Přijdou Korejci o monopol? OLED panely do smartphonů chtějí vyrábět nejméně další dvě firmy

Smartphony s OLED panelem mají zatím stále status prémiových zařízení. Je to proto, že OLED displeje jsou dražší než IPS, ale také hůře dostupné. Největším výrobcem je Samsung (90 %), část světové spotřeby pokrývá ještě LG (8 %). Nemůže se tak dostat na všechny, proto někteří výrobci dávají i ve vrcholných modelech přednost IPS displeji, aby nemuseli čekat na součástky, které si rozeberou největší výrobci Samsung a Apple.

Vzniká zde mezera na trhu – ne zcela uspokojená poptávka po OLED displejích – a ta bude zřejmě brzy zaplněna. Zahájit výrobu se chystá japonský Sharp, jeden ze členů konsorcia JDI (Japan Display), který by měl podle portálu Digitimes.com na podzim představit smartphone řady Aquos s OLED panelem z vlastní dílny. Pokud se výroba u Sharpu podaří nastartovat, není vyloučeno, že Japonci budou displeje dodávat i jiným výrobcům.

A pak je tu ještě jeden hráč, o kterém už se nějakou dobu šušká v souvislosti s prvními flexibilními smartphony. Na tento segment má políčeno čínská BOE, do níž přímo čínská vláda nalila mnoho miliard dolarů, aby se výrobu ohebných OLED displejů podařilo rozjet. Nyní se očekává, že BOE se stane dvorním dodavatelem pevných i flexibilních displejů pro největší čínské výrobce Huawei, Oppo, Vivo a Xiaomi. Právě těm se dosud OLED panelů tak úplně nedostávalo.

BOE už představilo několik prototypů ohebného displeje:

Diskuze (5) Další článek: Výzkumníci varují před zranitelností WhatsApp. Útočníci mohou manipulovat se zprávami a šířit fake news

Témata článku: Sharp, , , , , , , , Pán, Oled panel, Pevný displej, Dolar, Vivo a Xiaomi, Výrobce, Pan, Oppo + vivo, Prémiové zařízení, SMA, Čínská vláda, Největší výrobce, Korejec, OLED displej, Displej, F +, Dvorní dodavatel