát, slot pro paměťové karty microSD ani hudební přehrávač a podobné telefony běžně stojí i o tisícovku více. Nejvýhodnější z dotykových mobilů bez OS s cenou do 3 tisíc je Samsung C3510 Genoa. Telefony s operačním systémem se v této cenové třídě v tuto chvíli neprodávají.

 • Běžný bez OS - LG GU230 (1 300 Kč, index 6,0)
 • Běžný s OS - N/A
 • Dotykový bez OS - Samsung C3510 Genoa (2 000 Kč, index 5,9)
 • Dotykový s OS - N/A

3 000 - 5 000 Kč

Nejvýhodnějším telefonem bez OS a bez dotykového displeje je v nižší cenové třídě Sony Ericsson J10i Elm a vděčí za to široké podpoře mobilních datových přenosů i Wi-Fi a 5MPx fotoaparátu. Máte-li zájem o nedotykový chytrý mobil, nezbude vám téměř nic jiného než volit Nokii, protože ostatní výrobci už se této kategorii moc nevěnují. Konkrétně v této cenové třídě je na tom nejlépe Nokia C5. I mezi dotykovými smartphony lze v této třídě doporučit Nokii - model 5230 má především vynikající displej a obstojnou multimediální výbavu. Jen těsně za symbianovou Nokií se umístil Vodafone 845 s Androidem za 3 600 Kč (index 4,8).

 • Běžný bez OS - Sony Ericsson J10i Elm (4 000 Kč, index 4,4)
 • Běžný s OS - Nokia C5 (3 900 Kč, index 5,4)
 • Dotykový bez OS - Samsung S5620 Monte (4 100 Kč, index 4,7)
 • Dotykový s OS - Nokia 5230 (3 500 Kč, index 5,6)

5 000 - 8 000 Kč

V nevelké konkurenci nedotykových hloupých mobilů ve vyšší cenové třídě se nejvýhodnějším modelem stal Sony Ericsson W995, a to díky kvalitní multimediální výbavě a osmimegapixelovému fotoaparátu. Něco podobného nabízí i Samsung S8000 Jet a navíc má kvalitní dotykový displej. Nejvýhodnější zástupce chytrých dotykových mobilů v této cenové třídě je LG GT540 Optimus, což je zároveň jeden z nejvýhodnějších modelů značky LG vůbec, jakož i smartphonů s Androidem.

 • Běžný bez OS - Sony Ericsson W995 (6 300 Kč, index 3,1)
 • Běžný s OS - Nokia E52 (5 900 Kč, index 4,3)
 • Dotykový bez OS - Samsung S8000 Jet (6 400 Kč, index 4,0)
 • Dotykový s OS - LG GT540 Optimus (5 800 Kč, index 4,7)

Nad 8 000 Kč

Příslušník nejvyšší cenové třídy bez OS a bez dotykového displeje v tuto chvíli neexistuje a dotykový hloupý mobil nad 8 000 Kč je také spíše výjimka. Za tuto cenu se vyplatí koupit smartphone a především mezi dotykovými modely je zde velká konkurence. Nejlépe z ní vyšel Samsung S8500 Wave, ovšem zde je nutné podotknout, že index výhodnosti nedělá rozdíly mezi jednotlivými typy OS a je už na uvážení zákazníka, zda se nevyplatí připlatit si za telefon s nějakým rozšířenějším operačním systémem než je v tomto případě Bada OS. Dobře si tu vede např. i Samsung i8000 Omnia II s Windows Mobile za 8 300 Kč (index 4,9), Sony Ericsson U5i Vivaz se Symbianem za 8 100 Kč (index 4,4), nebo HTC Desire s Androidem za 11 000 Kč (index 3,5).

 • Běžný bez OS - N/A
 • Běžný s OS - Nokia E72 (8 600 Kč, index 2,4)
 • Dotykový bez OS - LG BL40 New Chocolate (9 100 Kč, index 2,1)
 • Dotykový s OS - Samsung S8500 Wave (8 400 Kč, index 5,2)

Témata článku: Ceník, Nákup a ceny, Aligator A290, Aligator A300, Aligator A400, Aligator A500, Aligator D730, Apple iPhone, Apple iPhone 16GB, Apple iPhone 3GS, Apple iPhone 3GS 16GB, Apple iPhone 3GS 32GB, Apple iPhone 4GB, Blackberry Bold 9700, Blackberry Curve 8520, Blackberry Curve 8900, CPA Halo 11, CPA Halo 6i, CPA Halo 8, CPA Halo 9, CPA Halo IV, CPA Halo V, CPA Halo VI, CPA Halo X, Emgeton EnzoSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v srpnu 2022 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v srpnu 2022 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Ať už se chcete pochlubit fotkami z dovolené na velké obrazovce, nebo si přehrát video uložené na disku počítače, neobejdete se bez zrcadlení obrazovky. Ve výchozím stavu jej podporuje Windows i Android.

