Prezidentský kandidát v Keni chce cenu drahých mobilních dat snížit na nulu. Už teď jsou výrazně levnější, než u nás

  • V Keni prý mají drahá data, kandidát na prezidenta chce změnu
  • Slibuje bezplatná data i volání pro všechny
  • Smutné je, že jsou už teď skoro 4× levnější než u nás

Slibem nezarmoutíš. To je přísloví, kterého se drží spousta politiků, a to nejen v České republice. Vidět jsme tak mohli všemožné sliby od budování dálnic až po zlevnění mobilních tarifů. V některých zemích však mají mnohem větší ambice, např. v africké Keni.

Klepněte pro větší obrázek
Drahá data mají jako předvolební program i v Keni. Místní kandidát na prezidenta chce jejich cenu snížit na nulu. Přesto dle posledního srovnání byly tamní ceny skoro 4× levnější, než u nás!

Místní kandidát na prezidenta Wiliam Ruto zde totiž dal slib, který by se určitě líbil po celém světě. Přislíbil totiž svým voličům, že pokud zvítězí v srpnových prezidentských volbách, budou mít uživatelé v zemi bezplatné volání i mobilní data. To zní, např. v kontrastu s našimi cenami za volání a data, jako snová nabídka.

Ceny, jaké bychom mohli závidět

Keňský prezident, chce mobilní data zdarma i z toho důvodu, že jsou pro stávající uživatele velmi drahá a snížením ceny na nulu, tak chce podpořit místní rozvoj online podnikání i zpřístupnit a zlepšit komunikaci mezi lidmi. Smutné je, že i to co v Keni považují jako drahé jsou pro nás ceny, které bychom jim mohli závidět.


Nejoblíbenější levné smartphony

Xiaomi Redmi Note 11 4GB/128GB Xiaomi Redmi Note 11 4GB/128GB
nabízí 92 obchodů za ceny od 4 450 Kč
Porovnat ceny
Xiaomi Redmi 9A 2GB/32GB Xiaomi Redmi 9A 2GB/32GB
nabízí 94 obchodů za ceny od 2 361 Kč
Porovnat ceny
Xiaomi Redmi 10C 4GB/64GB Xiaomi Redmi 10C 4GB/64GB
nabízí 79 obchodů za ceny od 3 428 Kč
Porovnat ceny
Xiaomi Redmi Note 11 4GB/64GB Xiaomi Redmi Note 11 4GB/64GB
nabízí 89 obchodů za ceny od 3 990 Kč
Porovnat ceny

Další oblíbené levné smartphony


Na druhou stranu je potřeba si připomenout, že se bavíme o Keni, kde ani zdaleka není tak kvalitní připojení a dokonce je i spousta lidí, kteří přístup k internetu stále nemají. Dobudování kompletní internetové sítě je zde aktuálně velkou prioritou. Ruto to dokonce přirovnává k projektu pokrytí celé země elektřinou.

Přesto když vezmeme poslední globální data z února 2021, tak zatímco v Keni 1 GB dat mobilních data stál v průměru 2,25 dolaru (53 Kč), u nás ve stejné době vyšel na 8,15 USD (191 Kč). Samozřejmě jde o více než rok staré srovnání a nabídky se od té doby změnily, ale přesto má s cenami Keňa náskok. Pokud se tedy v Keni podaří síť zahustit a připojit ještě více uživatelů, byla by s bezplatnými daty skoro světový unikát. Otázkou zůstává, z jaké části jde o reálný slib, a z jaké případný předvolební populismus zmíněného kandidáta na prezidenta. 

Zdroj: Citizen Digital

Diskuze (8) Další článek: ARM ukázalo nová superjádra. Přinesou výrazný nárůst výkonu do smartphonů, notebooků a chytrých brýlí

Když navštívíte internetový obchod přes náš katalog zboží, Živě za to může získat provizi. Službu Zboží Živě provozujeme ve spolupráci s Heureka.cz.

Témata článku: Tarify a mobilní služby, Internet, Mobilní data, Mobilní internet, 4G, Neomezené volání, Balíčky, LTE, Politika, Předražené služby, Telekomunikace, Data, Česká republika, Keňa, Dálnice, Slib, Volání, NulaSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Xiaomi Mix Fold 2 je skládačka s tenkým tělem. Skvělou výbavu podtrhuje fotoaparát Leica

Xiaomi Mix Fold 2 je skládačka s tenkým tělem. Skvělou výbavu podtrhuje fotoaparát Leica

** Xiaomi představilo svůj druhý skládací smartphone ** Vylepšil co mohl, dostal nový typ displeje a fotoaparát Leica ** Zatím je dostupný pouze v Číně

Martin Miksa
Skládací konstrukceLeicaVlajková loď
Nejlepší aplikace pro tento týden: Zahradničení, chatovací seznamka a buzení podcastem

Nejlepší aplikace pro tento týden: Zahradničení, chatovací seznamka a buzení podcastem

** V marketech najdete množství titulů, ale jak objevit ty kvalitní? ** Každý týden je vybírá Apple, ale řada z nich má i verzi pro Android. ** Výsledkem jsou kolekce těch nejlepších aplikací svého druhu.

Adam Kos
Nejlepší aplikace
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v srpnu 2022 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v srpnu 2022 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Chystá se remake kultovního Alone in the Dark. Hra unikla ještě před oficiálním odhalením
Michal Maliarov
Alone in the DarkRemakeSpekulace
40 ženských sex symbolů 21. století

40 ženských sex symbolů 21. století

Tyto filmy a jejich hvězdy, které se nestyděly, máme ještě v živé paměti. Oproti minulým dekádám se filmaři nebáli otevírat dosud tabuizovaná témata.

Marek Čech
Filmy a seriály
Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

** Jak poznat, že váš telefon má nejlepší dny za sebou? ** Vypadá potlučeně, má pavučinu nebo nedostává aktualizace? ** Ukážeme si, kdy má smysl jeho oprava, a kdy už jen koupě nového

Martin Chroust
Prasklý displejVysloužilý mobilSmartphony
Vybíráme nejlepší fotomobily současnosti. Dobře mohou fotit i telefony za 6 tisíc

Vybíráme nejlepší fotomobily současnosti. Dobře mohou fotit i telefony za 6 tisíc

** Smartphony válcují nejen levné, ale už i pokročilé kompakty ** Vlajkové modely jsou skoro jistota, dobře fotí ale i levnější přístroje ** Po kterých fotomobilech byste měli aktuálně sáhnout?

Jan Pánek
FotomobilyVýběry
Oppo a OnePlus nesmí v Německu prodávat telefony. Zákaz hrozí i v dalších zemích EU

Oppo a OnePlus nesmí v Německu prodávat telefony. Zákaz hrozí i v dalších zemích EU

** Patentové spory většinou ústí k tomu, že jedna z firem zaplatí ** Oppo ani OnePlus však nechtějí platit 2,50 EUR za každý telefon ** Firmy už v Německu nesní prodávat, a to může platit i o dalších trzích

Martin Chroust
NěmeckoPatentSmartphony