Připojení k internetu přes GPRS: kompletní přehled a srovnání tarifů

V poslední době se výrazně změnily ceny za mobilní připojení k internetu prostřednictvím GPRS. Objevily se také nové tarify, například neomezený internet na předplacené kartě. Je proto čas na souhrnný a srovnávací článek.
Připojení k internetu přes GPRS: kompletní přehled a srovnání tarifů
Kapitoly článku

Omletá písnička

O mobilním internetu jsme na MobilManii psali snad už tisíckrát, zejména pak v souvislosti se zkratkou GPRS. Účelem tohoto článku ale není omílat dokola její způsoby použití, nýbrž porovnat ceny za připojení u našich operátorů. Všechny důležitosti jsme už ve spoustě článků popsali, na ty důležité vás upozorníme formou odkazu.

Datové přenosy ovšem nejsou pouze GPRS, v cenících u operátorů naleznete i klasická vytáčená data CSD a jejich zrychlenou variantu HSCSD (pouze u Eurotelu). Technologie GPRS je však pro internet nejvhodnější, proto se zaměřujeme právě na ni. Pokud vás zajímá technická podstata GPRS, doporučuji vám tento dvoudílný článek.

Jak se připojit a u koho?

Nejprve budete potřebovat telefon s podporou GPRS. Jednotlivé mobily se od sebe liší hlavně rychlostí GPRS a způsobem připojení k počítači (kabel, infraport, bluetooth). Rychlost určuje konfigurace tzv. timeslotů. U mobilů se udává rychlost pro stahování (download) a odesílaní (upload). Pokud přístroj podporuje například schéma 3+1, pro stahování jsou k dispozici tři timesloty, pro odesílaní jeden. Reálná rychlost je však závislá i na dalších faktorech. Jedním z nich je kódování sítě (CS-1, CS-2, CS-3, CS-4). Naši operátoři standardně podporují kódování CS-1 a CS-2, síť T-Mobilu však na některých místech využívá i kódování CS-3 a CS-4. Nabízí tedy nejrychlejší GPRS. Zhruba před dvěma týdny jsme zveřejnili výsledky měření z veřejného „speedmeteru“ DSL.cz. Pokud vás zajímají konkrétní a reálná čísla ohledně rychlosti GPRS u našich operátorů, doporučuji tento článek.

Existuje další způsob, jak rychlost připojení o něco zvýšit, a tím jsou služby spojené s kompresí dat. Provozuje je T-Mobile (GPRSpeed), Eurotel (Akcelerator), případně i nezávislé firmy (Cproxy). Při kompresi se přenášená data upravují tak, aby jich bylo se zachováním požadované kvality co nejméně. Výsledkem je zrychlení přenosu. Komprese dat je jedním z nejjednodušších způsobů, jak urychlit datové přenosy GPRS. Srovnání služeb obou operátorů jsme přinesli v dřívějším článku.

Kolik stojí GPRS?

Aktivace GPRS je u českých operátorů zdarma. Můžete to provést na infolince nebo ve značkových prodejnách. Pokud se budete připojovat pouze občas, vystačíte si s běžnými sazbami u svého paušálního nebo předplaceného tarifu, případně využijete některý z doplňkových programů. Pokud to ale s mobilním internetem myslíte skutečně vážně, měli byste přemýšlet o speciálním datovém tarifu, který vám nabídne volné megabajty, zvýhodněné datové sazby nebo zcela neomezený provoz. O konkrétních cenových podmínkách našich operátorů si povíme nyní.

Základní sazba

Jak je z jednotlivých tabulek vidět, v základním účtování má Eurotel nejdražší internet přes GPRS (0,24 Kč/kB), levnější je zde Oskar (0,06 Kč/kB) i T-Mobile (0,07 Kč/kB). Eurotel má na druhou stranu nejvýhodnější připojení k wapu v ceně 0,24 Kč/kB - Oskar (0,48 Kč/kB) a T-Mobile (0,60 Kč/kB).

