Přidal bezdrátové nabíjení a je z něj perfektní kompaktní smartphone. Asus Zenfone 10

  • Třetí generace Zenfonu, který míří na příznivce kompaktů
  • Má špičkový výkon, precizní zpracování a přijatelnou cenovku
  • Uživatelé si přáli bezdrátové nabíjení, tak ho Asus konečně přidal

Asus jako jeden z mála výrobců smartphonů nepodléhá trendu zvětšování obrazovek. Zdá se, že dobře zná své zákazníky a jejich potřeby. Nemalá část z nich touží po výborně vybaveném telefonu nepřerostlých rozměrů. Na tuto „cílovku“ se tchajwanský výrobce zaměřil i letos a představuje Asus Zenfone 10.

Klepněte pro větší obrázek
Asus Zenfone 10 přichází v celkem pěti barvách, všechny se budou prodávat v ČR

Novinka do velké míry vychází z loňského modelu Zenfone 9, zásadně se neměnil design, materiály, ani rozměry. Tělo tvoří kovový rám s plochými, ale nikoli nepříjemně ostrými hranami, skleněný displej a zádová strana ze speciálně upraveného „soft touch“ polykarbonátu. Rozměry činí 147 × 68 × 9,4 mm. Telefon je tak o něco tlustší než většina současných smartphonů, ale možná o to se lépe drží v dlani. Hmotnost dosahuje 172 gramů.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Meziroční srovnání rozměrů u Zenfonů a jejich nejbližší konkurence – Zenfone 10 neztratil nic na svojí kompaktnosti

Až na fotoaparát nepřipouští Zenfone 10 ve výbavě prakticky žádné kompromisy. Rovný (nezakřivený) AMOLED displej od Samsungu má na úhlopříčce 5,9 palce rozlišení Full HD+ a 144Hz obnovovací frekvenci. Výkon dodává čipset Snapdragon 8 Gen 2 od Qualcommu. Telefon se prodává v několika paměťových konfiguracích, tou nejvyšší je 16 + 512 GB (LPDDR5X a UFS 4.0). Na výběr je celkem pětice barev (zelená, červená, bílá, černá, modrá).

Klepněte pro větší obrázek
Design se od loňské generace příliš nezměnil a není k tomu ani důvod

Čtečka otisků leží tradičně v bočním odemykacím tlačítku, kterému výrobce říká ZenTouch. Malá ploška umožňuje kromě odemknutí telefonu i další gesta (potáhnutí prstem, dvojitý stisk), kterým lze nastavit různé akce, například stažení notifikačního panelu, posun dolů po webové stránce, přetáčení videa na YouTube, a také zapnutí požadované funkce (např. svítilny) nebo aplikace. Další zjednodušení pohybu po systému představuje Edge Tool – panel s aplikacemi u bočního okraje.

Vylepšená stabilizace a vychytávky v prostředí

Telefon je odolný proti vodě a prachu podle stupně krytí IP68 a zároveň zachovává 3,5mm jack. Podle Asusu jsou na něj dvě třetiny jeho zákazníků zvyklé a použijí ho aspoň jednou za měsíc. Po stránce konektivity nechybí samozřejmě 5G, duální Wi-Fi 6, Bluetooth 5.3 a NFC. Zenfone 10 je jedním z prvních smartphonů připravených na standard Wi-Fi 7. V tomto kontextu progresivity naopak překvapí chybějící podpora eSIM – do telefonu dostanete pouze klasické fyzické SIM karty. Podporováno není ani rozšíření kartami paměťovými.

Klepněte pro větší obrázek
Ovládání usnadní boční panel s aplikacemi

Pokud někdy směřovala na malé kompaktní Zenfony 8 a 9 nějaká kritika, bylo to kvůli chybějícímu bezdrátovému dobíjení. Tento „nešvar“ s desátou generací výrobce napravil a máme zde bezdrátové Qi dobíjení s výkonem až 15 W. To doplňuje klasické kabelové dobíjení HyperCharge 30 W, přičemž nabíjecí adaptér i s oboustranným USB-C kabelem je součástí balení. Baterie disponuje kapacitou 4300 mAh.

Asus Zenfone 10 na produktovém videu výrobce:

Ani tento Asus zřejmě nebude usilovat o titul nejlepšího fotomobilu na světě, ale jeho fotovýbava je přinejmenším decentní. Sestává z primárního 50Mpx fotoaparátu IMX766 se světelností f1.9 s druhou generací šestiosé gimbalové optické stabilizace (OIS) a 13Mpx široúhlého fotoaparátu. Dvojitý bezztrátový zoom je k dispozici pouze pomocí ořezu obrazu, nikoli opticky. Videu pomáhá nová účinnější adaptivní elektronická stabilizace (EIS). Meziroční změnu zaznamenala i přední selfie kamera, která navýšila rozlišení na 32 Mpx, ale za to přišla o autofokus. Asus i tak ujišťuje, že výsledné selfie snímky jsou posun kupředu.

Klepněte pro větší obrázek

Asus Zenfone 10 přichází s operačním systémem Android 13 a vlastní lehkou nadstavbou Zen UI, která nepřekrývá celý systém a v modifikovaných částech prostředí máte na výběr mezi čistou verzí Androidu a úpravou od Asusu. Výrobce garantuje dvě velké aktualizace systému a čtyři roky bezpečnostních aktualizací. Předobjednávky Zenfonu 10 na českém trhu startují dnešním dnem. Cena se pohybuje od 19 500 Kč do 23 500 Kč podle paměťové varianty (minimum je 8 + 128 GB). Fyzicky do prodeje se telefony dostanou v druhé polovině července.

Klepněte pro větší obrázek
Diskuze (49) Další článek: Apple Fotky rozpoznají štítky na oblečení i domácí mazlíčky. Rychle je převedete na samolepky

Témata článku: Asus, , , , , , , , , , , , Asus ZenFone, HyperCharge, Full HD, Výrobce, Zen UI, Telefon, SMA, Zenfonu, Podpora eSIM, Trend, Pager, Rozměr, Rovný,