Prezidentský kandidát v Keni chce cenu drahých mobilních dat snížit na nulu. Už teď jsou výrazně levnější, než u nás

  • V Keni prý mají drahá data, kandidát na prezidenta chce změnu
  • Slibuje bezplatná data i volání pro všechny
  • Smutné je, že jsou už teď skoro 4× levnější než u nás

Slibem nezarmoutíš. To je přísloví, kterého se drží spousta politiků, a to nejen v České republice. Vidět jsme tak mohli všemožné sliby od budování dálnic až po zlevnění mobilních tarifů. V některých zemích však mají mnohem větší ambice, např. v africké Keni.

Klepněte pro větší obrázek
Drahá data mají jako předvolební program i v Keni. Místní kandidát na prezidenta chce jejich cenu snížit na nulu. Přesto dle posledního srovnání byly tamní ceny skoro 4× levnější, než u nás!

Místní kandidát na prezidenta Wiliam Ruto zde totiž dal slib, který by se určitě líbil po celém světě. Přislíbil totiž svým voličům, že pokud zvítězí v srpnových prezidentských volbách, budou mít uživatelé v zemi bezplatné volání i mobilní data. To zní, např. v kontrastu s našimi cenami za volání a data, jako snová nabídka.

Ceny, jaké bychom mohli závidět

Keňský prezident, chce mobilní data zdarma i z toho důvodu, že jsou pro stávající uživatele velmi drahá a snížením ceny na nulu, tak chce podpořit místní rozvoj online podnikání i zpřístupnit a zlepšit komunikaci mezi lidmi. Smutné je, že i to co v Keni považují jako drahé jsou pro nás ceny, které bychom jim mohli závidět.


Nejoblíbenější levné smartphony

Xiaomi Redmi Note 11 4GB/128GB Xiaomi Redmi Note 11 4GB/128GB
nabízí 98 obchodů za ceny od 4 475 Kč
Porovnat ceny
Xiaomi Redmi 9A 2GB/32GB Xiaomi Redmi 9A 2GB/32GB
nabízí 92 obchodů za ceny od 2 361 Kč
Porovnat ceny
Xiaomi Redmi Note 11 4GB/64GB Xiaomi Redmi Note 11 4GB/64GB
nabízí 92 obchodů za ceny od 4 348 Kč
Porovnat ceny
Xiaomi Redmi 10C 4GB/64GB Xiaomi Redmi 10C 4GB/64GB
nabízí 77 obchodů za ceny od 3 439 Kč
Porovnat ceny

Další oblíbené levné smartphony


Na druhou stranu je potřeba si připomenout, že se bavíme o Keni, kde ani zdaleka není tak kvalitní připojení a dokonce je i spousta lidí, kteří přístup k internetu stále nemají. Dobudování kompletní internetové sítě je zde aktuálně velkou prioritou. Ruto to dokonce přirovnává k projektu pokrytí celé země elektřinou.

Přesto když vezmeme poslední globální data z února 2021, tak zatímco v Keni 1 GB dat mobilních data stál v průměru 2,25 dolaru (53 Kč), u nás ve stejné době vyšel na 8,15 USD (191 Kč). Samozřejmě jde o více než rok staré srovnání a nabídky se od té doby změnily, ale přesto má s cenami Keňa náskok. Pokud se tedy v Keni podaří síť zahustit a připojit ještě více uživatelů, byla by s bezplatnými daty skoro světový unikát. Otázkou zůstává, z jaké části jde o reálný slib, a z jaké případný předvolební populismus zmíněného kandidáta na prezidenta. 

Zdroj: Citizen Digital

Diskuze (8) Další článek: ARM ukázalo nová superjádra. Přinesou výrazný nárůst výkonu do smartphonů, notebooků a chytrých brýlí

Když navštívíte internetový obchod přes náš katalog zboží, Živě za to může získat provizi. Službu Zboží Živě provozujeme ve spolupráci s Heureka.cz.

Témata článku: Tarify a mobilní služby, Internet, Mobilní data, Mobilní internet, Balíčky, Neomezené volání, 4G, LTE, Politika, Předražené služby, Telekomunikace, Nula, Data, Slib, Dálnice, Volání, Česká republika, KeňaSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v srpnu 2022 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v srpnu 2022 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Vyzkoušeli jsme betu One UI 5 nad Androidem 13. Novinek je mnoho, další budou přibývat

Vyzkoušeli jsme betu One UI 5 nad Androidem 13. Novinek je mnoho, další budou přibývat

** Samsung spustil betaverzi One UI 5 nad Androidem 13 ** Beta funguje v Německu, Koreji a v USA, ale stáhnout si ji můžete i vy ** Vy jsme si ji už vyzkoušeli a přidáváme kompletní přehled změn

Martin Chroust
One UIBeta
Malé telefony s Androidem ještě nevymřely. Cubot Pocket si vás získá čtyřpalcovým displejem a nízkou cenou

Malé telefony s Androidem ještě nevymřely. Cubot Pocket si vás získá čtyřpalcovým displejem a nízkou cenou

** Hledáte kompaktní telefon okolo čtyř palců? ** Dotykáč už možná nenajdete, budou zde jen tlačítkové telefony ** Zavedené pořádky chce změnit Cubot Pocket

Martin Chroust
Kompaktní velikostAndroid
Vybrali jsme 16 smartphonů s nejlepším poměrem ceny a výkonu. Za své peníze chtějte maximum

Vybrali jsme 16 smartphonů s nejlepším poměrem ceny a výkonu. Za své peníze chtějte maximum

** Hledáme smartphone, který nestojí jmění, ale přitom je kvalitní ** Podle hlediska ceny a výkonu jsme vybrali 16 nejvýhodnějších modelů ** Připravte si šest až třináct tisíc korun

Jan Láska
Střední třídaSmartphonyNákup a ceny
Jak přečíst platební kartu mobilem a k čemu je to dobré

Jak přečíst platební kartu mobilem a k čemu je to dobré

Pokud vlastníte telefon s technologii NFC, můžete prostřednictvím aplikace pro Android zkusit načíst údaje ze své bezkontaktní karty. Vyzkoušíte si tak třeba, jak moc je náchylná k případnému RFID skimmingu.

Jan Spěšný
NávodyMobilní aplikace
Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

** Nejteplejší místo na Zemi nemusí být to nejnebezpečnější ** Největším zabijákem se stane až mix tepla a vlhkosti ** Asie se nebezpečně přiblížila hraniční hodnotě 35 °C twb

Jakub Čížek
MeteorologieGlobální oteplování
Jablečná čistka. Návod, jak získat volné místo na disku v Apple macOS

Jablečná čistka. Návod, jak získat volné místo na disku v Apple macOS

Úložiště v počítačích Mac jsou drahou komoditou a není tak divu, že uživatelé naráží na nedostatečnou kapacitu. Alespoň malou náplastí mohou být funkce pro rychlou optimalizaci a uvolnění místa na disku.

Stanislav Janů
Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby
David Polesný
Sovětský svazAtomová bombaJaderný útokZbraně