Přehlídka hlouposti. Britové zapalují vysílače, „protože 5G způsobuje COVID-19.“ Vybrali však stožár bez 5G…

Z Velké Británie přichází zprávy o několika zapálených vysílačích mobilních sítí. Má jít o reakci na šířící se konspirační teorii, podle které technologie 5G stojí za šířením nemoci COVID-19.

Zpráva je tak absurdní, že moje první myšlenky vedly k důvěryhodnosti zpravodajského zdroje. Nicméně Bloomberg, jedna z největších zpravodajských agentur na světě, je snad dostatečně věrohodná. Podobné zprávy se objevují v dalších médiích od celostátních britských deníků po menší regionální webové zpravodaje.

Jeden z vysílačů vzplál v Birminghamu ve střední Anglii, další v Merseyside o 160 kilometrů severněji. Firma BT, které poškozená technika patří, reportuje blíže neurčené obtěžování personálu v souvislosti s teorií. Také uvedla, že birminghamský stožár nesl infrastrukturu pro 2G, 3G a 4G sítě, nikoliv však 5G. Nakonec i to ilustruje, jak moc se zastánci tzv. „teorie“ řídí realitou.

Stephen Powis z národní zdravotní služby NHS takovou teorii prohlásil za nepodložený nesmyl. Její zastánci nebojují s nemocí, naopak oslabují klíčovou infrastrukturu.

Sítě 5G

5G je zkratka pro bezdrátové sítě páté generace. Mají kratší odezvu, vyšší přenosové rychlosti, kapacitu a variabilitu. Jsou vyvíjené tak, aby zvládaly širokopásmové připojení miliónů lidí a strojů v metropolích, energeticky nenáročné senzory, které s jedinou baterií vydrží roky, a cokoliv mezi tím.

Ve světě začalo hromadné spouštění 5G sítí v roce 2019, start 5G v Česku byl opožděný. Nejvýznamnějšími vývojáři 5G technologií a výrobci síťových komponent jsou Huawei, Nokia, Ericsson a Samsung.

Diskuze (30) Další článek: Také Apple pomůže s koronavirem. Kvalita inženýrů je vidět i na štítech pro lékaře

Témata článku: Sítě 5G, Koronavirus, Kauzy, Zastánce, Velká Británie, Birmingham, Přehlídka, Vysílač, Anglie, Stožár, Teorie, Bloomberg, NHS, Hloupost


Určitě si přečtěte

RECENZE: Redmi Note 9 Pro – impérium vrací úder

RECENZE: Redmi Note 9 Pro – impérium vrací úder

** Redmi Note 9 Pro se chlubí čtveřicí snímačů s až 64Mpx rozlišením ** 5 020mAh baterie zajistí dobrou výdrž a podporuje až 30W dobíjení ** Snapdragon 720G ve spolupráci s 6GB RAM zajistí dostatek výkonu

Milan Měchura | 21

RECENZE: Xiaomi Mi 10T Lite – 5G je ještě dostupnější a má sexy design

RECENZE: Xiaomi Mi 10T Lite – 5G je ještě dostupnější a má sexy design

** Xiaomi dostává 5G konektivitu do telefonu pod 8 000 Kč ** Líbit se bude i skvělý poměr cena/výbava a dlouhá výdrž ** Benefitem je 120Hz displej s funkcí Adaptive Sync

Martin Miksa | 15