Přehrávač iPod slaví 20 let. Změnil hudební průmysl a nastartoval úspěšnou éru Applu

Legendární přehrávač Apple iPod slaví 20 let. Dne 23. října 2001 jej představil Steve Jobs jakožto mp3 přehrávač, schopný přehrát skladby v CD kvalitě. Hlavním benefitem však bylo to, že se na jeho 5GB pevný disk vešlo až 1000 skladeb, což tehdy nebylo zdaleka běžné. Díky tomu bylo schopné mít celou svou hudební knihovnu v kapse kdekoliv na cestách.

Přehrávač od začátku kromě Mp3 podporoval také formáty WAV a AIFF a připojoval se ještě skrze FireWire konektor. Na tehdejší poměry tedy překvapil rychlým přenosem dat, ale také tím, že se při nahrávání skladem dokázal i nabíjet. Výdrž činila až 10 hodin přehrávání hudby. 

Zařízení přišlo na trh v době rozmachu mp3 přehrávačů, ale právě jeho vysoká kapacita paměti, kompaktní rozměry a kvalita hudby z iPodu tehdy udělala prodejní hit. Už při svém začátku totiž podporoval mp3 s datovým tokem 320 kbps. Dnes bychom možná mohli ohrnovat nos nad jeho rozměry 102 × 62 × 20 mm a váhou 185 gramů, nicméně je třeba připomenout, že vzhledem k velikosti disku šlo tehdy o opravdu kompaktní zařízení.

Netrvalo tedy dlouho a z iPodu se stal nejprodávanější hudební přehrávač na světě s prodeji v milionech kusů, které v dalších letech vzrostly až na desítky milionů. Produkt znamenal pro Apple, který tehdy měl za sebou velmi těžké období úplně nový start a vytvořil vlastní kategorii, která se během dalších let rozrostla na více řad: classic, mini, nano, shuffle nebo touch. Díky iPodu vzniklo také iTunes, které se o 2 roky později rozšířilo o iTunes Store, který sehrál klíčovou roli v prodeji a distribuci digitální hudby.

Takto před 20 lety Steve Jobs představil první iPod:

Diskuze (33) Další článek: Starší Pixely mají problém s aktualizací na Android 12. Některé telefony jsou po updatu nepoužitelné

Témata článku: Apple, , , , , , , , , AIFF, Hudba, Přehrávač, Průmysl, FireWire, ITunes Store, WAV, Pevný disk, Josh,