Chytré telefony v Česku ohrožuje malware. Maskuje se ve falešných hrách, napadá bankovní aplikace

Adware Andreed a bankovní trojský kůň Cerberus byly i v květnu hlavními kybernetickými hrozbami pro platformu Android v Česku. Doplnil je opět škodlivý kód se špionážními funkcemi. Jednalo se tentokrát o downloader Agent.CZB. Vyplývá to z pravidelné měsíční analýzy rizik společnosti ESET.

Všechny nejčastěji detekované škodlivé kódy se v květnu šířily prostřednictvím falešných verzí aplikací pro chytré telefony. V případě adwaru a bankovního trojského koně to byly především mobilní hry, a to často zacílené na nejmenší uživatele z řad dětí.

Co je „adware“?

Adware v zařízení zobrazuje především škodlivou a agresivní reklamu, která může uživatele potenciálně zavést na nebezpečné webové stránky.

Adware Andreed zůstal i v květnu v čele pravidelné statistiky hrozeb pro platformu Android v Česku. Bezpečnostní specialisté pozorují v jeho případě zatím stejný vzorec, jako vloni před začátkem prázdninové sezóny – Andreed se šíří prostřednictvím falešných verzí různých her, v květnu se navíc objevil v aplikacích nabízejících luštění křížovek.

Letní období znamená větší riziko

Také v květnu se v čele statistiky nadále držel bankovní trojský kůň Cerberus. Ve vyšším počtu detekcí se v Česku začal objevovat před několika měsíci. Stále se šíří především prostřednictvím neoficiální verze hry Fast Car Driving – Street City. Na rozdíl od adwaru je tento trojan závažnějším typem malwaru, který je rizikem zejména pro internetové bankovnictví.

Dalším škodlivým obsahem pro telefony je spyware. Dříve častěji detekovaný Spy.SpinOk v květnu vystřídal downloader Agent.CZB. Nejvíce případů tohoto škodlivého kódu zachytili bezpečnostní experti 24. května. Uživatelé na něj mohli narazit ve verzi aplikace na malování ibisPaint. Downloader Agent.CZB stahuje z internetu další škodlivý kód, který pak nepozorovaně dokáže spustit v našem zařízení. Útočníci mohou jeho prostřednictvím pravděpodobně také zobrazovat adware, převzít kontrolu nad telefonem nebo získávat ze zařízení informace.

Bezpečnostní experti vnímají letní období jako potenciálně rizikovější pro napadení našich mobilů. „V létě nastává více příležitostí pro to, aby se škodlivý kód dostal do zařízení. Kromě neuváženého stahování aplikací z neprověřených obchodů třetích stran se s létem pojí ještě další rizika. Jsou to například veřejné Wi-Fi sítě na letištích, v hotelech a kavárnách, které nejsou dostatečně zabezpečené před zneužitím,“ vysvětluje bezpečnostní analytik z Esetu Martin Jirkal.

Nejčastější hrozby pro Android – květen 2024:

  1. Android/Andreed trojan (16,42 %)
  2. Android/Spy.Cerberus trojan (8,63 %)
  3. Android/Agent.CZB trojan (6,32 %)
  4. Android/TrojanDropper.Agent.HQS trojan (4,00 %)
  5. Android/Clicker.OZ trojan (3,37 %)
  6. Android/Spy.Bahamut trojan (2,95 %)
  7. Android/TrojanDropper.Agent.GKW trojan (2,32 %)
  8. Android/Spy.SpinOk trojan (2,32 %)
  9. Android/FakeApp.ACS trojan (2,11 %)
  10. Android/TrojanDropper.Agent.MGC trojan (1,89 %)
Diskuze (6) Další článek: Recenze tabletu Apple iPad Air (2024). Větší, lepší, univerzálnější

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , Aplikace, Spy, Terraria, SDK, Triada, Česká republika, Stahování, Martin Jirkal, Trojan, PDF, Hiddad,