Solidní porce výkonu a Android 4.4 přichází i do střední třídy. Vadí vám absence technologie NFC, nebo rychlá data LTE?
Prestigio možná nemá takovou pověst jako renomovanější značky, poslední telefony tohoto výrobce si však nevedou vůbec špatně. Většinou dokáží překvapit konfigurací, kterou byste hledali až u dražších modelů konkurence. MultiPhone 5508 Duo vsází hlavně na výkonné osmijádro, které společně se zbylými parametry tvoří zajímavý poměr cena/výkon.
První dojmy
- Imitace hliníku na zádech telefonu je povedená, plast se prozradí až při uchopení.
- Proč má každá SIM jinou velikost?
- Android 4.4 s minimem úprav zaslouží pochvalu.
- V hlavní nabídce je asi milion aplikací, snad aspoň něco půjde odinstalovat.
PSP5508DUO |
 | rozměry a hmotnost: 143 × 71 × 8,3 mm, 129 g displej: 5,0", kapacitní IPS LCD, 720 × 1 280, 294 PPI sítě: GSM, 3G konektivita: microUSB Type-B, Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 4, GPS paměť: 16 GB, RAM: 1 GB, baterie: 2 300 mAh procesor: Mediatek MT6592 (8× Cortex-A7, 2 GHz, 28nm) operační systém: Google Android 4.4 (Kitkat) fotoaparát: 13MPx, video (1 920 × 1 088), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
Design, konstrukce
Mezi dalšími androidy v podobné cenové hladině zaujme Prestigio hned na první pohled svým vzhledem – imitace broušeného kovu je zdařilá a dokud telefon nevezmete do ruky, abyste se o materiálu přesvědčili, ani vás nenapadne, že je to ve skutečnosti jenom dobře nabarvený plast.

Stylová krabička • Pětipalec padne dobře do ruky

Jednoduché provedení displeje • Imitace broušeného kovu je povedená
Konstrukce telefonu je plastová a nerozebíratelná, při pokusu o zkroucení se však telefon ani nehne. K baterii se nedostanete a na veškeré karty, jmenovitě dvojici SIM, jsou vyhrazeny speciální šuplíčky po stranách. V krabičce najdete podobnou jehlu jako u iPhonů, při výměně karet se ale obejdete i bez ní. Na krytky stačí zatlačit nehtem na kraji označeném tečkou, krytka se otevře a SIM kartu poté vsunete do slotu.
Každá SIM má vlastní slot (jeden na každé straně), jejich rozdílná velikost (miniSIM a microSIM) je trochu nepraktická. Naštěstí nemusíte volit primární a sekundární pozici podle dat, na obou SIM lze provozovat data přes 3G, stačí zavítat do nastavení. S paměťovými kartami se bohužel nepočítá.

Levá a pravá strana s krytkami slotů SIM karet • Detail levého slotu
Umístění microUSB na spodní straně, konektoru sluchátek na horní a regulaci hlasitosti na levé straně v dobrém dosahu nelze nic vytknout. Z hlavního vypínače na horní straně už většina uživatelů tak nadšená nebude, u pětipalcového zařízení by prospěl jeho přesun na některý z boků. Tlačítka jdou dobře nahmatat a mají jasnou odezvu na stisk.

Záda zdobí plastivké logo výrobce • detail microUSB • Dvoudiodový blesk
V balení najdete kromě USB kabelu a několika manuálů i kompaktní nabíječku, špuntová sluchátka a ochranný kryt. Ten je tvořen černým gumovým lemem kolem boků telefonu a průsvitným plastovými zády. Při případném pádu by měl telefon ochránit.

Telefon včetně příslušenství • Ochranný kryt • Kryt na telefonu
Displej
Celou čelní stranu kryje sklo, celistvý vzhled narušuje pouze reproduktor, čelní kamera a také čelní blesk. Vlastního displeje ani senzorových tlačítek pod displejem si možná na první pohled ani nevšimnete, ve vypnutém stavu splývají s rámečkem.
Pětipalcový IPS displej disponuje HD rozlišením (1 280 × 720), nabídne věrné barvy, široké pozorovací úhly i dobrou čitelnost na slunci. Najdete samozřejmě telefony, které mají na stejné úhlopříčce full HD, případně jiný panel s ještě černější černou, na této cenové hladině však zvolil výrobce zcela odpovídající zobrazovací jednotku, která vás při každodenním používání nenechá na holičkách.
Systémová tlačítka jsou realizována hardwarově senzorovými snímači pod displejem. Jejich bílé podsvícení je hodně slabé a délku svitu nelze nijak nastavit. Na první pohled se tlačítka tváří jako standardní androidí trojka, při používání však narazíte na několik odlišností.

Čelní strana s displejem • Detail reproduktoru a přední kamerky s bleskem • Senzorová tlačítka
Tlačítko Zpět a Poslední spuštěné aplikace jsou ve srovnání s čistým Androidem prohozeny a druhé zmíněné se jako Poslední spuštěné aplikace pouze tváří svou ikonou. Ve skutečnosti se chová jako tlačítko Menu, ke správci běžících aplikací se dostanete jeho podržením, což je také méně obvyklá varianta – u telefonů s tlačítkem Menu to bývá častěji podržení tlačítka Domů. Zde spustíte podržením tlačítka Domů vyhledávání, respektive Chytré karty Google. Ať už přecházíte ze zařízení s jakýmkoliv rozložením, na úpravy na novém telefonu si zvyknete během několika dní.