Přehled tarifů pro školáky a studenty

Špatná zpráva: škola začíná. Dobrá zpráva: pro školáky a studenty mají operátoři připraveny speciální nabídky!
Kapitoly článku

Prázdniny utekly jako voda a nový školní rok je zde. Žáci a studenti dnes zasednou do školních lavic. Operátoři samozřejmě myslí i na tuto skupinu zákazníků a nabízejí jim své služby výhodněji. Jaký vybrat tarif pro vašeho malého školáka a nebo dospívajícího studenta? Odpověď naleznete v tomto článku.


O2

Operátor O2 nabízel studentům ještě nedávno možnost volby ze dvou tarifů, novějšího kreditního (zůstává v nabídce) i staršího minutového. Školáci, kteří stihli jeho aktivaci ještě před letošními prázdninami a mají tarif aktivní na dobu určitou o něj nepřijdou, mohou si ho prodloužit za předpokladu včasného dodání potvrzení o studiu. Ani pro ty nejšťastnější, jenž mají tarif aktivován před 30. dubnem 2005 se nic nemění, platnost tarifu jim zůstává na dobu neurčitou. Nová aktivace na značkové prodejně již není možná, pokud ale máte o starší verzi Pohody zájem, můžete zkusit aktivaci tarifu prostřednictvím O2 Eshopu. Dle zkušeností diskutujících na našem fóru lze tarif touto cestou stále získat.

V současné době najdeme tedy v portfoliu tarifů O2 jen kreditní Pohodu Simple. Za měsíční poplatek 214 Kč získáte tuto částku navýšenou o 50 % v podobě měsíčního kreditu. Kredit je možné využít na volání a posílání SMS, oproti jiným tarifům nabízí Pohoda Simple i nižší cenu multimediálních zpráv MMS, jinak se ale od zbylých Simplů neliší. První nevýhodou je účtování hovorů po třiceti sekundách po první celé minutě (60+30), což prodražuje minutovou sazbu. K teoretické ceně 4,64 Kč je třeba připočíst dalších 10 -15 % navíc aby číslo odpovídalo skutečnosti.   Dále pak nepřevoditelnost kreditu do dalšího účtovacího období. Starší Pohoda je minutový tarif s pevně nastaveným počtem minut a SMS, hovory jsou u ní účtovány způsobem 60+1 a i nevyčerpané jednotky jsou převoditelné do dalšího měsíce, ve kterém jsou čerpány jako první. Pro přehlednost přikládám ceníky obou tarifů v tabulkách:

TarifPohoda Simple TarifPohoda
měsíční paušál214 Kčměsíční paušál179 Kč
měsíční kredit321 Kčvlastní síť a pevná linka4,17 Kč
cena za minutu4,64 Kčostatní sítě5,95 Kč
účtování60+30účtování60+1
cena za SMS1,19 Kčcena za SMS1,43 Kč
cena za MMS7,02 Kčcena za MMS9,28 Kč
max. minut69 minvolné minuty40 min
max. SMS270 SMSvolné SMS100 SMS
 

Podmínky pro získání (prodloužení) tarifu jsou v obou případech shodné. Studenti mladší 18 let (tj. ve věku od 6 do 17 let) mohou uzavřít smlouvu pouze v zastoupení zákonného zástupce. A to doložením potvrzením o studiu ne starším 3 měsíců, nebo prohlášením rodiče o návštěvě dítěte povinné školní docházky. Studenti starší 18 let si mohou tarif aktivovat po předložení ISIC karty nebo potvrzení školy o studiu ne starším 3 měsíců. Tarif si můžete nově aktivovat (přenést číslo od jiného operátora), přejít na něj z O2 karty a nebo partnerské karty Tandem.

Všechny aktivace tarifu Pohoda do 30. dubna 2005 jsou na dobu neurčitou. Ke změně nedojde ani v případě koupě nového telefonu prostřednictvím služby Mobil+, tím zákazník „jen“ přislíbí, že bude využívat služeb operátora dalších 24 měsíců. Studenti, kteří mají tarif aktivovaný po tomto datu ho mohou využívat po celou dobu studia. Každých 12 měsících je ovšem nutné předložit potvrzení školy o studiu ne starším 3 měsíců, jinak bude změněn na tarif O2 SMS. Nejedná se ovšem o úvazek, tarif je prostě platný na dobu určitou, ale je možné ho zrušit, převést na předplacenou kartu, atd.

K tarifům je možné zakoupit zvýhodněný telefon za předpokladu podepsání smlouvy na dva roky. Současně si zájemce volí minimální měsíční útratu (MMP), jejíž výši musí dodržovat prvních 12 měsíců trvání smlouvy. Pokud zvolené výše nedosáhne, bude mu rozdíl jednoduše doúčtován. Noví zákazníci musí ještě navíc počítat s zálohou na přístroj dle zvolené výše MMP. Záloha je vratná po třech včasně zaplacených fakturách nebo může být převedena do přeplatku. Stávající zákazníci zálohu platit nemusí, ve většině případů ale za dotovaný telefon zaplatí navíc 500 Kč.

