Prezidentský kandidát v Keni chce cenu drahých mobilních dat snížit na nulu. Už teď jsou výrazně levnější, než u nás

  • V Keni prý mají drahá data, kandidát na prezidenta chce změnu
  • Slibuje bezplatná data i volání pro všechny
  • Smutné je, že jsou už teď skoro 4× levnější než u nás

Slibem nezarmoutíš. To je přísloví, kterého se drží spousta politiků, a to nejen v České republice. Vidět jsme tak mohli všemožné sliby od budování dálnic až po zlevnění mobilních tarifů. V některých zemích však mají mnohem větší ambice, např. v africké Keni.

Klepněte pro větší obrázek
Drahá data mají jako předvolební program i v Keni. Místní kandidát na prezidenta chce jejich cenu snížit na nulu. Přesto dle posledního srovnání byly tamní ceny skoro 4× levnější, než u nás!

Místní kandidát na prezidenta Wiliam Ruto zde totiž dal slib, který by se určitě líbil po celém světě. Přislíbil totiž svým voličům, že pokud zvítězí v srpnových prezidentských volbách, budou mít uživatelé v zemi bezplatné volání i mobilní data. To zní, např. v kontrastu s našimi cenami za volání a data, jako snová nabídka.

Ceny, jaké bychom mohli závidět

Keňský prezident, chce mobilní data zdarma i z toho důvodu, že jsou pro stávající uživatele velmi drahá a snížením ceny na nulu, tak chce podpořit místní rozvoj online podnikání i zpřístupnit a zlepšit komunikaci mezi lidmi. Smutné je, že i to co v Keni považují jako drahé jsou pro nás ceny, které bychom jim mohli závidět.


Nejoblíbenější levné smartphony

Xiaomi Redmi Note 13 8GB/256GB Xiaomi Redmi Note 13 8GB/256GB
nabízí 77 obchodů za ceny od 4 241 Kč
Porovnat ceny
Motorola Moto G54 5G Power Edition 12GB/256GB Motorola Moto G54 5G Power Edition 12GB/256GB
nabízí 58 obchodů za ceny od 4 495 Kč
Porovnat ceny
Samsung Galaxy A15 A155F 4GB/128GB Samsung Galaxy A15 A155F 4GB/128GB
nabízí 75 obchodů za ceny od 3 026 Kč
Porovnat ceny
Xiaomi Redmi 13C 4GB/128GB Xiaomi Redmi 13C 4GB/128GB
nabízí 83 obchodů za ceny od 2 249 Kč
Porovnat ceny

Další oblíbené levné smartphony


Na druhou stranu je potřeba si připomenout, že se bavíme o Keni, kde ani zdaleka není tak kvalitní připojení a dokonce je i spousta lidí, kteří přístup k internetu stále nemají. Dobudování kompletní internetové sítě je zde aktuálně velkou prioritou. Ruto to dokonce přirovnává k projektu pokrytí celé země elektřinou.

Přesto když vezmeme poslední globální data z února 2021, tak zatímco v Keni 1 GB dat mobilních data stál v průměru 2,25 dolaru (53 Kč), u nás ve stejné době vyšel na 8,15 USD (191 Kč). Samozřejmě jde o více než rok staré srovnání a nabídky se od té doby změnily, ale přesto má s cenami Keňa náskok. Pokud se tedy v Keni podaří síť zahustit a připojit ještě více uživatelů, byla by s bezplatnými daty skoro světový unikát. Otázkou zůstává, z jaké části jde o reálný slib, a z jaké případný předvolební populismus zmíněného kandidáta na prezidenta. 

Zdroj: Citizen Digital

Diskuze (8) Další článek: ARM ukázalo nová superjádra. Přinesou výrazný nárůst výkonu do smartphonů, notebooků a chytrých brýlí

Když navštívíte internetový obchod přes náš katalog zboží, Živě za to může získat provizi. Službu Zboží Živě provozujeme ve spolupráci s Heureka.cz.

Témata článku: , , , , , , , , , , , Volání, Dálnice, Nula, Keňa, Slib, Citizen, Data, Prezidentský kandidát, Česká republika