Při změně operátora můžete zažádat o vrácení kreditu. Někdy se to ale nevyplatí

Zdroj: PublicDomainPictures / Pixabay
Při změně operátora můžete zažádat o vrácení kreditu. Někdy se to ale nevyplatí | Zdroj: PublicDomainPictures / Pixabay

Novela zákona o elektronických komunikacích platná od 1. dubna 2020 zaručuje právo získat zpět nevyčerpaný kredit, pokud s předplacenkou přecházejí od jednoho operátora k druhému. Do té doby byla tato možnost závislá jen na vůli konkrétních společností.

Zákon říká, že spotřebitel musí o vrácení kreditu požádat do 30 dnů od ukončení smlouvy. Vrácení kreditu může být zpoplatněno, ale cena nesmí přesahovat vzniklé náklady na převod prostředků. A pokud si operátor nějaký poplatek zaúčtuje, musí jej předem uvést ve smlouvě.

Český telekomunikační úřad v aktuální monitorovací zprávě upozornil, že tři největší operátoři již upravili ceníky a všichni si poplatky účtují. Jestli je jejich výše v souladu se zákonem, úřad prověřuje.

  • O2: 199 Kč
  • T-Mobile: 118,98 Kč
  • Vodafone: 149 Kč

U virtuálů to není pravidlem, ale obvykle se budou řídit ceníkem svých mateřských operátorů. Kupříkladu BleskMobil a Tesco Mobile hostující v síti O2 mají poplatek 199, resp. 198 Kč. Oskarta od Vodafonu si účtuje 149 Kč. Kaktus patřící T-Mobilu ale převod nezpoplatnil a jako jeden z mála velkých virtuálů jej umožňoval ještě před zavedením novely. Druhým férovým virtuálem byl SazkaMobil, jenž rovněž na žádost bezplatně vracel zůstatek kreditu ještě před letošním dubnem. Samotný T-Mobile kredit převáděl před novelou také, ovšem za poplatek.

Kvůli nemalému poplatku si spotřebitelé možná rozmyslí, jestli o vrácení žádat. Pokud mají na účtu kolem stokoruny, ještě na tom prodělají. Aby zbytečně nepropadl, je třeba zbytek provolat, prodatovat, využít k platbám přes prémiové SMS či poslat na dobročinné účely přes dárcovské SMS.

Vrácení kreditu definované zákonem

Opouštěný poskytovatel služby na žádost spotřebitele využívajícího předplacené služby podanou nejpozději do 30 dnů ode dne ukončení smlouvy vrátí zbývající zůstatek předplatného. Vrácení zůstatku může být zpoplatněno, pouze pokud je tak uvedeno ve smlouvě, a výše zpoplatnění musí odpovídat skutečným nákladům, které opouštěnému poskytovateli služby prokazatelně vznikly při vrácení zůstatku.

Diskuze (14) Další článek: Nová Twist karta: 50 minut a SMS do všech sítí na měsíc zdarma a datová jednohubka

Témata článku: Operátoři, SMS, O2, T-Mobile, Vodafone, Kredit, Virtuální operátoři, Tesco Mobile, Předplacené karty, Sazkamobil, Kaktus, Bleskmobil, Mobil.cz, ČTÚ, Oskarta, Telekomunikační úřad, Poplatek, Zůstatek, Operátor, Vrácení, Tesco Mobil, Změna operátora


Určitě si přečtěte

Tim Cook: Apple pracuje na něčem ještě větším, než je iPhone [komentář]
Filip Kůžel
KomentářTim CookHospodaření a finance
Vybíráme 13 smartphonů s nejlepším poměrem ceny a výkonu

Vybíráme 13 smartphonů s nejlepším poměrem ceny a výkonu

** Hledáme smartphone, který nestojí jmění, ale přitom je kvalitní ** Podle hlediska ceny a výkonu jsme vybrali 13 nejvýhodnějších modelů ** Připravte si šest až čtrnáct tisíc korun

Jan Láska | 27

Jan Láska
Střední třídaSmartphonyNákup a ceny
RECENZE: Nokia 8.3 5G – dlouhé čekání na telefon Jamese Bonda

RECENZE: Nokia 8.3 5G – dlouhé čekání na telefon Jamese Bonda

** Design a modrá barva je parádní, to se musí nechat ** Výkony ultraširokého foťáku jsou slabé, škoda ** Telefon má čistý Android 11, ten ale bude potřebovat péči

Jakub Michlovský | 16

Jakub Michlovský
Android OneRecenze
AAWireless: malá krabička, která zpřístupní Android Auto i bez kabelu
Jan Láska
Chytré autoAndroid AutoPro řidiče
Android 12: Nainstalovali jsme první preview, tady jsou hlavní novinky
Filip KůželVladislav Kluska
Android 12Video
Nejlepší univerzální tarif za tři stovky. Vodafone se spojil s Kauflandem
Lukáš Václavík
Tarify a mobilní službyVodafone