Tip: Vyberte si při aktivaci tarifu nebo prodloužení smlouvy bonus dle svého gusta


T-Mobile

U růžového operátora je výběr poměrně jednoduchý. V jeho nabídce totiž nalezneme právě jeden mlaďácký tarif. Záměrně jsem použil výraz „mlaďácký“, jelikož T-Mobile jako jediný operátor nepodmiňuje aktivaci tarifu předložením dokladu o studiu. Tarif BAV SE prostě mohou získat zákazníci od 6 do 26 let (za zákazníky mladší 18 let podepisuje smlouvu zákonný zástupce).

Jelikož je BAV SE minutový tarif, má rovněž pevně určen počet minut a SMS v rámci měsíčního paušálu. Za 226,10 Kč nabídne 50 minut a 100 SMS do všech sítí, není to ale zdaleka vše. V rámci paušálu získají zákazníci měsíčně ještě navíc po třech kusech: MMS do všech sítí, motivy z t-zones a odpovědní SMS z T-Mobile Navigátor. Zákazníci ve věku 12 - 26 let dostanou zdarma slevovou kartu Alive. Jak je patrné z následující tabulky, hovory jsou účtovány po sekundách po první provolané minutě (60+1). Snad jediným nedostatkem tohoto tarifu je nepřevoditelnost nevyužitých jednotek do dalšího měsíce. Další ceny najdete v tabulce:

TarifBAV SE
měsíční paušál226 Kč
vlastní síť a pevná linkašpička*4,17 Kč
mimo špičku2,26 Kč
ostatní sítě5,36 Kč
účtování60+1
cena za SMS1,19 Kč
cena za MMS**5,95 Kč
volné minuty50 min
volné SMS100 SMS

*všední dny od 8:00 do 21:00 hodin**cena MMS je platná do 30.9.2007, standardní cena 9,76 Kč

Tarif si můžete nově aktivovat (přenést číslo od jiného operátora), přejít na něj z Twistu a nebo z některého standardního tarifu se smlouvou na dobu neurčitou. Smlouvu je možno uzavřít buď na 12 měsíců (bez dotovaného telefonu) a nebo na 24 měsíců (s dotovaným telefonem). Uživatelům mladším 18 let se smlouva automaticky prodlužuje o 12 měsíců. Uživatelé starší 18 let mohou nejpozději 7 dní před uplynutím sjednané doby trvání účastnické smlouvy požádat o prodloužení smlouvy na 12 nebo 24 měsíců, případně smlouvu ukončit. Pokud tak neučiní smlouva se automaticky převádí na dobu neurčitou s tarifem T 30 (pokud zákazník smlouvu neprodlouží nebo nezruší).

V podrobných podmínkách tarifu ovšem nalezneme zajímavou informaci. „Jakmile zákazník dosáhne v průběhu trvání účastnické smlouvy s tarifem BAV SE věku 27 let a poprvé vyprší doba určitá, sjednaná pro trvání účastnické smlouvy, tato smlouva se automaticky mění na smlouvu na dobu neurčitou s tarifem T 30.“ Z toho vyplává, za určitých okolností je možné tarif využívat téměř až do 29 let. Tarif je nutné aktivovat nebo prodloužit (popřípadě se na něj vrátit z některého standardního tarifu) den před dnem, ve kterém máte 27 narozeniny. To jest, je vám ještě 26 let. Je třeba prodloužit smlouvu o 2 roky (vzít dotovaný telefon). Pak je možno tarif využívat další 2 roky, tedy jeden den před 29 narozeninami je poslední den, kdy vám bude tarif platit. V den 29 narozenin bude převeden na T 30 bez závazku.

Tip: Nepřehlédněte zkušenosti našich čtenářů s prodloužením smlouvy na tarif BAV SE

Stejně jako v předchozím případě je možno i k BAV SE pořídit se smlouvou na dva roky zvýhodněný telefon. Zákazník si rovněž vybírá minimální měsíční plnění, které musí první polovinu smluvní doby dodržovat. I u T-Mobile musí noví zákazníci při koupi zvýhodněného telefonu složit vratnou zálohu. Záloha je vratná nejdříve po 90 dnech od aktivace minimálního měsíčního plnění a bude automaticky započtena do čtvrtého vyúčtování služeb nebo použita na úhradu případného dluhu. Do té doby není možné zálohu vrátit nebo použít pro započtení s otevřenou pohledávkou. Stávající zákazníci zálohu skládat nemusí a v některých případech jsou pro ně zvýhodněné ceny telefonů nižší.

Tip: Aktivací tarifu přes eShop operátora lze ušetřit 20% z měsíčního paušálu po dobu půl roku.

Témata článku: Operátoři, T-Mobile, Vodafone, O2, Pro rodiče, Vodafone 226, Tarif, Pro +, Přehled, Nová aktivace, Silný argument, Pře, Školák, Vodafone — Heureka.cz