Stanislav Janů
NávodyTelevizeWindows
Recenze hry Two Point Campus. Ve škole se revoluce nekoná

Recenze hry Two Point Campus. Ve škole se revoluce nekoná

V podstatě přímé pokračování Two Point Hospital sice mění prostředí, herní mechaniky však zůstávají stejné. Zabaví to i nyní?

Vojtěch Matušinský
Two Point CampusRecenze
Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

** Jak poznat, že váš telefon má nejlepší dny za sebou? ** Vypadá potlučeně, má pavučinu nebo nedostává aktualizace? ** Ukážeme si, kdy má smysl jeho oprava, a kdy už jen koupě nového

Martin Chroust
Prasklý displejVysloužilý mobilSmartphony
Jak přečíst platební kartu mobilem a k čemu je to dobré

Jak přečíst platební kartu mobilem a k čemu je to dobré

Pokud vlastníte telefon s technologii NFC, můžete prostřednictvím aplikace pro Android zkusit načíst údaje ze své bezkontaktní karty. Vyzkoušíte si tak třeba, jak moc je náchylná k případnému RFID skimmingu.

Jan Spěšný
NávodyMobilní aplikace
Vybíráme nejlepší fotomobily současnosti. Dobře mohou fotit i telefony za 6 tisíc

Vybíráme nejlepší fotomobily současnosti. Dobře mohou fotit i telefony za 6 tisíc

** Smartphony válcují nejen levné, ale už i pokročilé kompakty ** Vlajkové modely jsou skoro jistota, dobře fotí ale i levnější přístroje ** Po kterých fotomobilech byste měli aktuálně sáhnout?

Jan Pánek
FotomobilyVýběry
Horší než covid, mobilní výrobci zažívají krušné časy. Samsungu uvízlo po světě 50 milionů neprodaných telefonů

Horší než covid, mobilní výrobci zažívají krušné časy. Samsungu uvízlo po světě 50 milionů neprodaných telefonů

** Dozvuky pandemie, nedostatek čipů a teď zase válka ** (Nejen) mobilní výrobci zažívají krušné časy ** Samsung má např. ve skladech na 50 milionů neprodaných telefonů

Martin Chroust
Nižší třídaStřední třída
Xiaomi Mix Fold 2 je skládačka s tenkým tělem. Skvělou výbavu podtrhuje fotoaparát Leica

Xiaomi Mix Fold 2 je skládačka s tenkým tělem. Skvělou výbavu podtrhuje fotoaparát Leica

** Xiaomi představilo svůj druhý skládací smartphone ** Vylepšil co mohl, dostal nový typ displeje a fotoaparát Leica ** Zatím je dostupný pouze v Číně

Martin Miksa
Skládací konstrukceLeicaVlajková loď
Malé telefony s Androidem ještě nevymřely. Cubot Pocket si vás získá čtyřpalcovým displejem a nízkou cenou

Malé telefony s Androidem ještě nevymřely. Cubot Pocket si vás získá čtyřpalcovým displejem a nízkou cenou

** Hledáte kompaktní telefon okolo čtyř palců? ** Dotykáč už možná nenajdete, budou zde jen tlačítkové telefony ** Zavedené pořádky chce změnit Cubot Pocket

Martin Chroust
Kompaktní velikostAndroid
Vybrali jsme 16 smartphonů s nejlepším poměrem ceny a výkonu. Za své peníze chtějte maximum

Vybrali jsme 16 smartphonů s nejlepším poměrem ceny a výkonu. Za své peníze chtějte maximum

** Hledáme smartphone, který nestojí jmění, ale přitom je kvalitní ** Podle hlediska ceny a výkonu jsme vybrali 16 nejvýhodnějších modelů ** Připravte si šest až třináct tisíc korun

Jan Láska
Střední třídaSmartphonyNákup a ceny