Prestigio MultiPhone 8500 Duo: WP neznamená Lumia [recenze]

Prestigio MultiPhone 8500 Duo zkusí zrušit zažité představy, že Windows Phone musí nést značku Nokia. Na první pokus si Prestigio nevede špatně!
Kapitoly článku

Když se řekne Windows Phone, myslí se tím Nokie Lumia. Ve většině případů, i když dřív tomu tak nebylo. Microsoft se ale snaží svoji platformu co nejvíce rozšiřovat, a proto telefony s tímto operačním systémem začínají produkovat i další, povětšinou asijští výrobci. Tuzemskému zákazníkovi ale bude blízká značka Prestigio, která se specializuje především na produkty s operačním systémem Android. Do vod redmondského systému se vrhla hned dvakrát: s levným (a i celkově nejlevnějším Windows Phonem) modelem MultiPhone 8400 Duo a právě dnes testovaným kouskem Prestigio MultiPhone 8500 Duo. Tento kousek se cenově staví na roveň dříve testované Lumie 630 DS, výbavou jde ale mnohem dál.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Prestigio MultiPhone 8500 Duo na tiskových snímcích výrobce

Po prvních minutách testování:

  • Na první pohled nevypadá špatně, ale občas povrzává
  • V balení jsou přibalena slušně hrající špuntová sluchátka, navíc s plochým kabelem
  • Bez bonusových aplikací od Nokie je telefon takový chudý
  • Záloha z Lumie 1520 se obnovila zcela bez problémů
  • Občas je postřehnutelné drobné zaškobrtnutí systému
  • 8 Mpx fotoaparát a LED dioda za 4 tisíce? Proč ne
  • Navigace Here Drive+ lze opravdu stáhnout
  • Lumie 630 DS má vážnou konkurenci
  • Ani Prestigio nepoužilo hardwarovou spoušť fotoaparátu

Prestigio Multiphone 8500 Duo
rozměry a hmotnost: 145 × 70 × 8,3 mm, 140 g
displej: 5,0", kapacitní IPS LCD, 720 × 1 280, 294 PPI
sítě: GSM, 3G
konektivita: microUSB Type-B, Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 4, GPS
paměť: 8 GB, microSDHC (32 GB), RAM: 1 GB, baterie: 2 000 mAh
procesor: Qualcomm Snapdragon 200 (4× Cortex-A7, 1 GHz, 28nm)
operační systém: Microsoft Windows Phone 8.1 (Blue)
fotoaparát: 8MPx, video, autofocus, blesk
30 %
vybavenost
cena: už se neprodává

S erbem na zádech

Testované Prestigio je telefon s úhlopříčkou displeje 5", jedná se tedy o zlatý střed dnes vyráběných smartphonů. Vzhledem k (zejména na bocích) rozměrným rámečkům by ale kdekdo tipoval úhlopříčku o fous větší. Nepomohl tomu ani sám výrobce, jelikož po celém obvodu telefonu táhnoucí se stříbrná linka, která působí jako optický předěl dnes nudné černé, je ještě širší, než displej a jeho orámování. Přesto oceňuji, že i v této cenové kategorii se Prestigio odhodlalo k jisté zvláštnosti namísto nudného černého kvádříku.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
S rozměry 145 × 70 × 8,3 mm to mohlo být lepší, ale váha 140 gramů je v pořádku

Po konstrukční stránce je telefon řešen jako rozebíratelný, s vyjímatelnou baterií. Zejména z tohoto důvodu se při pevnějším úchopu často ozývají skřípavé zvuky, kterými například konkurenční Lumia netrpěla. Uvnitř telefonu tedy najdeme baterii s kapacitou rovných 2000 mAh, či sloty na paměťovou microSD kartu do velikosti 32 GB a pro vložení dvojice SIM karet, které jsou zde v původní velikosti, tedy miniSIM. Pocitově padne Prestigio do ruky dobře, i když ono odskočení displejové části může trochu řezat do dlaně. Pokud by Prestigio zvolilo užší rámečky, zejména na bocích, byl by ale úchop v dlani o mnoho pohodlnější.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Prestigiu nesmí na zařízení chybět tradiční znak

