Prestigio MultiPhone 4300 Duo: levný dualSIM [recenze]

Dvousimkových smartphonů s vyšším výkonem stále není na trhu mnoho. Dokáže uživatele oslovit méně známá značka Prestigio?

V dnešní recenzi se zaměříme na smartphone od méně známého výrobce, společnosti Prestigio. Model MultiPhone 4300 Duo v sobě snoubí zajímavé hardwarové parametry s Androidem ICS, to vše za velmi atraktivní cenu a navíc podporou dvou SIM karet. Stane se nejlepším dualSIMem na trhu?

 Klepněte pro větší obrázek
DualSIM v podání netradičního výrobce telefonů, Prestigio vplouvá do vod smartphonů

Klíčové vlastnosti:

 • cena
 • Android ve verzi ICS
 • plastové, leč kvalitní zpracování
 • displej
 • atraktivní vzhled (zvláště v bílé variantě)

Hlavní nedostatky:

 • nevhodně umístěné tlačítko fotoaparátu
 • pohasínající senzorové klávesy
 • deformovaný zvuk reproduktoru
 • nekvalitní natáčené video
 • pouze částečná lokalizace některých nabídek
 • baterie s podprůměrnou kapacitou

Prestigio Multiphone 4300 Duo
rozměry a hmotnost: 127 × 68 × 11,0 mm
displej: 4,3", kapacitní IPS LCD, 480 × 800, 217 PPI
sítě: GSM, 3G
konektivita: microUSB Type-B, Wi-Fi none, Bluetooth null, GPS
paměť: 4 GB, microSDHC (32 GB), baterie: 1 500 mAh
procesor: Mediatek MT6575 (1× Cortex-A9, 1 GHz, 65nm)
operační systém: Google Android 4 (Ice Cream Sandwich)
fotoaparát: 5MPx, video, autofocus, blesk
27 %
vybavenost
cena: už se neprodává

Skromné balení

Současný trh s moderními chytrými telefony není v otázce dualSIMů zrovna přívětivý. Na výběr je sice několik konkrétních modelů, nicméně zdaleka nemůžeme hovořit o výběru takovém jako v případě, když si jdeme koupit smartphone obyčejný. Dalo by se dokonce tvrdit, že kvalitních, slušně vybavených dualSIM smartphonů za rozumnou cenu je jako šafránu. Právě zde by se rádo Prestigio prosadilo.

Letmým pohledem na hardwarovou a softwarovou výbavu modelu MultiPhone 4300 Duo můžete nabýt dojmu, že lepší telefon v dané kategorii nenajdete. Je ale vše přesně takové, jak se na první pohled zdá? Může být chytrý dualSIM za takovou cenu vůbec v prodeji, není někde háček? Na všechny tyto otázky se pokusíme odpovědět v této recenzi.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Dodávané příslušenství nás příliš nenadchlo, v dané cenové třídě ale nelze čekat zázraky

V nevelké, leč vzhledově velmi atraktivní krabičce imitující karbon, toho není příliš k vidění. V prvním patře se nachází plastová vanička, která obepíná vlastní telefon. Po jejím vyjmutí na nás vykoukne veškeré příslušenství. Kdo čeká nějaké speciality, ten bude zklamán. Několik papírových pomocníků, alias návodů, síťová nabíječka s USB konektorem, microUSB kabel a sluchátka. Ty mají na svém těle ovladač pro přijmutí/odmítnutí hovoru, který lze využít také v příslušné hudební aplikaci. Přítomen je také mikrofon, takže lze sluchátka využít jako lehké handsfree.

Co se jejich zvukového projevu týče, tak nutno podotknout, že je opravdu mizerný. Plochý, nevýrazný, zkrátka žádná pastva pro audiofilovy uši. Navíc mají sluchátka kolem svého těla až příliš zbytečného plastu a v uších tak působí velmi nepříjemným dojmem. Jediným plusem tak zůstane jejich dlouhý kabel.

