Saga je blockchainový telefon od pokračovatelů Essentialu. Do Evropy dorazí příští rok a nebude levný

  • Solana už není jen blockchain a kryptoměna, nyní má i svůj smartphone
  • Vytvořila jej ve spolupráci s OSOM, nástupcem Essentialu
  • Cílem bylo vytvořit bezpečný telefon pro web3 a kryptoměnový svět

Oživeno 24. října | Solaně trvaly přesně čtyři měsíce k tomu, aby nám prozradila kompletní specifikace a design svého blockchainového telefonu Saga. Už tedy víme, že telefon bude mít základní rozměry 164 × 75 × 8,4 mm a bude vážit 247 gramů. Telefon dostane do výbavy 120Hz 6,67" AMOLED displej s rozlišením Full HD+, v jehož průstřelu bude čekat 16Mpx selfie. Na zádech zase najdeme opticky zastabilizovaný 50Mpx hlavní foťák (F1.8) a 12Mpx širokáč. Součástí zad je ještě čtečka otisků prstů.

Klepněte pro větší obrázek
Takto vypadá blockchainový telefon Solana Saga

Do těla s odolností IP68 se dostala 4 110mAh baterie, kterou je možné nabíjet přes USB-C nebo bezdrátově. Výkon obstarává Snapdragon 8+ Gen 1 doplněný 12GB RAM typu LPDDR5 a 512GB úložištěm UFS. Telefon podporuje Bluetooth 5.2, nejnovější specifikace Wi-Fi, NFC, UWB, LTE i 5G. Do jeho těla vložíte až dvě nanoSIM karty, paměť zase rozšíříte microSD kartami až o dalších 512 GB.

Solana Saga bude stát rovných tisíc dolarů, což dělá i s daní zhruba 30 tisíc korun. Při předobjednání je třeba složit zálohu, tj. jednu desetinu kupní částky, v podobě virtuální mince USDC (stablecoin navázaný 1:1 na americký dolar). Pro prvních 10 tisíc zájemců je připraven Saga Pass, nezaměnitelný jedinečný token (NFT). Prodeje budou zahájeny začátkem roku 2023, a už teď je jasné, že se Solana Saga bude oficiální cestou nabízet i v Evropě.

Zdroj: Solanamobile


Původní článek vyšel 24. června s následujícím nadpisem:

Příběh kryptoměn stále není dopsán. Saga je blockchainový telefon od pokračovatelů Essentialu

Je tomu už pár let, co přišla malá éra blockchainových telefonů, se kterými se nám zejména společnost HTC se svou řadou Exodus snažila vysvětlit, k čemu je dobré mít telefon s decentralizovanými aplikacemi a provozovaným plným uzlem Bitcoinu. Bublina rychle splaskla a podobné pokusy vymizely, až dosud.

Klepněte pro větší obrázek
OSOM tak dlouho plánoval svůj vlastní zabezpečený smartphone až se jeho prvním počinem stal smartphone Saga, který vznikl ve spolupráci se Solanou

Nyní po skončení kryptoměnové mánie tu máme, tak trošku s křížkem po funuse, další pokus. Tentokrát je však počin ještě zajímavější, jelikož se zde spojily rovnou dvě známé společnosti, o kterých se toho v minulosti napsalo poměrně hodně. Jednou je Solana Mobile, odnož společnosti, která stojí za populární kryptoměnou Solana (SOL). Dnes je jednou z největších konkurencí pro Ethereum a stabilně se drží v první desítce největších kryptoměn světa.


