Přehlídka hlouposti. Britové zapalují vysílače, „protože 5G způsobuje COVID-19.“ Vybrali však stožár bez 5G…

Z Velké Británie přichází zprávy o několika zapálených vysílačích mobilních sítí. Má jít o reakci na šířící se konspirační teorii, podle které technologie 5G stojí za šířením nemoci COVID-19.

Zpráva je tak absurdní, že moje první myšlenky vedly k důvěryhodnosti zpravodajského zdroje. Nicméně Bloomberg, jedna z největších zpravodajských agentur na světě, je snad dostatečně věrohodná. Podobné zprávy se objevují v dalších médiích od celostátních britských deníků po menší regionální webové zpravodaje.

Jeden z vysílačů vzplál v Birminghamu ve střední Anglii, další v Merseyside o 160 kilometrů severněji. Firma BT, které poškozená technika patří, reportuje blíže neurčené obtěžování personálu v souvislosti s teorií. Také uvedla, že birminghamský stožár nesl infrastrukturu pro 2G, 3G a 4G sítě, nikoliv však 5G. Nakonec i to ilustruje, jak moc se zastánci tzv. „teorie“ řídí realitou.

Stephen Powis z národní zdravotní služby NHS takovou teorii prohlásil za nepodložený nesmyl. Její zastánci nebojují s nemocí, naopak oslabují klíčovou infrastrukturu.

Sítě 5G

5G je zkratka pro bezdrátové sítě páté generace. Mají kratší odezvu, vyšší přenosové rychlosti, kapacitu a variabilitu. Jsou vyvíjené tak, aby zvládaly širokopásmové připojení miliónů lidí a strojů v metropolích, energeticky nenáročné senzory, které s jedinou baterií vydrží roky, a cokoliv mezi tím.

Ve světě začalo hromadné spouštění 5G sítí v roce 2019, start 5G v Česku byl opožděný. Nejvýznamnějšími vývojáři 5G technologií a výrobci síťových komponent jsou Huawei, Nokia, Ericsson a Samsung.

Diskuze (30) Další článek: Také Apple pomůže s koronavirem. Kvalita inženýrů je vidět i na štítech pro lékaře

Témata článku: Koronavirus, Sítě 5G, Kauzy, covid-19, Anglie, Hloupost, Vysílač, Stožár, Velká Británie, Teorie, NHS, Birmingham, Zastánce, Přehlídka, Bloomberg


Určitě si přečtěte

Nový iPad Pro zamotá hlavu hned dvakrát. Prvně výkonem, pak cenou
Martin Miksa
iPadOSiPadTablety
RECENZE: Redmi Note 10 – dobrá partie, jen nesmíte chtít telefonem taky platit

RECENZE: Redmi Note 10 – dobrá partie, jen nesmíte chtít telefonem taky platit

** Hezký displej, stereo redoruktory a odolnost IP53 ** Dobrá výdrž a rychlé dobíjení i spolehlivost čtečky otisků ** Vadou na kráse (a zejména funkčnosti) je chybějící NFC

Jakub Vrbacký | 32

Jakub Vrbacký
Nižší třídaRecenze
Chytré trenýrky či podprsenka. Na první pohled směšné, na druhý pohled zcela logické řešení
Karel Kilián
Chytré oblečeníWearablesNositelnosti