Čelní strana, z největší části zabraná 5" displejem, je kryta odolným sklem Gorilla Glass. Nad displejem najdeme standardní senzory a čelní kamerku, což je oboje další plus oproti Lumii 630, jelikož ta ani jedním neoplývá. Zapomenout nesmíme ani na hovorový reproduktor, který je vyveden v tmavošedé, lesklé úpravě s jednořádkovým perforováním. Pod displejem se nachází drobný hovorový mikrofon a trojice senzorových tlačítek, která mně osobně přijdou jistější, než tlačítka na displeji u již zmiňované Lumie. Co je ale zvláštní, to je tvar a velikost podsvícených tlačítek. Jsou lehce jiná, než na ostatních Windows Phonech a na rozdíl od velké šipky zpět a lupy je středové tlačítko podivně malé.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Pod zadním krytem najdeme sloty na microSD kartu a dvojici miniSIM karet

Po obvodu telefonu není nic nečekaného, zvláštní ale je umístění zamykacího tlačítka na pravý a dvojkolébky hlasitosti na levý bok. Jinak jsou oba boky holé, pokud nepočítáme v pravém spodním rohu výřez pro sejmutí zadního krytu, který na bok lehce zasahuje. Spodní hrana je holá, konektory se přesunuly na tu horní. Najdeme zde obvyklý sluchátkový 3,5 mm Jack a nabíjecí microUSB konektor. Ten, dle mého mínění, je umístěn na nejmíň praktickém místě a ještě ke všemu obráceně. Při zapojování kabelů tedy pozor. Zapomenout nesmíme na zadní stranu. Plastový kryt má jemný vzorek, nejvíce se ale stejně vyjímá tradiční logo značky Prestigio. Nad ním najdeme poměrně vystouplou, avšak ve stříbrném okruží ukrytou, čočku 8 Mpx fotoaparátu spolu s LED diodou a sekundárním mikrofonem, zatímco zcela vespod průřez hlasitého reproduktoru.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Stříbrný rámeček po obvodu telefonu je širší, než displejová část

Krátce se zastavíme i u prodejního balení. To je laděno do černo-červené barevné kombinace a obsahuje kromě telefonu a baterie i špuntová sluchátka s konektorem v přímce a ovládacím panelem. Sluchátka mají plochý kabele, bohužel ale chybí výměnné náušníky. Přítomen je i adaptér do zásuvky a standardní USB-microUSB kabel, nesmí chybět ani velmi tučná literatura.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
V balení je kromě povedených sluchátek i přes centimetr tlustá literatura. Bohužel ale chybí výměnné náušníky

Displej líný na dotyk

Jak již bylo zmíněno výše, Prestigio osadilo do MultiPhonu 8500 Duo 5" zobrazovací panel. Jedná se o HD panel, tedy rozlišení 720 × 1280 obrazových bodů a výslednou jemnost 294 PPI. Jeho ochranu zajišťuje odolné sklo Gorilla Glass druhé generace, zatímco technologie IPS se stará o věrné zobrazení barev jak na slunci, tak při pohledu ze strany. Na rozdíl od Lumií u Prestigia ale nenajdeme žádné pokročilé nastavení zobrazovacího panelu.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Jediné nastavení displeje, které Prestigio má. Oproti Lumiím žalostně málo

Oproti Lumii 630, se kterou budeme ještě hodně srovnávat, má jedno velké plus. Tím není nic jiného, než přítomnost tak zanedbatelných věcí, jako jsou senzor okolního jasu a senzor přiblížení. Později jmenovaný dokázala Nokia nahradit chytrým nastavením kapacitní vrstvy, avšak automatická regulace jasu displeje je nenahraditelná věc. Za přítomnost obojího Prestigio rozhodně chválím. Trochu pokárat ale musím za citlivost displeje. Telefon rozhodně není líný výkonem, ale občas prostě neregistruje dotyk nebo posun, takže ho budete jednoduše muset zopakovat.