Nejoblíbenější smartphony

Xiaomi Redmi Note 12S 8GB/256GB Xiaomi Redmi Note 12S 8GB/256GB
nabízí 87 obchodů za ceny od 4 777 Kč
Porovnat ceny
Apple iPhone 15 Pro 128GB Apple iPhone 15 Pro 128GB
nabízí 12 obchodů za ceny od 29 989 Kč
Porovnat ceny
Apple iPhone 14 128GB Apple iPhone 14 128GB
nabízí 95 obchodů za ceny od 18 200 Kč
Porovnat ceny
Apple iPhone 14 Pro 128GB Apple iPhone 14 Pro 128GB
nabízí 68 obchodů za ceny od 24 890 Kč
Porovnat ceny

Další oblíbené smartphony


Nástupce Essentialu jako „blockchain phone”

Druhou společností je pak OSOM, která získala pozornost díky svým zakladatelům, kteří ji založili po skončení Essentialu. Původně OSOM chtěl navázat na Essential uvedením jeho nepublikovaných projektů, ale z toho nakonec sešlo, a firma se zaměřila na úplně nové produkty. Ani na ty však ale dosud nedošlo, protože byl chystaný telefon již několikrát odložen.

Kýžený smartphone je však konečně na světě, a překvapivě vznikl ve spolupráci se Solanou. Jeho název zní Solana Saga, který prý znamená to, že: „Příběh kryptoměn ještě zdaleka nebyl dospán, a my jsme zatím jen na počátku této ságy“. K tomu má telefon pomocí tím, je zapojený do blockchainu Solany a lze na něm snadno spravovat digitální aktiva, jako jsou například NFT. Tvůrci o telefonu velkolepě mluví jako o novém standardu pro web3.

Zde dává spojení se společností OSOM smysl, jelikož ta měla od začátku ambice vyvinout zabezpečený telefon. Pro kryptoměny je určen bezpečnostní element v podobě šifrovaného čipu pro uložení citlivých dat, což můžou být například privátní klíče kryptoměnových peněženek. V rámci tzv. Solana Mobile Stack zde budou také nástroje pro tvorbu a spouštění decentralizovaných aplikací, a chystá se i vlastní platební ekosystém Solana Pay využívající QR kódy i NFC telefonu. 

Co se telefonu musí nechat, je špičková výbava. Zatím tedy soudíme podle spekulací. Telefon nabízí 6,67“ OLED displej se 120Hz obnovovací frekvencí a pohánět jej bude procesor Qualcomm Snapdragon 8+ Gen 1 doplněný o 12 GB RAM a 512GB vnitřní úložiště. Nepříjemně překvapí jen, na dnešní poměry dost malá, 4 100 mAh baterie. Chybět nebude ani duální fotoaparát s rozlišením 50+12 Mpx. Telefon má běžet na speciálně upraveném Androidu s nadstavbou od OSOM.

Zájemci už si mohou telefon předobjednat dnes, a to složením zálohy 100 USDC (stablecoin navázaný 1:1 na americký dolar). Finální cena smartphonu pak vyjde v přepočtu na hodně sebevědomých tisíc dolarů (23 tisíc korun). Datum uvedení do prodeje zatím neznáme.

Co je to Solana?

Solana je otevřená blockchainová platforma pro zasílání peněz, provozování chytrých kontraktů, decentralizovaných aplikací a samozřejmě i pro tvorbu NFT tokenů. Její nativní kryptoměnou je SOL, která se obchoduje na většině burz a dnes patří mezi desítku největších kryptoměn na světě. Jedná se o jednoho z největších konkurentů sítě Ethereum a už od svého počátku funguje na principu Proof of Stake. U něj se nevyužívá procesu těžby, ale ověřování bloků zajišťují zvolené uzly držící určité množství kryptoměny. Na stejný proces chce brzy přejít i Ethereum. 

Zdroj: Solana, OSOM

Diskuze (1) Další článek: Samsung spouští aktualizace na One UI 5. Jako první se dočkají evropské modely řady Galaxy S22

Když navštívíte internetový obchod přes náš katalog zboží, Živě za to může získat provizi. Službu Zboží Živě provozujeme ve spolupráci s Heureka.cz.

Témata článku: Android, Smartphony, NFC, Snapdragon, USA, Kryptomobily, NFT, Essential, Blockchain, UFS, Bitcoin, Ethereum, Soukromí, Šifrování, Kryptoměny, Zabezpečení, DApps, Nástupce, Pokračovatel, Kryptoměna, Telefon, OSOM, Saga, Solana, SOL, Telefony s Androidem na Heureka.cz