Chytré telefony v Česku ohrožuje malware, který se maskuje ve falešných hrách nebo bezplatných VPN

Také v únoru se v Česku objevila řada upravených a nelegitimních verzí her a aplikací, kterými se šířil adware. Na více než patnáct procent opět posílil adware Andreed, který se nejčastěji objevoval ve falešné verzi hry Car Factory Simulator. Doplnily ho opět trojské koně z rodin Triada a Hiddad, které ke svému šíření také zneužívají různé nástroje pro chytré telefony. Vyplývá to z pravidelné statistiky kybernetických hrozeb pro platformu Android v Česku od společnosti ESET.

Co je „adware“?

Adware v zařízení zobrazuje především škodlivou a agresivní reklamu, která může uživatele potenciálně zavést na nebezpečné webové stránky.

Adware Andreed se již směle řadí k dlouhodobě přítomným škodlivým kódům pro chytré telefony s platformou Android v Česku. A to, že v únoru opět o něco posílil, svědčí o tom, že ho útočníci nemají potřebu zatím vyměnit za nějakou jinou hrozbu. Útoky s využitím tohoto adwaru se jim zkrátka stále vyplácí,“ říká k vývoji na platformě Android Martin Jirkal z ESETu.

Uživatelé mohou na adware Andreed nejčastěji narazit, pokud stahují aplikace a hry mimo oficiální obchod Google Play. Jejich motivací je ve většině případů to, že aplikace a hry jsou v obchodech třetích stran a na různých internetových úložištích zdarma.

Mnoho falešných aplikací jako trojský kůň

V únoru se v detekční statistice objevily také trojské koně Triada a Hiddad. Škodlivý kód Hiddad se nadále objevuje především ve škodlivé verzi aplikace Life Palmistry – Palm&Gender, která nabízí uživatelům čtení z ruky. Stejnou aplikaci využívají útočníci již od loňského listopadu. Trojský kůň Triada se již dříve objevil například ve škodlivé verzi aplikace FM WhatsApp, která oproti klasické aplikaci WhatsApp měla nabízet některé vylepšené funkce. Útočníci v jeho případě vsadili i na falešnou fitness aplikaci, která si měla najít oběti v řadách sportovních nadšenců. V únoru se trojský kůň Triada vydával za bezplatnou VPN aplikaci.

Nejčastější hrozby pro Android – únor 2024:

  1. Android/Andreed trojan (15,26 %)
  2. Android/Triada trojan (5,61 %)
  3. Android/Hiddad.SJ trojan (4,36 %)
  4. Android/TrojanSMS.FakeInst trojan (3,89 %)
  5. Android/TrojanDownloader.Agent.AQQ trojan (3,74 %)
  6. Android/Agent.CZB trojan (3,58 %)
  7. Android/Spy.Banker.BUL trojan (3,58 %)
  8. Android/Spy.Cerberus trojan (3,43 %)
  9. Android/Spy.SpinOk trojan (2,80 %)
  10. Android/TrojanDropper.Agent.HQS trojan (2,65 %)

Zdroj: ESET

Diskuze (55) Další článek: Apple spustil nový web s manuály k opravám. Všechny informace teď najdete na jednom místě

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , Terraria, Trojský kůň, Agent, Aplikace, Software Development Kit, Stahování, Česká republika, Velká Británie, Spy, Trojan, Martin, Hiddad,