Postarší procesor, zato 1 GB RAM

Windows Phone nikdy nepotřebovaly závratný výkon pro svůj plynulý běh, nejinak je tomu i u tohoto Prestigia. Pro jednodušší hry, jako jsou Angry Birds, Temple Run či Subway Surfers, a naprostou většinu dalších úkonů bohatě dostačuje osazený procesor Qualcomm Snapdragon MSM8212, což je čtyřjádro s taktem 1,2 GHz. Oproti Lumii 630 však dostalo Prestigio do vínku dvojnásobek operační paměti, tedy rovný 1 GB. O trošku slabší je ale zase grafický akcelerátor, konkrétně Adreno 302. Občasné poskočení systému či drobná prodleva jsou už ale i zde patrné.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Ve srovnání s Lumií 630 DS je Prestigio v benchmarku AnTuTu o něco horší

Co se týče úložného prostoru, kromě 15 GB na cloudovém úložišti OneDrive a až 32 GB paměťové karty nabízí Prestigio 8 GB vestavěné paměti. Z té je po prvním spuštění dostupných přibližně 5 GB. A jak si stojí baterie? Její kapacita je stejná, jako například u Lumie 920, která však pocitově vydržela při životě o něco déle. Zde dostupných 2000 mAh vám bude stačit na standardní pracovní den. Při testu přehrávání HD videa načítaného z YouTube přes Wi-Fi a hlasitosti na 100 % vydrželo Prestigio lehce přes pět hodin. Opačný proces, tedy nabíjení, zabere zhruba 3,5 hodiny, což znamená, že v obojím je Prestigio lehce horší, než Lumia 630.

Čistý operační systém a funkce dualSIM

Prestigio není Nokia, Windows Phone není jeho jedinou nadějí. Také proto zde nenajdeme žádnou bonusovou aplikaci, žádnou specialitu, jen čistý operační systém ve verzi 8.1. Jediným zásahem je startovací a zamykací obrazovka s logem Prestigia. Má to však i jednu výhodu, dosud stále neutříděné nastavení je o dost kratší.

Jak ale napovídá samotný název telefonu, MultiPhone 8500 Duo podporuje dvojici miniSIM karet. Jak je správa dvojice SIM vyřešena, jsme rozebírali už u Lumie 630, následující řádky jsou proto z její recenze převzaty.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Takto vypadá telefonní seznam nebo třeba vlákno zpráv, stejně třeba i obrazovka vytočení kontaktu. Tento přepínač naleznete všude, kde lze mezi SIM kartami přepínat.

Microsoft pro podporu této funkce upravil některé systémové položky a začlenil další položku do nastavení. Zde si můžete nastavit parametry pro každou SIM kartu zvlášť. SIM karty se ve výchozím nastavení jmenují podle operátora, do jehož sítě je ona SIM karta přihlášena. Název obou SIM karet si ale můžete změnit.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
A takto to vypadá v nastavení. Zvolit si můžete například názvy jednotlivých SIM karet.

Změny se ale udály i jinde, než v nastavení. Na domovské obrazovce nově najdete dvě dlaždice pro hovory a dvě pro zprávy, odlišené názvem SIM karty, v nejmenším stavu pouze drobným číslem 1 nebo 2. U každého kontaktu si lze nastavit, z jaké SIM karty bude vytáčeno jeho číslo, tato možnost se objeví i při ručním zadání čísla. Stejnou možnost máte i po vstupu do zpráv. Přepínač najdete v okně nové zprávy i v každé jednotlivé konverzaci. Stejně tak v konverzacích nebo při hovoru se ukazuje, z jaké SIM karty jsou/byly uskutečněny. Co se týče mobilních dat, 3G podporují obě SIM karty a je jen na vás, kterou pro data určíte. Trochu zamrzí, že Microsoftu opět unikla optimalizace pro nejnovější verzi systému. Dvojice dlaždic pro první SIM kartu totiž podporuje průhledné dlaždice pro zobrazení vlastního pozadí, druhá dvojice však nikoliv.

Témata článku: Prestigio, Smartphony, Recenze, Windows, DualSIM, Lumia, Lenovo Moto E (3. generace), Nokia Lumia 630, Nokia Lumia 630 Dual SIM, Prestigio Multiphone 8400 Duo, Prestigio Multiphone 8500 Duo, Povedený fotoaparát, Úhlavní nepřítel, Malý háček, Původní velikost, Vášnivý fotograf, Zapojování, Tradiční logo, Drobná prodleva, Pře, Věrné zobrazení, Jediný zásah, Pokročilé nastavení, Kvádřík, Testovací fotografie, Dual sim telefony na Heureka.cz