Evropská unie zavádí nová pravidla pro elektroniku, která ale podle některých kritiků mohou působit i kontraproduktivně. Tvrdí to Swappie, největší evropský prodejce repasovaných iPhonů.
Mluví o dvojici nových pravidel. Od konce letošního roku musí být elektronika, která se nabíjí, jednotně vybavena konektorem USB-C. Výjimku představují notebooky, které povinnosti dostihne až v dubnu 2026. Zatímco smartphony s Androidem na tento konektor z větší části dávno přešly, šok to byl pro svět Applu kvůli proprietárnímu konektoru.
Dále se chystá tzv. právo na opravu. Výrobce musí po ukončení záruční doby umožnit opravu zařízení za přiměřenou cenu. Směrnici koncem května přijala Rada Evropské unie a členské státy mají dva roky na transpozici. I právo na opravu má podpořit cirkulární ekonomiku, v rámci níž je prioritní dlouhodobé používání věcí.
Swappie umožňuje na to, že naplnění práva na opravu zajistí spravedlivý přístup k náhradním dílům a technické dokumentaci, které dnes ovládají původní výrobci. Bez toho budou nezávislé repasující subjekty v nevýhodě.
Přes 60 % použitých smartphonů v Evropě nedisponuje konektorem USB-C. To by podle Swappie mohlo omezit prodeje repasovaných smartphonů a spotřebitelé budou spíše motivováni k nákupu nového zařízení. Swappie s dalšími 50 organizacemi apeluje na Evropskou unii, aby legislativa rozlišovala mezi novým a repasovaným zařízením.
Swappie doufá, že se trh s repasovanými mobily zvětší. Jde o největší podnik svého druhu v Evropě, který repasuje iPhony. Nákup repasovaného telefonu může mít až o 78 % nižší emise oproti nákupu nového smartphonů. V Evropě se přitom zrecykluje nebo znovu prodá jen 25 % telefonů.
Zdroje: Evropský parlament | Rada Evropské unie | TZ Swappie