Oskar
GPRS Basic
 Eurotel
GPRS Instant
T-Mobile
GPRS Basic
měsíční paušál  0 Kč 0 Kč 0 Kč
volná data 0 MB 0 MB 0 MB
wap 0,48 Kč/kB 0,24 Kč/kB 0,60 Kč/kB
internet  0,06 Kč/kB 0,24 Kč/kB  0,07 Kč/kB

Základní programy

V další tabulce jsme srovnali vyšší programy. Nejvíc muziky zde nabízí Oskar a T-Mobile s pěti volnými megabajty pro připojení k internetu. Oskar navíc přidává megabajt na wap, T-Mobile nabízí kompenzaci ve formě zvýhodněné sazby na internet mimo špičku. Eurotel má pouze jediný argument - o třetinu levnější wap, což ale není důvod, proč se radovat.

Oskar Eurotel T-Mobile
   GPRS Standard Data  GPRS Standard
měsíční paušál 244 Kč 232 Kč 238 Kč
volná data – internet 5 MB 0 MB 5 MB
volná data – wap 1 MB 0 MB 0 MB
wap 0,36 Kč/kB 0,24 Kč/kB 0,36 Kč/kB
internet – špička 0,03 Kč/kB 0,036 Kč/kB 0,04 Kč/kB
internet – mimo špičku  0,03 Kč/kB  0,036 Kč/kB 0,02 Kč/kB


Na nabídku datových tarifů jednotlivých operátorů se podrobně podíváme v dalších kapitolách. Následuje kapitola věnovaná Eurotelu, můžete ale rovnou přeskočit na Oskara a T-Mobile

Témata článku: O2, Operátoři, T-Mobile, Internet, Vodafone, Srovnání, Připojení, Tarif, MB data, Kompletní přehled, Komp, Pře, Přehled, Komplet, Neomezené využívání, GPRS


Určitě si přečtěte

RECENZE: Redmi Note 10 – dobrá partie, jen nesmíte chtít telefonem taky platit

RECENZE: Redmi Note 10 – dobrá partie, jen nesmíte chtít telefonem taky platit

** Hezký displej, stereo redoruktory a odolnost IP53 ** Dobrá výdrž a rychlé dobíjení i spolehlivost čtečky otisků ** Vadou na kráse (a zejména funkčnosti) je chybějící NFC

Jakub Vrbacký | 32

Jakub Vrbacký
Nižší třídaRecenze
Nový iPad Pro zamotá hlavu hned dvakrát. Prvně výkonem, pak cenou
Martin Miksa
iPadOSiPadTablety
Co nezvládl Apple, dokázali Číňané. Nabíječka AirPower je na světě, ale nese značku Xiaomi
David Polesný
Nabíjecí podložkaBezdrátové nabíjení
RECENZE: Nokia 8.3 5G – dlouhé čekání na telefon Jamese Bonda

RECENZE: Nokia 8.3 5G – dlouhé čekání na telefon Jamese Bonda

** Design a modrá barva je parádní, to se musí nechat ** Výkony ultraširokého foťáku jsou slabé, škoda ** Telefon má čistý Android 11, ten ale bude potřebovat péči

Jakub Michlovský | 16

Jakub Michlovský
Android OneRecenze
RECENZE: Samsung Galaxy A52 5G – I letos má zaděláno na bestseller

RECENZE: Samsung Galaxy A52 5G – I letos má zaděláno na bestseller

** Otestovali jsme další letošní nové „áčko“, které by se mohlo stát mainstreamem ** Podobnost s Galaxy A72 je, až na baterii a jeden foťák, dost velká ** Sáhnete po levnější LTE verzi nebo po výkonnější 5G variantě?

Martin Chroust | 29

Martin Chroust
GalaxyRecenze
Skvělá zpráva pro řidiče: Mapy.cz podporují Android Auto
Karel Kilián
Android AutoMapy.czSeznam.cz