Přehled užitečného freewaru pro PocketPC

Víte o tom, že si ze svého PocketPC můžete jednoduše udělat čtečku paměťových karet? Při každodenní práci přijdou vhod nástroje pro tvorbu a čtení souborů formátu PDF nebo vynikající komunikační klient pro ICQ. Po práci legraci dodá kapesní nástupce legendární série X-COM. A to vše bez nutnosti vytáhnout peněženku z kapsy.

WM5torage 1.72

Mocný nástroj WM5torage dokáže jednoduše proměnit váš smartphone nebo PocketPC ve čtečku paměťových karet, a to bez nutnosti instalace synchronizačního nástroje ActiveSync. Jedinou podmínkou je operační systém Windows Mobile 5.0; se staršími verzemi Windows program nefunguje. Po nainstalování naleznete ve složce Accessories šibalsky schovaného zástupce. Před tím než spustíte samotný program a přepnete vaše zařízení do režimu čtečky zkontrolujte, zda máte odpojený synchronizační kabel.

 Prostředí aplikace

V samotném programu pouhým stisknutím tlačítka Activate nastavíte zmíněný režim čtečky karet. Nyní již můžete připojit zařízení k počítači. Během několika okamžiků se vám obsah paměťové karty ukáže jako další výměnný disk, na který můžete dle libosti přesouvat soubory a dále s nimi pracovat. Vaše zařízení se tedy chová jako čtečka paměťových karet. Je ale potřeba počítat s tím, že při kopírování souboru nebude rychlost přenosu tak vysoká, jako při použití klasické čtečky. V nastavení WM5torage je možné zapnout Read-Only režim, ve kterém nebude možné soubory měnit nebo přidávat.

 V systému se vaše karta nahlásí jako nový disk

Před spuštěním programu zkontrolujte, zda nemáte uzamčené registry. V tom případě by totiž aplikace nefungovala. Samotný instalační balíček nemá oficiální stránky a je distribuovaný přes diskusní fórum serveru MoDaCo, kde je pro stažení souboru vyžadována krátká registrace.

Výrobce: Igor V. Bozhko
Cena: zdarma
Download verze 1.72 pro Smartphone i PocketPC (nutná registrace)

PocketPDF 1.0b

Potřebujete přímo ve vašem PocketPC převést textový soubor do formátu PDF? Pak právě pro vás je určena aplikace PocketPDF, která tento úkon zvládá na výbornou. Po instalaci programu a jeho následném spuštění dojde k automatickému vyhledání všech textových dokumentů. Ze seznamu nalezených si pak jednoduše vyberete soubor, který chcete převést a zbytek už necháte na samotné aplikaci. Pro výsledný PDF soubor je možné nastavit několik atributů, mj. autora dokumentu, klíčová slova, předmět nebo název.

 Nastavení pro export do formátu PDF

PocketPDF umožňuje nastavit i písmo, vybírat navíc můžete z několika velikostí. Drobnou vadou na kráse je fakt, že si aplikace poradí jen s TXT soubory, s formáty DOC nebo XLS vám nepomůže. Ke spuštění programu je potřeba mít nainstalované rozhraní .NET Compact Framework. Funguje na operačním systému Windows Mobile 2002, 2003/SE a 5.0.

Výrobce: PocketPC Apps
Cena: zdarma
Download verze 1.0b pro PocketPC
Stáhnout .NET Compact Framework 2.0SP1

Adobe Acrobat Reader 2.0

Když už je řeč o PDF, určitě by ve vašem PocketPC neměla chybět aplikace k prohlížení těchto souborů. A pro nepoužít přímo produkt od autorů formátu, společnosti Adobe? Před nedávnem byla navíc vydána značně vylepšená verze 2.0, která kromě klasického čtení PDF nabízí podporu prohlížení slideshow dokumentů generovaných aplikací Adobe Photoshop Album. Nechybí ani možnost čtení elektronických knih s automatickým posuvem obrazovky.

 
Čtení PDF dokumentů je v nové verzi ještě snadnější

Nová verze si ve vašem zařízení ukousne téměř 15 MB prostoru, proto potěší možnost instalovat aplikaci na paměťovou kartu. Majitelé všech iPAQů navíc mohou využít funkce bezdrátového tisku přes technologii Bluetooth, která funguje s tiskárnami společnosti HP. Adobe Acrobat Reader podporuje všechny verze operačních systému Windows Mobile pro PocketPC.

