Posedlost tím, aby prostředí Androidu vypadalo stejně jako u iPhonu, na trhu pozorujeme prakticky od dob, kdy vznikly moderní mobilní operační systémy. Obě platformy mají své klady i zápory, jenže zatímco uživatelé iPhonů se nechtějí „převlékat“ za Android (díky omezení iOS navíc nemohou, ani kdyby chtěli), opačně je cesta velmi jednoduchá.
Stačí stáhnout potřebný launcher, který jako mávnutím kouzelného proutku na váš Android dostane uživatelské rozhraní, které vypadá podobně, jako byste používali iPhone. Samozřejmě se jedná jen o iluzi, která nikdy nemůže být stejná jako originál. V tomto článku jsme vybrali pět launcherů, které se umí originálu přiblížit co nejvěrněji. Pokud jsou pro vás důležité funkce Androidu, ale vašemu oku lahodí spíše systém iOS, jste na správné adrese. Při nastavování většiny launcherů se však musíte obrnit trpělivostí, doslova za každým kliknutím se skrývá textová nebo video reklama.
Launcherů s tématikou iOS je na Google Play nepočítaně. Pokud jsme se vám netrefili do noty, můžete v komentářích pod článkem přispět i svým vlastním tipem. Na druhou stranu je životnost těchto launcherů velmi krátká, spousta z nich během roku od uvedení zmizí kvůli zmínkám Applu nebo iOS, výjimečné není ani jejich přejmenování. A i zde se můžeme domnívat, že je to kvůli názvům, na než je aplikovaná ochranná známka amerického giganta.
Launcher iOS 16
Jako volbou číslo jedna je Launcher iOS 16, který po aktivaci převede stávající prostředí Androidu na systém, který má vzhledem i animacemi hodně blízko iOS. Na plochách se vám rozestaví aplikace, které máte sdružené i v knihovně aplikací podle typu. Přímo přes launcher si můžete přidat i aplikaci, která řeší Dynamic Island, a upravit jej tak, aby ostrůvek padl přesně do vašeho displejového průstřelu (pokud na svém telefonu nějaký máte).



iLauncher promění vzhled Androidu k nepoznání, dokonce si i blíže upravíte Dynamic Island. Nevýhodou je velké množství reklam v jeho nastavení
Součástí launcheru je i ikonická iOS tapeta, ikony aplikací známé z iOS, vyhledávání mezi aplikacemi či podpora několika iOS widgetů. Launcher však nehovoří česky, takže při jeho nastavování budete muset vzít zavděk angličtině. Navíc jsme nedokázali spustit kopii Ovládacího centra, v úplně pravé části launcheru nefungovalo počasí a zobrazovala se reklama. Ta je součástí i prakticky každé podnabídky v nastavení, což může od používání launcheru odradit.
To platí i o velkém počtu systémových oprávnění, a povolení pro přístup k uživatelským datům a funkcím pro Usnadnění. Bez nich totiž launcher nefunguje tak, jak by měl. Až po potřebné aktivaci si pak zobrazíte zamykací obrazovku z iPhonu, která přepíše zamykací obrazovku Androidu. Tu musíte dokonce před zapnutím iPhone lockscreenu úplně deaktivovat.
Představení aplikace Launcher iOS 16:
Launcher samozřejmě nezmění vzhled horní notifikační lišty ani nastavení, a někteří uživatelé po jeho instalaci hlásí citelné zpomalení telefonu. Aplikaci Launcher iOS 16 s hodnocením 4.0/5 stahujte bezplatně z Google Play.
Pokračování 2 / 5
Launcher iOS16 - iLauncher
Znovu a z podobného soudku to zkouší i aplikace Launcher iOS16 - iLauncher, jenže tentokrát najdete všechno v jedné aplikaci, a to s přehledným nastavením. Není sice v angličtině a všechny volby zdržují reklamy, ale vše vypadá přehledně a hodně podobně jako na iOS. I tentokrát musíte povolit spoustu kritických nastavení systému, aby mohl launcher fungovat tak jak má, vývojáři aplikace ale předtím na obrazovce vypíší, proč a k čemu tato povolení potřebují. Podle svých slov nesbírají uživatelská data (nemáme to jak ověřit), z pohledu uživatele se však snaží být maximálně transparentní.



U iLauncheru už jsme se dostali k zamykací obrazovce iPhonu i k Ovládacímu centru, i tentokrát po vás launcher požaduje velké množství povolených oprávnění i funkce režimu Usnadnění. Bez nich by ale iluze iOS nebyla ideální
Domovská obrazovka se základními možnostmi je hodně podobná jako u předchozího launcheru, navíc však funguje ikonická zamykací obrazovka iPhonu, včetně dotazu pro zadání číselného hesla, i Ovládací centrum. Přímo na okrajích displeje máte nápovědu, která ukazuje, odkud máte prstem zatáhnout dolů. Dynamic Island je tentokrát skrytý za prémiovým předplatným, u zamykací obrazovky, která přepisuje nastavení systému, si v zamknutém stavu s aktivním režimem Always On všímáme nepříjemného poblikávání obrazovky. Jinak však nemáme moc co vytknout.
Reklamy i tentokrát hodně zlobí, jenže tu máte předplatné, které stojí 80 Kč na měsíc, resp. 320 Kč na rok. Celoživotní licence vás vyjde na 420 Kč. To třeba kdybyste se od vzhledu iOS nechtěli až do konce života odtrhnout. V nastavení je možností nepočítaně, včetně funkce Night Shift, uvěřitelných iOS animací, wallpaperů, funkce Assistive Touch, simulovaný výřez, tmavé systémové schéma, rozměry ikon, kategorie aplikací ve složkách hlavní nabídky... prostě maximum možného. U všeho si navíc upravíte rozměry, barvy i vibrace. Bezplatnou verzi aplikace stahujte z Google Play, za vše hovoří její hodnocení 4,7/5.
Pokračování 3 / 5
Launcher xPhone
Launcher xPhone sice nemá až tak autentické ikony jako iPhony, zato u něj však nejpohodlněji spustíte Ovládací centrum. Animace jsou uvěřitelné, ostatně i samotné nastavení skrývá hodně možností. Musíte však přejít až do druhé části nastavení, protože ta první skrývá jen reklamy na aplikace, „které by se vám mohly hodit“.



