Překladové slovníky pro kapesní počítače (recenze)

Paragon Software uvádí na trh slovník SlovoED s databází pro obousměrný překlad do angličtiny, němčiny, francouzštiny a švédštiny. Programu jsme se podívali na zoubek, zde jsou naše poznatky.
Překladové slovníky pro kapesní počítače (recenze)

Překladové slovníky nám dennodenně usnadňují a urychlují vyhledávání a objasňování cizích slov. Tisíckrát oblíznuté stránky papírového slovníku nejsou v dnešní elektronické době zrovna nejlepším a nejrychlejším řešením. Mnohem příjemnější je práce se slovníkem elektronickým. Vlastníte-li kapesní počítač, můžete mít takový slovník neustále při sobě. Dnes jsme se podívali na slovník SlovoED od společnosti Paragon Software – jednoho z největších výrobců překladových slovníků na světě. Slovní zásoba je z dílny společnosti Millenium, známého výrobce slovníků pro stolní PC.

Uvedeny byly čtyři verze: (počet hesel)

  • anglicko – český (78 664), česko – anglický (67 323)
  • německo – český (77 974), česko – německý (72 121)
  • francouzsko – český (87 266), česko – francouzský (101 154)
  • švédsko – český (5 310), česko – švédský (4 596) – neobsahuje slovník od Millenium

Otestovali jsme zřejmě nejžádanější jazyk – anglický. Slovníky existují pro Palm OS i Pocket PC, my jsme použili druhou platformu.

Tip: Nové překladové slovníky pro kapesní počítače

To je slov a slovíček

Slovník si v PDA ukousne přes dva megabajty paměti, což není vzhledem k dnešním kapacitám žádný problém. Za velké plus považuji okamžité spouštění slovníku, u konkurenčního Lingea Lexiconu si musíte chvilku počkat. Okno slovníku je velmi jednoduché. Do řádku v hodní části vpisujete hledaný výraz a slovník současně zjemňuje výběr. I při vyhledávání je rychlost slovníku velmi svižná.

Klepněte pro větší obrázek   Klepněte pro větší obrázek

V dolním řádku se nachází ikonky menu, rychlé přepnutí směru překladu, podrobný výběr a hledání v historii výrazů. V menu můžete aktivovat či deaktivovat různé slovníky, změnit směr překladu či nastavit chování programu. Za velkou nevýhodu slovníku považuji absenci výslovnosti při směru překladu z češtiny do angličtiny. Slovník vyhledá jen psanou formu. Do slovníku můžete přidávat vlastní záznamy.

Klepněte pro větší obrázek   Klepněte pro větší obrázek   

Zajímavou funkcí slovníku je přímý překlad. Ať se nacházíte kdekoli v PDA, třeba ve Wordu nebo Internet Exploreru, stačí označit neznámé slovo a z kontextové nabídky vybrat „Translate“. SlovoED provede překlad, aniž byste neznámé slovíčko opisovali.

Klepněte pro větší obrázek   Klepněte pro větší obrázek  

Dobrý slovník za pár korun

SlovoED je dobrý překladový slovník, který má sice své nedostatky, může se však pochlubit velkou zásobou slov a velmi slušnou rychlostí. Slovníky stojí 19,95 dolarů, což je necelých šest stovek. Konkurenční Lexicon je sice mnohem komplexnější, nabízí výslovnost či hledání synonym, stojí však více jak dvojnásobek. Studentům a cestovatelům bude slovník SlovoED bohatě dostačovat.

Diskuze (7) Další článek: NEC MobilePro 900: nový kapesní notebook s Windows

Témata článku: Smartphony, Windows, Software pro mobily, Software pro PC, Počítače, Pře, Kapesní počítač, Slovník, Překlad, Počítač, Stolní počítače na Heureka.czVybrali jsme nejlepší telefony, které si v říjnu 2021 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v říjnu 2021 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Hra o trůny (Game of Thrones) je legendární seriál televize HBO. Od roku 2011 v osmi sezónách popisoval boj šlechtických rodů o vládu a moc. Hra o Trůny sice skončila, ale tady jsou další seriály podobného charakteru, které by se vám mohly líbit.

Ondřej Králík
Filmy, které musíte vidět
Test notebooku Legion 5 Pro: parádní konfigurace s RTX 3060 a jemným displejem za rozumnou cenu

Test notebooku Legion 5 Pro: parádní konfigurace s RTX 3060 a jemným displejem za rozumnou cenu

** RTX 3060 ve 120W režimu ukazuje slibný výkon ** Jemný displej 2560 × 1600 oceníte i při práci ** Plastový šedý design omluvíte díky dostupné ceně

Tomáš Holčík
LenovoTestyNotebooky
Ode dneška se vydávají nové občanky včetně NFC a otisků prstů
Lukáš Václavík
eObčankaČeskoeGovernment
Recenze mobilní hry Slovní Duel. Nadějný, ale nedotažený fotbálek

Recenze mobilní hry Slovní Duel. Nadějný, ale nedotažený fotbálek

Procvičujete rádi slovní zásobu a chcete zapálit mozkové závity? Třeba bude tahle hříčka z českých luhů a hájů zrovna pro vás!

Ladislav Novák
Mobilní hryRecenze
Taková díra tu dlouho nebyla: prakticky kdokoli může ve Windows 10 získat práva administrátora

Taková díra tu dlouho nebyla: prakticky kdokoli může ve Windows 10 získat práva administrátora

** Ve Windows 10 byla nalezena vážná bezpečnostní zranitelnost ** Prakticky kdokoli přes ni může získat práva administrátora ** Microsoft chybu uznal a nabízí dočasné řešení

Karel Kilián
HesloWindows 10Bezpečnost