Zkreslený zvuk

Testované Prestigio lze zařadit mezi designově povedené kousky. Jednoduché, elegantní a zaoblené linie bez výrazných výstřelků doplňuje na přední hraně rádoby-kovový rámeček, který ovšem stran svého původu nechá nejednoho uživatele na pochybách. Přední strana telefonu obsahuje velký IPS, 4,3" IPS displej s rozlišením 480 × 800 pixelů, čtveřici senzorových kláves, reproduktor, sbírku klasických senzorů a kamerku pro nijak zvlášť oblíbené videohovory. Telefon je takřka celý z plastu, nicméně na kvalitě zpracování mu to nijak neubírá. Jednotlivé díly jsou spasovány velmi dobře, nikde nic nevrže ani neskřípe. Telefon s rozměry 128 × 68 × 10,5 mm velmi dobře padne do ruky, deklarované váze 190 g snad ani nelze věřit, telefon působí velmi lehkým dojmem.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Jednoduchý design s ohledem na funkčnost, to je Prestigio

Výtku si ale zaslouží hned několik věcí. První z nich jsou velmi rychle pohasínající senzorová tlačítka. Jejich funkce je také velmi neobvyklá, při rozsvíceném displeji totiž pohasnou okamžitě a rozsvícení s sebou nese nutnost jejich aktivace. Další věcí, která se tak úplně nepovedla, je zvuk reproduktoru telefonního sluchátka. Jeho projev je plochý a zvláštním způsobem zdeformovaný. Může se vám tak snadno stát, že bez pohledu na displej telefonu volajícího člověka na druhém konci nepoznáte.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Provedení telefonu není rozhodně extravagantní

Záda telefonu jsou rozdělena mezi jednolitou šedou (v případě černé varianty telefonu) plochu s logem výrobce a dvě barevně odlišené brady. Vrchní z nich v sobě obsahuje čočku 5Mpix fotoaparátu a přisvětlovací LED, druhá výdech hlasitého reproduktoru. Pod tenkým zadním plastovým krytem se nacházejí sloty na obě SIM karty a microSDHC kartu. Na vrchní hraně se ukrývá vypínací/uspávací tlačítko a standardní microUSB konektor napájení. Spodní hrana telefonu obsahuje pouze zdířku 3,5mm audio jacku a mikrofon.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázekPlastové tělo telefonu má k ušlechtilým materiálům daleko, vyznačuje se ale pevnou a jistou konstrukcí

Levý bok telefonu je zcela prost ovládacích prvků, pravý naopak obsahuje ovládacích trojici tlačítek. Dvě z nich jsou klasické šipky pro ovládání hlasitosti, třetím je spoušť digitálního fotoaparátu. Pozice tohoto ovládacího prvku je zvolena velmi nešťastně, neboť se nachází nad samotnými ovladači hlasitosti. V případě, že budete chtít po paměti zvýšit hlasitost telefonu, vznikne problém, na který si budete muset dlouze zvykat. Dále pod krytem nalezneme Li-Ion baterii s na dnešní poměry už podprůměrnou kapacitou 1 500 mAh.

Czenglish prostředí

Některá menu v telefonu nejsou lokalizována tak, jak bychom si všichni přáli. Zvláště ve speciálních položkách, které se týkají funkce dvou karet SIM, se můžeme setkat se zvláštním mixem češtiny a angličtiny.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Někomu nebude nedokonalá lokalizace vadit, jinému zase způsobí několik vrásek na čele

Kromě této malé chyby se ale jedná o klasický Android verze ICS ve všemi jeho přednostmi a nedostatky. Prestigio se naštěstí nepouštělo do žádných větších grafických přestaveb systému. Povedená je notifikační roletka, která obsahuje vodorovně posuvný ovládací panel, jenž usnadňuje přístup k nejpoužívanějším funkcím.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Prostředí Androidu 4 je nám všem známé, Prestigio do něho ale přecijen něco přidává