Pokud nepotřebujete Dynamic Island, máte k dispozici šikovných launcher, který kopíruje iOS. Ale jsou tu nedostatky, věrnost ikon není stoprocentní, a reklamy se brání zavření a vcelku ochotně se chtějí nechat otevírat, aniž byste to vůbec chtěli
V nastavení si upravíte chování notifikací, Ovládacího centra, tmavého režimu, efektů, fontů, funkce Assistive Touch, zamykací obrazovky, apod. Některé aplikace můžete schovat, další pak uzamknout. Protože se jedná o trochu starší launcher, chybí v něm podpora Dynamic Islandu.
Při nastavování se musíte obrnit trpělivostí, protože po kliknutí na každou druhou položku v nastavení se zobrazí reklama. Celoobrazové mají někdy až minutu, navíc skrývají zavírací tlačítko „x“ i spodní lištu, takže místo pokusu o návrat zpět kliknete na reklamní banner. A to třeba i několikrát po sobě, a nevědomky. Nebýt těchto podezřelých snah o zpeněžení, mohla mít tato aplikace daleko více uživatelů, a to i přesto, že je staršího data.
Launcher xPhone s hodnocením 4,5/5 stahujete bezplatně na Google Play.
Pokračování 4 / 5
Spouštěč iOS 16
Nenápadné dílo soukromého autora se ukázalo jako černý kůň celého výběru aneb v jednoduchosti je síla. Spouštěč iOS 16 je kompletně počeštěný a nabízí základní vzhled platformy iOS. Případné moduly, např. iOS lockscreen, Assistive Touch či Ovládací cetrum, si musíte stáhnout samostatně. Jsou ale od stejného autora, jenže reklamy nenajdete jen u zamykací obrazovky. V základu jste ale reklam ušetřeni. Launcher dokonce schovává i spodní lištu s tlačítky, aby byla iluze iOS co nejvydařenější.



Černý kůň našeho výběru - základ v češtině a bez reklam!
V tomto launcheru jsme nenarazili na žádnou reklamu, navíc máte poměrně dost možností úprav. U knihovny aplikací si můžete vaše stávající aplikace roztřídit, jak potřebujete. Nastavíte si animace a rozložení prvků, v launcheru máte zobrazeny přehledné ikonky, které se blíží těm z iOS. Myslelo se i na widgety, které si do tohoto launcheru snadno přidáte. Vše funguje, v češtině a (znovu upozorňujeme) v základu bez reklam. Zda budete chtít další doplňky (mimo Dynamic Island) z iOS, je čistě jen a jen na vás.
Na Google Play má tento launcher špičkové hodnocení 4,9/5. Kdyby měla aplikace i podporu pro Dynamic Island, byla by to jasná „pětka“. Aplikaci stahujte bezplatně na Google Play.
Pokračování 5 / 5
Iphone Launcher - Launcher iOS
Jako posledního zástupce jsme vybrali aplikaci, která není tak populární, je staršího data, přesto si drží slušné hodnocení. V prvé řadě se jedná o aplikaci, která simuluje vzhled prostředí staršího iOS. Na poslední pozici se však dostala proto, že nepoužívá originální font, ale příliš vysoké písmo, které k launcheru moc nesedí.



Ikonická tapeta a úprava ikon včetně přejmenování - to by mohlo většině uživatelů stačit
Nastavení je napůl v češtině, napůl v angličtině. Můžete si upravit matici plochy, velikost ikon, zaponut tmavý režim, změnit název a ikony aplikací (třeba Google Play lze přepsat na App Store), nastavit si můžete i jednu z ikonických tapet iPhonů minulých i současných, dále pak widgety či zamykání aplikací.
Tento launcher není tak pohledný ani funkčně propracovaný, reklamy vás budou „zlobit“ jen při nastavování. Vypíchnout u něj můžeme přehlednější zobrazení widgetů, jenže jich je jenom pár. Systémové widgety Androidu do něj nedostanete, zatímco u některých dříve zmíněných launcherů to problém nebyl. V nabídce spouštěče však chybí Dynamic island (což je jasné s ohledem na inspiraci iOS 15), a bohužel i Ovládací centrum.
Aplikace Iphone Launcher - Launcher iOS má na Google Play hodnocení 4,5/5. Stáhnout si ji můžete zde.
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.
Chci Premium a Živě.cz bez reklam
Od 41 Kč měsíčně