Výrobce: Adobe Systems
Cena: zdarma
Download verze 2.0 pro PocketPC

Playlist editor 1.7

Hledáte nástroj pro práci s hudební playlisty? Pak by vám neměla uniknou vydařená aplikace Playlist editor, která tuto práci zvládá na výbornou. Program podporuje konverzi mezi nejrozšířenějšími typy playlistů, jako PLS, M3U nebo ASX. Kromě toho zvládá upravovat ID3 tagy, zatím ale jen ty ve verzi 1.1. Podporu ID3 verze 2.0 přislíbil výrobce do dalších verzí. V samotném prostředí programu můžete soubory v playlistech libovolně přesouvat, mazat nebo přidávat. Díky dobře uzpůsobenému rozhraní je práce v aplikaci rychlá a vytvořit si playlist dle svých představ je otázkou několika málo minut.

 
Prostředí aplikace • výběr adresářů

Playlist editor podporuje Landscape režim a také VGA displeje. Po vypnutí si navíc pamatuje poslední otevřenou složku, ze které audio soubory načítal. Aktuální vydání 1.7 funguje na všech verzích operačního systému Windows Mobile pro PocketPC.

Výrobce: Jonathan Misurda
Cena: zdarma
Download verze 1.7 pro PocketPC

mChat 2.1

Před několika dny spatřila světlo světa nová verze vyspělého chatovacího programu mChat, který podporuje komunikační protokoly ICQ a Jabber. Samotný program pochází od ruského autora. Jeho funkce je možné rozšířit pomocí různých pluginů, z nichž některé jsou již součástí instalačního balíčku. Jmenujme například účinný Spam filter, historii komunikace nebo Always online plugin (neustále připojený). V nové verzi mChatu byla značně vylepšena celková stabilita programu, pryč jsou tedy časy, kdy se program sám od sebe ukončoval varovnou hláškou.

 
Při prvním spuštění vás čeká jednoduchá konfigurace • nastavení pluginů

mChat je vysoce konfigurovatelný, v nastavení si například můžete vypnout pluginy, které nehodláte používat a tím ušetřit cenné místo v operační paměti. Kromě toho aplikace podporuje uživatelské profily, na jednom zařízení jej tedy nezávisle na sobě může používat hned několik uživatelů najednou. Přímo v chatu naleznete několik předdefinovaných smajlíků, kteří dnes tvoří nedílnou součást každodenní online komunikace. mChat můžete nainstalovat jak do paměti vašeho zařízení, tak přímo na paměťovou kartu. Kromě toho mu nechybí podpora Landscape režimu nebo VGA displejů. Spustíte jej na operačním systému Windows Mobile 2003/SE a 5.0.

 
Aktivní konverzace • contactlist

Ke spuštění je potřeba rozhraní .NET Compact Framework 1.1 SP3, které je již součástí WM 5.0. Doinstalovat jej tak musí pouze majitelé zařízení se starším operačním systémem.

Výrobce: mGSlab.com
Cena: zdarma
Download verze 2.1 build2 pro PocketPC

Pocket UFO 1.25

Kdo by neznal ze stolních počítačů legendární sérii X-COM. Nyní si tuto hru můžete zahrát i ve vašem kapesním počítači. Rozhodně se však nejedná jen o nějakou lacinou předělávku, ale o plnohodnotnou verzi, ve které lze dělat to samé jako v původní počítačové předloze. V Pocket UFO můžete budovat vlastní základny, zkoumat nové technologie na boj proti nepřátelským UFO nebo si sestavit svůj speciální tým, s nímž budete podnikat dobrodružné výpravy na místa, kde byly sestřeleny létající talíře nebo zachycena mimozemská aktivita.

 
Stavba základny • výbava jednotky

Vaše mise se budou odehrávat v celkem devíti různých prostředích, proti vám se postaví 11 typů nepřátel. Vaše jednotky je proto třeba dobře vybavit zbraněmi a dalšími předměty, kterých je ve hře dohromady kolem 40. Stejně jako v původní verzi, i v Pocket UFO je potřeba zvyknout si na celkem vysokou obtížnost. Odměnou za to vám ale bude skvěle vypadající a především zábavná hra, která nabídne téměř nevyčerpatelné množství zábavy. A to vše zcela zdarma.

  
Bojová mise • nákup zbraní

Pocket UFO spustíte na Windows Mobile 2003/SE a 5.0.

Výrobce: SMKsoftware
Cena: zdarma
Download verze 1.25 pro PocketPC

Diskuze (15) Další článek: Sony Ericsson M-Buzz: nový projekt pro hudební talenty

Témata článku: , , , Pocket, Diskusní fórum, Adobe Acrobat, Přehled, Pře, Free, Pro +, Free +, Speciální tým, Nový disk, Textový dokument, Adobe Acrobat Reader, F +