Jak pracuje dualSIM

Nebyl by to správný pohled na dualSIM, abychom si nerozebrali i tuto podstatnou část výbavy. Sloty pro karty SIM jsou pod baterií umístěny asymetricky, jeden je dvoupatrový, sdílející místo na základní desce se slotem pro microSD kartu, druhý je víceméně klasický. Pro přístup do prvního zmiňovaného to chce trochu cviku, druhý je vyveden jako klasický šuplík.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Jednotlivé SIM karty jsou od sebe barevně odlišeny

Telefon umožňuje mít obě SIM karty aktivní zároveň, což už v dnešní době není žádnou výjimkou. Na datování se ale můžete spolehnout pouze v prvním SIM slotu, druhý obstarává pouze klasické telefonní a textové služby. Obě karty mají v menu telefonu nastavitelné parametry, přičemž vhod přijde především jejich barevné odlišení a pojmenování. Příchozí hovor/SMS je tak vyveden v barvě takové, na kterou SIM je směřován.

Multimédia 

Po multimediální stránce telefonu s operačním systémem Android nic nechybí. Rozdíly mezi jednotlivými modely proto hledáme v použitém hardwaru. V případě Prestigia je připraven 5Mpx fotoaparát s autofokusem, který vzhledem k pořizovací ceně telefonu nefotí vůbec špatně. Výsledné momentky lze s malou barevnou post-korekturou bez výhrad použít.

Ukázkové fotografie v maximálním rozlišení:

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Momentky pořízení telefonem neurazí, to samé se ovšem nedá říci o natáčeném videu

Jestliže momentky z telefonu vycházejí povedené, tak to samé se bohužel nedá prohlásit o natáčeném videu. Svou kvalitou nepřesvědčí, rozlišením také ne a zvuk je na tom celém také prachbídný.

Odradí vás výdrž?

Díky podprůměrné baterii lze telefon vybít, při opravdu nevybíravém zacházení, doslova za pár hodin. Na druhou stranu ale lze říci, že při opravdu minimalistickém použití, se můžete dostat na výdrž v řádu několika dní. Vše záleží na konkrétním uživateli, výdrž námi testovaného kousku se pohybovala od výše zmíněného necelého dne až po jeden týden, kdy telefon víceméně pouze ležel na stole a tu a tam přijal krátký hovor.

Klepněte pro větší obrázek
Když telefon nebudete ždímat z kůže, tak se vám odmění výdrží v řádu několika dnů

Prestigio MultiPhone 4300 Duo je bezesporu zajímavý telefon. Obstojnému hardwaru sekunduje celkem nový systém, přičemž telefon má pouze málo věcí, které bychom mohli považovat za vyloženě povedené. V případě našeho testovacího kusu je to podivný zvuk ze sluchátka a příliš brzy zhasínající podsvícení tlačítek. Když ale vezmeme do úvahy podporu pro dvě karty SIM a fakt, že celé zařízení lze sehnat za rozumnou cenu startující někde na hranici 4 500 Kč, tak nám vyjde velmi zajímavá nabídka.

Klepněte pro větší obrázek
Prestigio PAP 4300, levný dualSIM pro nenáročné

Ale zpět k otázce z úvodu – je Prestigio nejlepší dualSIM na trhu? Bohužel, v tomto ohledu ho od pomyslného trůnu vzdaluje hned několik menších či větších chybiček. Nicméně, jak již bylo řečeno, telefon představuje zajímavou nabídku pro ty, kteří chtějí získat dobrý telefon s podporou dvou aktivních SIM karet za ospravedlnitelnou cenu.

Diskuze (17) Další článek: Nový virtuál: volání za 1,25 Kč plus „giga“ dat za 250 Kč. Líbí?

Témata článku: Prestigio, , , , , Prestigio Multiphone 4300 Duo, Síťová nabíječka, Natáčené video, Dodávané příslušenství, DualSIMem, Atraktivní vzhled, Multi, Duo, Dlouhý kabel, Klasický senzor, Zajímavá nabídka, Dobrý telefon, Současný trh, Umístěné tlačítko, Letmý pohled, Velký IPS display, Pře,